Ogólnoświatowa Akcja Globe at Night wpisała się już na dobre w kalendarz astronomicznych wydarzeń także i w Polsce. Jak co roku o tej porze można dokonać samodzielnych obserwacji gwiazdozbioru Oriona i za pomocą instrukcji umieszczonej na stronie przedsięwzięcia, wypełnić raport dotyczący jakości nocnego nieba w miejscu obserwacji. Działania te pomogą opracować globalny atlas zanieczyszczenia sztucznym światłem jak i zdefiniować miejsca, w których nocne niebo jest naprawdę ciemne. 
 
 
Udział w akcji jest bardzo prosty. W pierwszej kolejności proponujemy wydrukować sobie mapki ze strony Globe at Night (Instukcja w języku polskim w wersji PDF ) i wybrać się w takie miejsce, aby latarnie uliczne nie były tuż obok nas. Naturalnie trzeba również natrafić na pogodny wieczór, kiedy to gwiazdozbiór Oriona będzie jeszcze nad horyzontem. Dla osób, które nie miały okazji go jeszcze zaobserwować podpowiadamy, że znajduje  się na niebie w kierunku południowo-zachodnim i charakterystyczną cechą są trzy jaśniejsze gwiazdy leżące w jednej, jekko ukośnej linii wyznaczające tzw. pas Oriona. Drogowskazem będzie również najjaśniejsza gwiazda nocnego nieba, czyli Syriusz w Wielkiego Psa. Jest to obiekt widoczny nawet z najjaśniejszych miast w Polsce nieco niżej nad horyzontem w porównaniu do Oriona.
 
 
 
Gdy już zlokalizujemy interesujący nas gwiazdozbiór, przyjrzyjmy mu się dokładnie aby ocenić ile gwiazd widocznych jest w jego obrębie. Do widocznego w tym momencie obrazu Oriona dopasujemy teraz konkretną mapę z wydrukowanego wcześniej pakietu Globe at Night. Po powrocie do domu należy uzupełnić inne brakujące dane takie jak współrzędne geograficzne, datę i czas obserwacji czy też warunki pogodowe. Na koniec raport wysyłamy ze strony http://edcommunity.esri.com/gan/2010/report.cfm
 
 
 
Warto pamiętać, aby przed wyjściem na marcową obserwację zaopatrzyć się w ciepłe ubranie, rękawiczki i przybory biurowe odporne na mróz, niezbędne do wypełnienia raportu podczas obserwacji. Porady w tym zakresie może dodatkowo udzielić dział obserwacyjny Stowarzyszenia POLARIS - OPP.

JJ Social Slider