crowdfundingSkutki pandemii COVID-19 dotknęły niestety także i naszą działalność, a dokładniej gospodarcze konsekwencje. Dotąd działania Programu Ciemne Niebo były finansowane w głównej mierze ze środków własnych Stowarzyszenia POLARIS-OPP, będącego administratorem Programu. W ramach działań związanych z tzw. astro-turystyką pozyskiwaliśmy okresowych darczyńców i stałe wpływy z działalności popularyzatorskiej, co pozwalało na funkcjonowanie m.in. Programu Ciemne Niebo. Niestety, możliwości prowadzenia dotychczasowych działań w dobie pandemii uległy mocnej redukcji (brak grup szkolnych i wycieczek turystycznych, wydarzeń masowych i astro-eventów, przerwy w funkcjonowaniu itp.). Dlatego też ogłaszamy pierwszą, tak szeroką akcję crowdfundingową Programu Ciemne Niebo w oparciu o zasoby i zaangażowanie naszych działaczy i wolontariuszy. Zachęcamy gorąco do przyłączenia się do akcji i wsparcia naszych działań choćby symboliczną złotówką, gdyż środki jakie uda się zebrać, chcemy przeznaczyć na bardzo wyjątkowe cele...

 Na co zbieramy środki

 

Z uwagi na fakt, że pomimo uzyskania doraźnych środków z tzw. "tarczy antycovidowej" przez Stowarzyszenie POLARIS - OPP, nie jesteśmy w stanie sfinansować samodzielnie wszystkich, dotychczasowych działań popularyzatorskich, wyznaczyliśmy trzy główne cele, na jakie skierowane są fundusze z akcji crowdfundingowej:

 

Środki uzyskane z "Programu Wsparcia Doraźnego Organizacji Pozarządowych w Zakresie Przeciwdziałania COVID-19" przeznaczyliśmy nie na własne potrzeby jak utrzymanie siedziby, biura czy administracji, lecz na przeniesienie działań bezpośrednich (jak obserwacje nieba, prelekcje czy warsztaty teleskopowe) do Internetu, umożliwiając tym samym dalsze zaangażowanie uczestnikom naszych działań. W ten oto sposób udało nam się zautomatyzować kopułę Obserwatorium Astronomicznego w Sopotni Wielkiej, czy też zapewnić podstawy organizacyjne VIII Festiwalu Ciemnego Nieba przy bardzo wymagających restrykcjach epidemicznych.

baner 25teleskopow SmallPrzysłowiowym "strzałem w dziesiątkę" okazał się być jednak pomysł organizacji tzw. "Meetingów z teleskopami", w ramach których nie tylko pokazujemy zdalnie sprzęt, ale i rozdajemy go do domu początkującym pasjonatom astronomii i ciemnego nieba, aby mogli czynnie uczestniczyć w tych samych warsztatach i wykonywać te same czynności, co prowadzący meetingi. Teleskopy rozdysponowane zostały w ciągu kilku dni i nadal notujemy bardzo duże zainteresowanie włączeniem się kolejnych osób. W ramach akcji crowdfundingowej chcielibyśmy więc dokupić kolejne egzemplarze teleskopu Sky-Watcher 130mm i rozdać do bezpłatnego użytku nowym, początkującym pasjonatom obserwacji ciemnego nieba - jakie by one nie było.

Wspieramy również grupę studentów i działaczy Programu Ciemne Niebo w projekcie pt. "Dark Sky Community", którego założeniem jest uzyskanie pierwszego w Polsce tytułu społeczności ciemnego nieba, nadawanego przez Międzynarodowe Towarzystwo Ciemnego Nieba z USA. Cały czas pomagamy również osobom w innych regionach kraju wysyłając pakiety materiałów, konsultując trudne sytuacje oświetleniowe, przekonując samorządowców do redukcji zanieczyszczenia światłem, a nawet organizując szkolenia i wystąpienia on-line dla mieszkańców, radnych, zarządców oświetlenia itp. 

 Apel akcji crowdfundingowej

 

Chcemy nadal służyć pomocą i wsparciem w tym zakresie, tak jak to robimy popularyzując ochronę ciemnego nieba od 15 lat... Niestety z powodu zmian i zastoju w branży eventowo-szkoleniowej, około-turystycznej oraz w pozalekcyjnym funkcjonowaniu szkół, można powiedzieć, że "toniemy"... To właśnie ta działalność obok doraźnych projektów dotacyjnych dawała nam stabilność funkcjonowania naszej organizacji pożytku publicznego, gdyż wysokość pozyskiwanego 1% od podatku (ok. 5 do 7 tys. zł. rocznie) jest od lat niewspółmierna do wysiłków jakie podejmujemy. 

 

"Wesprzyj Program Ciemne Niebo dowolną wpłatą jednorazową lub miesięczną, pomagając nam tym samym przetrwać ten trudny czas w funkcjonowaniu!"

 

 Benefity dla wspierających

 

Aby jednak nie były to tylko "puste słowa", postanowiliśmy w tym roku zaoferować specjalne benefity, dla osób które wpłacą konkretne, następujące kwoty:

 

5zł. - w ciągu danego miesiąca będziesz otrzymywać powiadomienia SMS o ciekawych zjawiskach astronomicznych na niebie, meetingach z teleskopami, relacjach on-line z kopuły Obserwatorium Astronomicznego, konkursach czy innych wydarzeniach organizowanych przez Program Ciemne Niebo w Polsce. W tytule przelewu podaj numer telefonu.

sms ciemnego nieba Small

10zł.  - otrzymasz link do wszystkich meetingów w programie Zoom, realizowanych podczas VIII Festiwalu Ciemnego Nieba oraz prelekcji gości, naukowców i zaproszonych specjalistów (zarówno podczas pogody jak i niepogody). Link będzie wysyłany zazwyczaj w tym samym dniu co meeting. W tytule przelewu podaj adres e-mail.

meetingi ciemnego nieba

 

20zł. - za to wsparcie możliwe będzie obejrzenie wnętrza naszej Stacji Kosmicznej YSS w zupełnie nowej formie, dzięki zainstalowanym wewnątrz śluzom pneumatycznym z jednokierunkowym przepływem powietrza. Model wnętrza będzie można zwiedzić w ustalonym wcześniej terminie (prosimy o podanie dogodnych terminów w wiadomości e-mail na This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. lub This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. ). Czas zwiedzania ok. 15min. W tytule przelewu podaj adres e-mail.

zwiedzanie yss

30zł. - w tej kwocie otrzymasz jedno łóżko polowe bądź leżak, który rozłożymy i będzie na Ciebie czekał na stanowisku obserwacyjnym nieopodal siedziby Stowarzyszenia POLARIS-OPP podczas jednej, wybranej nocy obserwacyjnej na terenie pierwszego w Polsce obszaru ochrony ciemnego nieba - Sopotnia Wielka. Łóżek polowy nie można przenosić w inne lokalizacje, posiadają indywidualne numery i uczestnik ponosi za nie odpowiedzialność! Po dokonaniu wpłaty należy ustalić szczegóły oraz termin obserwacji nieba (nie później niż 30 listopada br). W tytule przelewu podaj adres e-mail.

lozko polowe obserwacja

50zł. - pod namiotem "astro-drive-thru" zlokalizowanym przy siedzibie Stowarzyszenia POLARIS - OPP, będzie oczekiwać na Ciebie wyjątkowy wisiorek lub brelok do kluczy wykonany przez naszą młodzież, zawierający oryginalny pył międzyplanetarny, a dokładniej fragmenty i materiał po cięciu meteorytów przypominający regolit księżycowy! W tytule przelewu podaj numer telefonu.

 pyl meteorytowy wisiorek

100zł. - wpłacając sto złotych otrzymasz pakiet materiałów informacyjnych nt. zanieczyszczenia sztucznym światłem, broszurę IAU, tegoroczny plakat VIII Festiwalu Ciemnego Nieba z podpisami prelegentów oraz... oryginalny, kilkugramowy okaz meteorytu NWA 869, jako symbolika "spadających gwiazd" z roju Perseidy. W tytule przelewu podaj numer telefonu.

pakiet ciemnego nieba

300zł. - w ramach tej kwoty zorganizujemy wieczorny, 2h. pokaz nieba dla dwóch osób w kopule Obserwatorium Astronomicznego w Sopotni Wielkiej przy spokojnej muzyce płynącej z głośników, bez tłumów, zgiełku czy ryzyka epidemicznego. Prosimy w wiadomości e-mail podać dogodne dla Państwa terminy na taki wieczór, który można zrealizować do 30 listopada br. W tytule przelewu podaj numer telefonu.

wieczor obserwatorium

500zł. . - do Twojej dyspozycji (jak i maksymalnie dwóch, dodatkowych osób tobie bliskich), będzie pokład naszego, kultowego samochodu marki TARPAN. Po zdjęciu białej nadbudowy będzie można rozłożyć koce, śpiwory i poduszki, po czym nasze Mobilne Obserwatorium zawiezie Was na obserwację terenową "spadających gwiazd" Perseidów na terenie Sopotni Wielkiej. Z zainstalowanych na dachu auta urządzeń będzie można monitorować warunki pogodowe dzięki zabudowanej stacji meteorologicznej czy też wysłuchać prelekcji koordynatora prowadzącego. Obserwacja może trwać maksymalnie 3h. i będzie ją można zrealizować do końca sierpnia 2020r. po wcześniejszym ustaleniu terminu. W tytule przelewu podaj numer telefonu.

poklad tarpana

1000zł. - planujesz wesele, urodziny pasjonata kosmosu, a może po prostu rodzinne "garden party"? Jeśli wpłacisz na rzecz Programu Ciemne Niebo niniejszą kwotę, na jedną noc otrzymasz od nas... Księżyc. Dokładnie będzie to 3m. model naszego naturalnego satelity, utrzymywany za pomocą dmuchawy pneumatycznej i rozświetlony w nocy od środka! Księżyc dostarczymy w promieniu 100km od Sopotni Wielkiej. W tytule przelewu podaj numer telefonu.

ksiezyc pneumatyczny

2000zł. - jeśli znajdzie się tak hojny wpłacający, to w zamian będzie mógł wybrać jedną, dowolną planetę z naszego modelu Misji po Układzie Słonecznym, którą rozłożymy przy jego domu i będzie mógł w niej wykonać opisane w naszym folderze warsztaty indywidualnie. Planetę wraz z wyposażeniem dostarczymy w obrębie do 100km. od Sopotni Wielkiej. Do zrealizowania przed 30 listopada br. W tytule przelewu podaj numer telefonu oraz adres e-mail.

planeta i warsztaty

10 tys zł. - to propozycja dla "platynowego sponsora", który w ramach takiej wpłaty będzie mógł otrzymać od nas ekspozycję całego modelu Układu Słonecznego na jedną dobę, jako wystawy bez warsztatów, w dowolnym miejscu kraju (obowiązują ograniczenia) do końca listopada br. W tytule przelewu podaj numer telefonu oraz adres e-mail.

caly uklad sloneczny

 

"Dzielimy się tym, co mamy..."

 Jak wesprzeć

 Wpłaty można dokonywać najlepiej przelewem na poniższe konto:

Stowarzyszenie POLARIS - OPP
02 1160 2202 0000 0000 2853 5258

 

Wsparcie akcji crowdfundingowej możliwe jest także w trakcie działań bezpośrednich Stowarzyszenia POLARIS - OPP, w których można wziąć udział po uprzednim kontakcie przed przyjazdem do Sopotni Wielkiej. Zapraszamy na stronę: www.polaris.org.pl

JJ Social Slider