monografia2017W czerwcu 2019r. ukazała się publikacja monografii pt. "Zanieczyszczenie światłem. Źródła, obserwacje, skutki", jako wydanie pokonferencyjne części autorów wystąpień z 2017 roku, które miały miejsce podczas VI OKZŚ w Warszawie. Wydanie publikacji pod redakcją Andrzeja Z. Kotarby, zostało sfinansowane ze środków Stowarzyszenia POLARIS-OPP w ramach Akcji "1% na astronomię" na rzecz ochrony ciemnego nieba w Polsce, oraz ze środków statutowych Centrum Badań Kosmicznych PAN. Wydanie zawiera kilka bardzo interesujących podejść do tematu, udowadniających iż zagadnienie zjawiska zwanego jako "light pollution" nie można traktować jedynie w kategorii problemu "braku widoczności gwiazd na nocnym niebie". Jest to również namacalny dowód, iż środowisko osób zajmujących się tym tematem w Polsce jest coraz szerze i coraz bardziej aktywne. Życzmy sobie tylko, aby wraz ze wzrostem liczby badaczy i naukowców, zwiększała się także ilość osób zainteresowanych czynną ochroną ciemnego nieba w naszym kraju, bowiem z tym drugim jest niestety aktualnie dosyć słabo...

wroclaw nocne

Co Polacy wiedzą o zanieczyszczeniu sztucznym światłem? Niestety niewiele... przynajmniej tak donoszą badania opinii publicznej wykonane przez TNS Polska na zlecenie Ministerstwa Środowiska i choć jest to analiza opracowana pod koniec 2015 roku, nie ma co ukrywać, że nadal jest źle z naszą, krajową świadomości na temat uciążliwości światła. Działacze Programu Ciemne Niebo na każdym kroku spotykają się z niezrozumieniem tematu, błędnym utożsamianiem zjawiska z brakiem oszczędności energii elektrycznej, a nawet nagminnym spłycaniem problemu do rangi nieistniejących bądź nieistotnych. Tymczasem z roku na rok sztucznego światła przybywa zarówno na naszych ulicach, jak i podwórkach.

siedlisko artJesienne wycieczki w poszukiwaniu ciemnego nieba i akcentów związanych z astronomią, można rozpocząć od lektury ciekawego artykułu autorstwa Roberta Szewczyka, ktory ukazał się w najnowszym numerze "Świat Kobiety. Siedlisko" wydawanego przez PHOENIX PRESS na licencji Wydawnictwa Bauer. Począwszy od strony nr 30 znajdziemy w nim opis zagrożeń środowiskowych związanych z brakiem naturalnej ciemności, porady jak zachować piękno nocnego firmamentu oraz szeroki opis miejsc, gdzie obserwacje gwiazd są najprzyjemniejsze dla oka. Znajdziemy tu także kompozycje ciekawych ujęć nocnego nieba jak i garść informacji kontaktowych do miejsc czy instytucji zajmujących się propagowaniem astronomii. Działaczy ciemnego nieba zapewne ucieszy również fakt, iż to kolejna już publikacja na ten temat w tegorocznej "prasie kolorowej", co może świadczyć o coraz większym zainteresowaniu tematyką "ochrony nocy".

ZM-2016-06-okladkaNa przełomie lipca i sierpnia na rynku prasowym pojawił się nowy numer czasopisma brażowego "Zieleń Miejska" Wydawnictwa Abrys, na łamach którego ukazał się artykuł autorstwa członków Programu Ciemne Niebo Stowarzyszenia POLARIS - OPP, pt. „Light pollution, czyli ciemna strona w mieście”. Oprócz podstawowych informacji z tematyki zanieczyszczenia sztucznym światłem, możemy także znaleźć wzmiankę o miejskich parkach ciemnego nieba, które mogą bezpośrednio współgrać w przyszłości z terenami zielonymi dużych aglomeracji, ale i nie tylko. W tekście zadajemy sobie również pytanie jak wyglądałyby nasze miasta, gdyby roślinność była tak samo pozostawiona sama sobie, jak nocne oświetlenie i wszechobecne iluminacje naszej nocnej przestrzeni, a co niestety ma właśnie miejsce...

nocne niebo parkChile. Irlandia. Wyspy Kanaryjskie. Południowy zachód USA są jednymi z najbardziej popularnych tzw. obszarów "ciemnego nieba", które entuzjści astronomii oraz naukowcy uważają za najlepsze miejsca by poznawać gwiazdy. Zbierz razem grupę takich osób, zarezerwuj bilety lotnicze i pokoje hotelowe, i masz zadatki na astro-turystyczną przygodę.

Astro-turystyka jest i była przez dziesięciolecia bardzo wąską niszą w branży turystycznej i dopiero teraz powoli przebija się do ogółu społeczeństwa.

"Pamiętam wycieczki do całkowitych zaćmień słonecznych ponad 40 lat temu," Mike Simmons, prezes astronomów Kalifornii Bez Granic. "Ten rynek się rozrósł, ale pojawiają się także nowe obszary – głównie odwiedzanie miejsc z wieloma dużymi obesrwatoriami. Istnieją też małe obserwatoria i zajazdy z teleskopami zbudowanymi dla zwiedzających w miejscach o ciemnych niebie – coś, co jeszcze całkiem nie dawno nie istniało w ogóle. Jednak myślę, że jest jeszcze miejsce, aby rozwijać ten rynek ".

Źródło zdjęcia: www.darsky.orgPoniżej prezentujemy tłumaczenie tekstu Ady Blair, która na podstawie przeprowadzonych przez siebie  badań dotyczących ciemnego nieba na wyspie Sark napisała pracę magisterką.

Ada Blair jest psychoterapeutą, która aktywnie prowadzi warsztaty oraz mieszka w Edynburgu, w Szkocji. Pracuje w sektorze non-profit, szkolnictwie wyższym i ma prywatną praktykę. Cieszy się z tego, że twardo stąpa po ziemi, ale jednocześnie ma głowę w chmurach! Badania Ady wykorzystane w jej pracy magisterskiej są obecnie w trakcie przeglądu do publikacji jako monograf w Sophia Centre 2016 opublikowany przez wydawnictwo Sophia Centre Press.

Zdjęcia zrobione przez astronautów znajdujących się na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) pomogły naukowcom dokonać wiarygodnego pomiaru ilości zanieczyszczenia świetlnego na całym świecie.
Badanie obejmowało nie tylko znane na całym świecie miasta i ulice, ale także skutki zanieczyszczenia słabego, pośrednio rozproszonego światła, które do tej pory nie były mierzone ilościowo. Nowe wyniki potwierdzają, że ten rozmyty blask, który jest widoczny z kosmosu, jest rozproszonym światłem z ulicznych lamp i budynków.

Mediolan sfotografowany ze Stacji ISS. Wykonane przez Samanthę Cristoforetti.

ksiezyc zac swierkCo robi prawdziwy pasjonat ochrony ciemnego nieba w trakcie całkowitego zaćmienia super-Księżyca? Oczywiście obserwuje i fotografuje ciemne niebo... Tak nietypowe uczestnictwo w obserwacjach zaćmienia Księżyca postanowili zrealizować członkowie Programu Ciemne Niebo, którzy m.in. na terenie obszaru ochrony CN-001 Sopotnia Wielka, uwieczniali nocne niebo wczesnym porankiem 28 września 2015r. Pośród natłoku mnóstwa zdjęć, animacji czy ujęć "krwawego" Księżyca, mało kto spogląda w tym czasie i utrwala pozostałą część widnokręgu. Jak się okazuje, warto czasami w trakcie takich wydarzeń zmienić kierunek obserwacji z najbardziej powszechnego w tym momencie. Dlaczego?


nietoperz2Wśród zwierząt nocnych, nietoperze są jednymi z tych, na które zanieczyszczenie sztucznym światłem ma największy wpływ. Kilka dni temu, 5 czerwca, na łamach miesięcznika „Global Change Biology” opublikowano wyniki badań na ten temat. Naukowcy z instytucji takich jak University of Oxford czy University College London przyjrzeli się w jaki sposób nietoperze Pipistrellus pipistrellus przemieszczają się w obrębie miast, a ich spostrzeżenia okazują się być zatrważającym dowodem na to, że światła uliczne są w stanie w znaczącym stopniu utrudnić przemieszczanie się osobników danego gatunku na terenie całego miasta.

JJ Social Slider