fbpx

Ciemne niebo i NEO - abstrakt z XXIX Walnego Zgromadzenia Międzynarodowej Unii Astronomicznej.

NEOWpływ asteroidy na Ziemię jest prawdopodobnie jedyną klęską żywiołową, której można zapobiec. Jeśli asteroida, która może mieć wpływ na Ziemię będzie mogła zostać rozpoznana wystarczająco wcześnie, jest możliwe, aby zmienić jej orbitę, aby wyeliminować ten wpływ. W konsekwencji, ma miejsce znaczny wysiłek w celu identyfikacji obiektów bliskich Ziemi (NEO), które mogą stanowić zagrożenie dla Ziemi. Wpływ obiektu o średnicy 20 metrów koło Czelabińska w Rosji, był spektakularnym przypomnieniem zagrożenia, jakie te obiekty stwarzają. Chociaż żadne zgony nie miały miejsca, odnotowano urazy oraz inne uszkodzenia mienia.

 

Poszukiwania NEO są w większości finansowane przez NASA. Główne teleskopy służące do wyszukiwania tych obiektów to teleskopy Pan-STARRS, wykorzystywane na Haleakala na wyspie Maui w archipelagu Hawajów w programie badawczym Catalina Sky Survey, zlokalizowanym w pobliżu Tucson, w stanie Arizona. Oba te miejsca są poważnie zagrożone przez zanieczyszczenie światłem. Nowe badanie, ATLAS, rozpocznie się wkrótce, z jednym teleskopem znajdującym się na Haleakala na wyspie Maui i z drugim teleskopem znajdującym się na Mauna Loa na Hawajach (która jest mniej zagrożona). Sztuczne światło (czyli zanieczyszczenie światłem) w tych miejscach obserwacyjnych podnosi horyzont nieba, i sprawia, że słabe obiekty są trudniejsze lub niemożliwe do zobaczenia.

Poszukiwania obiektów bliskich Ziemi zazwyczaj wykorzystują bardzo szerokie pasma przepustowe w celu uzyskania maksymalnej ilości światła. Te pasma przepustowe zazwyczaj rozciągają się od 400 do 820 nm. Jako takie, są bardzo wrażliwe na zmiany oświetlenia, które mają miejsce na całym świecie, w związku z powszechnym wprowadzeniem bogatego niebiesko-białego światła. Bardzo ważne jest, we wszystkich tych miejscach, ograniczenie ilości światła niebieskiego, które jest łatwo rozproszone przez atmosferę.

Sieć teleskopów, rozmieszczonych na całej planecie, odgrywa kluczową rolę w odkryciu NEO. Po odkryciu i zidentyfikowaniu nowego NEO przez teleskopy wykorzystywane do badań, takie jak Pan-STARRS i Catalina, dodatkowe obserwacje muszą być zabezpieczone, aby ustalić jego orbitę, a także w celu określenia, czy stanowi on zagrożenie dla Ziemi. Większość tych teleskopów znajduje się w miejscach, które są zanieczyszczone światłem, a to poważnie wpływa na ich zdolność do zapewnienia dodatkowych obserwacji.

Richard Wainscoat

 

Tłumaczyła Agata Spustek na podstawie oryginału dostępnego na stronach National Optical Astronomy Observatory NOAO

Prezentacja, której dotyczy abstrakt dostępna tutaj

JJ Social Slider