fbpx

 Już za niespełna miesiąc - 28 marca 2009r. o godzinie 20.30, wybije „GODZINA DLA ZIEMI”, organizowana przez WWF, międzynarodową organizację ekologiczną. Każdy może zarejestrować się na stronie www.wwf.pl/godzinadlaziemi i na jedną godzinę wyłączyć światło w swoim mieszkaniu. W ramach Międzynarodowego Roku Astronomii 2009 zachęcamy szczególnie, aby podczas tegorocznej akcji, wspomniane 60 minut wykorzystać na obserwacje nieba.  Do tego celu proponujemy udział w małym konkursie fotograficzym z nagrodami w postaci globusów nieba.

„Godzina dla Ziemi” po raz pierwszy odbyła się w Sydney w 2007 roku. Wtedy światło zgasło na godzinę w ponad dwu milionach domów. Już rok później inicjatywa WWF spotkała się ze znacznie większym odzewem; liczba uczestników zwiększyła się do 100 milionów osób w 35 krajach. W sumie światła zgasły w 14 strefach czasowych, do akcji włączyło się 370 miast, a rekordzistą jest Kanada, gdzie światła wyłączyło 150 miejscowości.

 Organizatorem akcji GODZINA DLA ZIEMI (Earth Hour) jest międzynarodowa organizacja ekologiczna WWF. Jej celem jest zwrócenie uwagi polityków na potrzebę bardziej efektywnej walki z globalnym ociepleniem. Jak czytamy na oficjalnej stronie www.earthhour.org celem jest również równoczesne włączenie do akcji miliarda ludzi w ponad 100 miastach. Tak spektakularne połączone siły mają pokazać, że możliwe jest podjęcie działań w sprawie globalnego ocieplenia. O tym, że „Godzina dla Ziemi” pobije kolejny rekord świadczą aktualności podane na stronie akcji: Na 30 dni przed „Godziną dla Ziemi” WWF już prawie 700 miast z 78 krajów potwierdziło swój udział w akcji, w tym aż 37 stolic i najsłynniejszych miast z całego świata pogrąży się w ciemnościach m.in. Warszawa, Londyn, Pekin, Rzym, Moskwa, Los Angeles, Rio de Janeiro, Hong Kong, Dubaj, Singapur, Ateny, Buenos Aires, Toronto, Sydney, Mexico City, Istambuł, Kopenhaga, Manila, Las Vegas, Bruksela i Helsinki. Zgasną miedzy innymi oświetlenia tak sławnych miejsc jak pomnik Chrystusa Zbawiciela w Rio, Merlion w Singapurze, Opera w Sydney, Stadion Millenium w Cardiff, Góra Stołowa w Kapsztadzie itp. W tym roku także w Polsce akcja będzie miała imponujący zasięg. Do Warszawy i Poznania, które jako pierwsze w Polsce zgasiły światła już w zeszłym roku, dołączy co najmniej 20 kolejnych miast. W Warszawie ciemność zapadnie w budynkach użyteczności publicznej Pałacu Kultury i Nauki, Pałacu Namiestnikowskim, hotelach np. InterContinetal, czy Polonia Palace, Złotych Trasach oraz wyłączone zostaną iluminacje mostów.


Oprócz znanych budynków zgasną także neony i biurowce firm. Do akcji przyłączył się m.in. Carrefour, IKEA, Isover, bank Millennium, firma kurierska TNT, firma Termoizolacje i wiele innych. Na stronie znaleźć można również listę 22 polskich miast, które potwierdziły udział w akcji. Na dzień dzisiejszy są to: Białystok, Bydgoszcz, Dąbrowa Górnicza, Lublin, Gdańsk, Kraków, Kielce, Katowice, Częstochowa, Łódź, Malbork, Olsztyn, Opole, Poznań, Rzeszów, Sosnowiec, Szczecin, Toruń, Warszawa, Wrocław, Zielona Góra i Zakopane. To świetna okazja, by sprawdzić jak bardzo sztuczne oświetlenie, mające cel głównie dekoracyjny i ekspozycyjny, degraduje nocne niebo. O tym, że skalę zajwiska bardzo łatwo uda nam się zaobserwować, świadczy film promujący akcję WWF dostępny na stronach YouTube pod nazwą Earth Hour 2009. Redaktorzy serwisu Ciemne Niebo postarają się w miarę możliwości wykonać kilka porównawczych zdjęć w jednym z wymienionych powyżej miast. Zachęcamy również czytelników naszego portalu do zarejestrowania w formie cyfrowej, owej różnicy w wyglądzie nocnego nieba i przysłaniu na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 28 marca o godzinie 20:30 mamy na to aż 60 minut. Najlepsze zdjęcia prezentujące nocne niebo zamieścimy na stronach serwisu, a trzech autorów nagrodzimy globusami nieba ( http://www.zachem-globus.pl/zdjecia/d_c6dc8c6cbd7739250425b754524c66c3.jpg ). 

JJ Social Slider