Nawigacja i wyszukiwanie
Nawigacja
Aktualności
VI Festiwal Ciemnego Nieba - przeczytaj informacje źródłowe.
Sprawozdanie z zaćmienia Księżyca i Wielkiej Opozycji Marsa w obszarze ochrony ciemnego nieba CN-001.
Potrzebujesz SQM do pomiarów? Zgłoś się do Akcji "1% na astronomię".
Trwa budowa stałego punktu pomiaru zanieczyszczenia światłem na obszarze CN-001.
Wirtualne Obserwatorium Ciemnego Nieba podczas Targów Ekonomii Społecznej w Bielsku-Białej!
Zanieczyszczenie światłem. Ziemia staje się coraz jaśniejsza! Zobacz infografikę...
Kolejny projekt z zakresu astroturystyki i ochrony ciemnego nieba na Żywiecczyźnie.
Firma Żywiec Zdrój wsparła projekt badań zanieczyszczenia powietrza, gleby, wody i... ciemnego nieba.
Nocne światło może szkodzić kolejnemu pokoleniu jeszcze przed jego narodzinami! PAP NaukaWPolsce.
"19 mln mieszkańców Polski nie może zobaczyć Drogi Mlecznej!" - czytaj więcej w numerze Uranii-Postępów Astronomii.
Dziedzictwo kulturowe związane z ciemnym niebem na przykładzie Żywiecczyzny.
- Szczegóły
- Julia Nawalkowska
Czymże byłoby nasze dziedzictwo kulturowe gdyby nie ciemne niebo? To pytanie wydaje się być banalnym, a dla wielu znających temat - wręcz pytaniem retorycznym, bo przecież tematyka gwiazd, nocnego nieba czy kosmosu, od wielu wieków przewija się w naszym codziennym życiu. Czasami nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego - jak bardzo i co tak naprawdę tracimy w blasku zanieczyszczenia światłem. Nie są to bowiem tylko świetliste punkciki, smuga Drogi Mlecznej czy słabsze planety, ale w dużym stopniu tożsamość kulturowa, o której warto sobie również czasami przypomnieć. Ten artykuł ma właśnie za zadanie przybliżyć to zagadnienie na przykładzie jednego z regionów południowej Polski, a w rzeczywistości wiążącego się nierzadko z historią i tradycjami całego kraju.
Zmiany w członkostwie programowym na 2018 rok.
- Szczegóły
- Super User
Od 2018 roku zmianie ulega zakres wsparcia dla osób uczestniczacych w programie redukcji zanieczyszczenia sztucznym światłem. Zachęcamy do zapoznania się z nowymi zasadami i zapisania się do Programu Ciemne Niebo!
Zadbaj o ciemne niebo!
Zapisz się do programu redukcji zanieczyszczenia sztucznym światłem!
Bardzo często miłośnicy astronomii kupując nawet najlepszy teleskop do obserwacji nocnego nieba, wykorzystują go raptem tylko kilka razy w ciągu roku... Wielokrotnie bowiem nieprawidłowe oprawy uliczne, lampy parkowe iluminacja budynków czy halogen w sąsiedztwie, uniemożliwiają prowadzenie nocnych obserwacji astronomicznych z miejsca swojego zamieszkania. Często latarnie uliczne skierowane są prosto w okna, balkony czy werandy obserwacyjne, a coraz częściej jest to problem dotykający już nie tylko mieszkańców dużych miast czy miejscowości, ale i niewielkich wsi czy przysiółków.
Obserwatorzy zmuszeni są transportować swój sprzęt z dala od domu, w miejsca osłonięte od bezpośredniego wpływu sztucznego światła, coraz rzadziej praktykując tym samym swoją pasję. Wykonują sesje astronomiczne tylko podczas zlotów i wyjazdów do coraz dalszych miejsc, gdzie jest mniej tego typu opraw, ale problem zanieczyszczenia nocnego nieba z roku na rok wzrasta... Nasuwa się więc pytanie:
Jak długo można uciekać od światła?
Light pollution - w czym tkwi problem?
- Szczegóły
- Piotr Nawalkowski
Co Polacy wiedzą o zanieczyszczeniu sztucznym światłem? Niestety niewiele... przynajmniej tak donoszą badania opinii publicznej wykonane przez TNS Polska na zlecenie Ministerstwa Środowiska i choć jest to analiza opracowana pod koniec 2015 roku, nie ma co ukrywać, że nadal jest źle z naszą, krajową świadomości na temat uciążliwości światła. Działacze Programu Ciemne Niebo na każdym kroku spotykają się z niezrozumieniem tematu, błędnym utożsamianiem zjawiska z brakiem oszczędności energii elektrycznej, a nawet nagminnym spłycaniem problemu do rangi nieistniejących bądź nieistotnych. Tymczasem z roku na rok sztucznego światła przybywa zarówno na naszych ulicach, jak i podwórkach.
V Festiwal Ciemnego Nieba - wspomnienie.
- Szczegóły
W dniach 12-14 sierpnia 2017r. na terenie pierwszego w Polsce obszaru redukcji zanieczyszczenia sztucznym światłem CN-001 Sopotnia Wielka, odbędzie się już piąta edycja Festiwalu Ciemnego Nieba. Po raz kolejny zapraszamy do spędzenia wieczoru i nocy pod gołym niebem z gwiazdami i przy muzyce na żywo pośrodku beskidzkiej łąki...