fbpx

 Mamy przyjemność zaprosić Państwa na jedyny tego typu w Polsce - Sylwester 2009 z Ciemnym Niebem i astronomią, który odbędzie się w miejscowości Sopotnia Wielka w Beskidzie Żywieckim. Impreza ta o charakterze wypoczynkowo-edukacyjnym organizowana jest przez Stowarzyszenie POLARIS - OPP, jako jednoczesna forma inauguracji Międzynarodowego Roku Astronomii 2009 obchodzonego również przez tą instytucję. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oferty.

Sopotnia Wielka to jedna w pierwszych miejscowości w kraju, gdzie świadomie chronione jest ciemne niebo do obserwacji astronomicznych. Nocą gasną tutaj latarnie uliczne dzięki czemu bez trudu można dostrzec piękno Drogi Mlecznej lub podziwiać nawet nasłabsze meteory. Fakt ten oraz zbliżający się Międzynarodowy Rok Astronomii 2009 spowodował, że miejscowi działacze i miłośnicy astronomii postanowili zorganizować tutaj Astronomicznego Sylwestra.

 

http://www.ciemneniebo.pl/foto/Sylwester2009_oferta.pdfProgram imprezy przepełniony jest różnymi ciekawostkami związanymi z obserwacjami nieba, wirtualną eksploracją kosmosu oraz propagowaniem idei ochrony ciemnego nieba. Do tego celu organizatorzy wykorzystali m.in. jedyną w kraju imitację wnętrza stacji ISS, stację meteorologiczną, Mobilne Obserwatorium czy też makietę Sopotni Wielkiej w roku 2050 w skali H0, za pomocą której prezentowane są skutki sztucznego oświetlenia i jego wpływu na ciemne, nocne niebo. Pełną ofertę edukacyjno-naukową na rok 2009 można pobrać w formie pdf pod adresem
http://www.astroprocent.pl/Oferta2009.pdf 
Natomiast specjalną ofertę sylwestrową można ściągnąć klikając na miniaturę obok.

 

Oprócz tego dostępny jest również szczegółowy program imprezy, który również można ściągnąć w wersji pdf dostępnej pod adresem
http://www.ciemneniebo.pl/foto/Sylwester2009-program.pdf 

Warto jeszcze nadmienić, że jak przystało na prawdziwych obserwatorów nieba zimową porą tak i tutaj chętni powinni przygotować się na ekstremalne warunki towarzyszące niektórym punktom programu sylwestrowej imprezy. Tym, którzy pragną uczestniczyć we wszystkich propozycjach na ten astronomiczny wieczór, w szczególności polecamy zabrać ze sobą ciepłą odzież wyjściową, wysokie buty oraz rękawice. Natomiast dla najbardziej wytrwałych gości organizatorzy przewidzieli za niewielką dopłatą niebywałą przejażdżkę Mobilnym Obserwatorium na lokalne Miejsce Obserwacyjne nr 20 i podziwianie widoków nocnej panoramy Beskidów.

 Na koniec pozostaje jedynie zapoznać się z kosztami udziału, które jak się okazuje w porównaniu do miejscowych ofert sylwestrowych w Beskidach, raczej nie należą do wygórowanych. Cennik można obejrzeć  klikając na miniaturę obok.

Zgłoszenia i rezerwacje miejsc można dokonywać za pośrednictwem poczty e-mail lub telefonicznie na numery podane w ogłoszeniach.

Serdecznie zapraszamy!

 

 

 

JJ Social Slider