Jak co roku pod koniec lata, tak i tym razem odbyły się targi energetyki i oświetlenia ENERGETAB organizowane na terenie zakładu ZIAD w Bielsku-Białej, gdzie swoje produkty jak i usługi prezentowało ponad 600 wystawców. Trzydniowa impreza - 15-17 września 2009r., jako jedna z największych w kraju, przyciągnęła jak zwykle nie tylko licznych inwestorów, producentów sprzętu oświetleniowego, czy też przedstawicieli koncernów energetycznych, ale  także i działaczy Programu Ciemne Niebo w Polsce.

 Były to już 22. Międzynarodowe Energetyczne Targi Bielskie, które tym razem zajęły obszar ponad 25 tys. m2, jednak w porównaniu do roku ubiegłego, nie było aż tylu wystawców prezentujących swoje produkty z branży oświetlenia zewnętrznego. Wśród partnerów Programu Ciemne Niebo przedstawiciele z regionu Żywiecczyzny odnaleźli trzy znane nam już firmy, tj. ELGO, pobliskie zakłady ROSA oraz Schroeder. Niestety tylko ta ostatnia przygotowała w tym roku materiały zwracające uwagę na problematykę zanieczyszczenia światłem, oferując w swoich katalogach konkretne oprawy uliczne. 
 
 
 Dużą uwagę zwiedzających przyciągała także oferta ww. firmy ELGO, prezentującej również uliczne oprawy oświetleniowe, ale wybiegające już w ekologiczną przyszłość. Zintegrowany maszt czerpiący energię ze światła słonecznego i wiatru zasilał oprawę zbudowaną w oparciu o technologię LED. Choć sam model spotyka się już na niektórych drogach ekspresowych w naszym kraju, z pewnością pozostanie jeszcze w sferze finansowych marzeń dla wielu gmin i powiatów modernizujących aktualnie posiadaną infrastukturę oświetlenia ulicznego. Za to z pewnością można racjonalnie zastanowić się nad modelem oprawy z serii ACRON, która zdobyła już uznanie wśród znawców ciemnego nieba.
 
Palmę pierwszeństwa wśród prezentacji sprzętu związanego z tematyką ochrony gwiaździstego nieba, dzierżyła jednak naszym zdaniem firma ROSA z Tychów. Na swoim stoisku zaprezentowała nie tylko szereg opraw ulicznych i parkowych, ale i także kilka modeli spełniających kryteria IDA. Warto podkreślić, że są one obecnie najczęściej rekomendowanymi oprawami, jakie nadawałyby się do instalowania w rezerwatach ciemnego nieba w Polsce, co potwierdziła również grupa badawcza Stowarzyszenia POLARIS - OPP z Palowic koło Żor, przygotowująca własną analizę z przeznaczeniem do programu Leader+ na Żywiecczyźnie. Szerszą publikację na ten temat przedstawimy już niebawem.
 
 Na koniec przedstawiciele Ciemnego Nieba zatrzymali się jeszcze na chwilę przy stoisku jednej z firm, prezentujących oświetlenie stadionowe. Niestety obsługa stoiska nie potrafiła odpowiedzieć jak ich modele mają się do zanieczyszczenia światłem, a przecież EURO 2012 zbliża się do nas wielkimi krokami i choć nowych stadionów na horyzoncie jeszcze nie widać, być może już teraz warto zastanowić się nad problemem prawidłowego oświetlenia infrastruktury sportowej. Potem może być za późno...
 
 
 
Oficjalna strona bielskich targów ENERGETAB 2009: http://www.energetab.pl  

JJ Social Slider