Jednym z najważniejszych wydarzeń podczas Walnego Zgromadzenia i Europejskiego Sympozjum jest ogłoszenie nowych członków międzynarodowego programu Dark Sky Places. W tym roku nie mogło być inaczej. W lipcu na spotkaniu Zarządu, komisja rewizyjna IDA zaproponowała nadanie tymczasowego statusu parku ciemnego nieba dla Goldendale Observatory State Park (GOSP) w Waszyngtonie. Propozycja ta została jednogłośnie zaakceptowana przez Zarząd. Proces aplikacyjny trwa od roku i GOSP jest obecnie w fazie przeprowadzenia kilku niezbędnych zmian, które umożliwią mu otrzymanie oficjalnego statusu parku ciemnego nieba.

Goldendale Observatory Interpretive Center znajduje się na wzgórzu, na północ od Goldendale w stanie Waszyngton. Jest to niepowtarzalny obiekt oferujący szeroki wachlarz programów kształcenia zarówno dla nowicjuszy, jak i doświadczonych obserwatorów gwiazd. W budynku znajduje się wiele teleskopów, w tym 62-centymetrowy teleskop używany do nocnych obserwacji. Obiektem zarządza Departament Parków Stanowych w Waszyngtonie, a kierownikiem obserwatorium jest amator astronomii Steve Stout, który przed każdym spotkaniem wygłasza ciekawy wykład.

W imieniu członków Rady Kapituły IDA zachęcamy Państwa do zgłaszania parków, rezerwatów lub innych przedsięwzięć w Waszym regionie do nadania im oficjalnego statusu Dark Sky.

 

 

Źródło:  David Ingram z IDA Northwest

Tłumaczenie: Katarzyna Cwynar

JJ Social Slider