W tym roku tematem sympozjum jest „Zanieczyszczenie Świetlne”. Sympozjum odbędzie się w dniach 2-4 września w siedzibie lokalnych władz w miejscowości Kapsovar na Węgrzech. Informacji na temat sympozjum udziela członek Rady Kapituły IDA – Zoltan Kollath. Organizatorami tego ważnego wydarzenia są IDA (Europa), IDA (Węgry), Węgierskie Towarzystwo Astronomiczne, Węgierskie Towarzystwo Oświetlenia i Zarząd Parku Narodowego Duna-Drava.
 
 
Celem sympozjum jest zgromadzenie ekspertów i aktywistów w dziedzinie zanieczyszczenia świetlnego, by omówić i wymienić poglądy na temat ograniczenia sztucznego oświetlenia w nocy. Jak Państwo wiedzą z poprzednich biuletynów, w Europie są podejmowane działania w kierunku zrównoważenia nocnego oświetlenia. Kampania na Rzecz Ochrony Wiejskich Terenów w Anglii przeprowadziła sondaż, w którym zapytano ludzi, czy oświetlenie wywiera negatywny wpływ na ich życie. Rada Europy wydała nowy projekt rezolucji w sprawie zanieczyszczenia świetlnego i hałasu, w którym wytyczono sposoby przeciwdziałania tym zjawiskom.
 
Informacje na temat miasta i partnerów sympozjum:

Miejscowość Kaposvar jest położona po dwóch stronach rzeki Kapos (długość 190 km) na południowy wschód od Budapesztu. W ostatnim czasie Kaposvar stał się miejscowością przemysłową. “80% tutejszych domów zbudowano w tym wieku, stąd nie znajduje się tu zbyt wiele budowli historycznych. Z powodu swych licznych parków Kaposvar był niegdyś znany jako „Miasto Kwiatów”.

Zgodnie z informacją podaną na swojej stronie internetowej, Węgierskie Towarzystwo Astronomiczne (HAA) ma na celu „propagowanie astronomii, pomoc w udoskonalaniu umiejętności obserwacyjnych i korzystania z teleskopu, polepszenie edukacji w zakresie astronomii w szkołach podstawowych, ponadpodstawowych i na poziomie uniwersyteckim oraz stwarzanie możliwości spotkań dla osób o zainteresowaniach astronomicznych. Członkowie HAA organizują badania we współpracy z profesjonalnymi instytucjami”. Zachęcamy Państwa do odwiedzenia strony HAA, gdzie znaleźć można informacje na temat zarysu historycznego, programów młodzieżowych, obozów i innych wydarzeń zaplanowanych przez Towarzystwo.

[...]

 

Przyp. red.: Na w/w sympozjum obecna będzie również delegacja z Polski. Więcej informacji: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Źródło: http://www.astro-zselic.hu/symposium.html

Tłumaczenie:  Katarzyna Cwynar

JJ Social Slider