Archiwum

okzs logoZałożenia i cele Ogólnopolskich Konferencji nt. Zanieczyszczenia Światłem w Polsce.

 

Podczas konferencji pragniemy poruszyć problemy związane ze środowiskowymi, astronomicznymi i ekonomicznymi skutkami zanieczyszczenia światłem oraz zagadnienia dotyczące łagodzenia tych skutków przez odpowiednie rozwiązania w technice oświetleniowej, architekturze i urbanistyce. Rozwiązanie problemu zanieczyszczenia światłem polega na racjonalnym wykorzystywaniu oświetlania zewnętrznego uwzględniającym najnowszą wiedzę dotyczącą wpływu światła nocą na nasze otoczenie i nas samych. To zadanie wymaga współpracy specjalistów z różnych dziedzin. Naszym celem jest, aby konferencja była dla osób zainteresowanych zanieczyszczeniem światłem miejscem spotkania, dyskusji oraz wymiany wiedzy i doświadczeń. Konferencja ma charakter interdyscyplinarny. Do udziału w niej zapraszamy osoby związane z astronomią, ochroną przyrody, medycyną, techniką oświetleniową, architekturą, urbanistyką, przedstawicieli samorządów terytorialnych , przedstawicieli organizacji pozarządowych działających na rzecz ochrony nocnego środowiska oraz wszystkich zainteresowanych tematyką konferencji.

  

 

 

4 listopada 2009 roku został utworzony Izerski Park Ciemnego Nieba(IPCN). Realizacja tego nowatorskiego w skali Europy projektu możliwa jest dzięki współpracy instytucji z Polski i Republiki Czeskiej. Jest to pierwszy na świecie transgraniczny park ciemnego nieba i zajmuje powierzchnię prawie 75 km2, po polskiej i czeskiej stronie Gór Izerskich. IPCN powstał w ramach Międzynarodowego Roku Astronomii 2009.

 

Stowarzyszenie POLARIS - OPP oraz serwis ciemneniebo.pl w ramach Międzynarodowego Roku Astronomii 2009, serdecznie zapraszają do obszaru ochrony ciemnego nieba CN-001 - Sopotnia Wielka, na wspólne obserwacje astronomiczne...

 Jest to konkurs fotograficzny dla wszystkich fotografów amatorów w dowolnym wieku z całego świata. Fotografie powinny skupiać się na elementach nocnego nieba (np. gwiazdach, planetach, księżycach lub zjawiskach astronomicznych) jako tło dla pięknych, historycznych, godnych uwagi miejsc.

JJ Social Slider