fbpx

Mamy przyjemność poinformować, że miejscowość Sopotnia Wielka w Gminie Jeleśnia, w dniu 11 listopada 2023r. została ogłoszona przez Dark Sky International w USA, pierwszą w Polsce i 10-tą w Europie lokalizacją o statusie Dark Sky Community! Z tej okazji zapraszamy do obejrzenia transmisji na żywo, a później nagrania z momentu uroczystego ogłoszenia (kod dostępu: FLw.x5pc ) i odsłonięcia tablicy pamiątkowej w Sopotni Wielkiej. Warto dodać, że nominacja została nadana w szczególnym dla Polski momencie obchodów Roku Kopernika 2023r. Życzmy sobie, aby ten tytuł stał się przyczynkiem do zmiany przepisów na rzecz zrównoważonej polityki oświetlenia zewnętrznego, gdyż obecnie nasz kraj jest jednym z najszybciej rozświetlających się regionów Europy, a tym samym tracących piękno nocnego, gwieździstego nieba, będącego niewątpliwie dziedzictwem kulturowym związanym z Mikołajem Kopernikiem.

W dniach 14-15 września 2023r. w Toruniu na terenie Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarski Przestrzennej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika odbędzie się 7. edycja Ogólnopolskiej Konferencji nt. Zanieczyszczenia Światłem. W tym roku działania przygotowawcze organizował komitet składający się w większości z osób wchodzących w skład Light Pollution Think Tank, czyli grupy naukowców i działaczy udzielających się z ww. tematyce pod wspólnym szyldem jako LPTT. Jest to przedsięwzięcie aktualnie finansowane ze środków Narodowego Instytutu Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030 PROO, któremu administruje Stowarzyszenie POLARIS - OPP prowadzące Program Ciemne Niebo - Polska. VII OKZS posiada w tegorocznej odsłonie bardzo rozbudowany harmonogram wydarzeń, składający się nie tylko z licznych wystąpień naukowców, badaczy i popularyzatorów redukcji zanieczyszczenia sztucznym światłem, ale i szereg działań towarzyszących z tytułu odbywającego w tym samym czasie, Światowego Kongresu Kopernikańskiego.

XI Festiwal Ciemnego Nieba - dziękujemy za liczne przybycie i wspólnie spędzone chwile pod gwiaździstym niebem!

 

 

UWAGA! Nadal posiadamy jeszcze wolne teleskopy w ramach programu "De revolutionibus". Szczegóły i zasady można znaleźć na stronie: Pierwszy teleskop? Nie kupuj - weź od nas!

 

Pogodnego nieba i zapraszamy do śledzenia naszych social mediów. Kolejne aktywności już wkrótce!

XI Festiwal Ciemnego Nieba - 12-15.08.2023r. Sopotnia Wielka

XI Festiwal Ciemnego Nieba zmienia formułę z jednonocnej obserwacji przy muzyce pod gwiazdami, na dwunocną imprezę, która tym razem przypada w terminie 12-15 sierpnia 2023r. Warunki tego lata są wyjątkowo sprzyjające, gdyż jest to nie tylko długi weekend sierpniowy, podczas którego wypada maksimum "spadających gwiazd" Perseidów, ale i wydarzenie jest bardzo blisko nowiu Księżyca. Daje nam to możliwość organizowania obserwacji ciemnego nieba i warsztatów o tematyce redukcji zanieczyszczenia światłem w idealnych wręcz okolicznościach! Aby nie popełnić zeszłorocznego błędu pogodowego, zwiększamy więc szanse organizując plenerowe działania w dwie, a tak naprawdę aż trzy noce! Szczegóły programu poniżej...

 

MTCN 2023 w Sopotni Wielkiej.

MTCN 2023 w Ostoi Ciemnego Nieba w Chalinie i Izdebnie.

RudzikWiosna to czas, gdy światła w ciągu doby mamy coraz więcej. Dzień staje się zauważalnie dłuższy i na te zmiany reagują zarówno rośliny, jak i zwierzęta. Aktywności organizmów żywych na zmiany okresów światła i ciemności zarówno w ciągu doby, jak i w ciągu roku nazywamy fotoperiodyzmem. Czy zatem zanieczyszczenie światłem może w istotny sposób zaburzać percepcję dnia i nocy u zwierząt?

Jedną z pierwszych oznak wydłużającego się na wiosnę dnia jest poranny śpiew ptaków. W Polsce zwykle zaczyna się on w połowie marca. W miastach oraz w miejscach o silnym zanieczyszczeniu światłem ptaki znacząco przyspieszają swoją aktywność wokalną. Na sztuczne światło w nocy szczególnie wrażliwe są gatunki o naturalnej najwcześniejszej aktywności dobowej, tj. kos Turdus merula oraz rudzik Erithacus rubecula. Gatunki te charakteryzują duże gałki oczne, dzięki czemu potrzebują mniej światła do żerowania i bycia aktywnym. W warunkach zanieczyszczenia światłem ptaki te potrafią przyspieszyć wokalizację nawet o miesiąc, ponadto także w ciągu doby szybciej przystępują do porannego chóru niż nich pozamiejscy pobratymcy. W polskich miastach powoli normą staje się nocna aktywność wokalna ptaków już w pierwszej połowie lutego. W ośrodkach miejskich światło nie jest jedynym czynnikiem przyspieszającym aktywność – dochodzą tutaj także inne czynniki antropogeniczne, takie jak hałas czy wyższa temperatura. Natomiast badania nad wpływem zanieczyszczenia światłem na ptaki w środowiskach pozamiejskich także wykazały istotny wpływ na cykle aktywności wokalnej u ptaków.

W 2023 roku, w 550. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika zostanie zorganizowana w Toruniu VII już w cyklu Ogólnopolska Konferencja na temat Zanieczyszczenia Światłem. Odbędzie się ona w czasie trwania toruńskiej części obrad Światowego Kongresu Kopernikańskiego, a uczestnicy tego naukowego spotkania będą mogli dodatkowo skorzystać z wybranych wydarzeń towarzyszących Kongresowi dla uczczenia pamięci, pokazania wymiarów działalności i wpływu na kolejne pokolenia badaczy oraz przypomnienia sylwetki wybitnego uczonego i astronoma.

Wszystkie osoby zainteresowane problematyką nadmiaru sztucznego światła uzyskały nowe źródło wiedzy i narzędzie pomocne w edukacji na ten temat. Przygotowany przez członków Light Pollution Think Tank Poradnik multidyscyplinarny pt. „Zanieczyszczenie światłem. Identyfikacja i przeciwdziałanie”, to skondensowana, aktualna wiedza przekazana w przystępnej formie tekstowej i graficznej. Wśród autorów opracowania wymienić należy: prof. dr hab. Krystynę Skwarło-Sońtę z Uniwersytetu Warszawskiego, dr Sylwestra Kołomańskiego z Uniwersytetu Wrocławskiego, dr inż. Annę Kołton z Uniwersytetu Rolniczego im. H. Kołłątaja w Krakowie, dr hab. Tomasza Ściężora z Politechniki Krakowskiej, dr inż. Przemysława Tabakę z Politechniki Łódzkiej czy mgr inż. Karolina Skorb z Instytutu Systematyki i Ewolucji Zwierząt PAN oraz innych współautorów. Jednak think-tank zrzesza znacznie szersze grono osób wywodzących się z różnych środowisk, jak uczelnie wyższe, instytuty badawczo-rozwojowe, centra nauk, organizacje pozarządowe, podmioty samorządowe czy spółki gospodarcze.
Jednym z efektów działań podjętych przez LPTT jest niniejszy Poradnik oraz wcześniejsza kampania billboardowa czy konsultacje dokumentów ustawodawczych, planistycznych itp.