Zestaw oświetlenia hybrydowegoEnergia świetlna Słońca i energia kinetyczna wiatru – razem wykorzystuje się je jako odnawialne źródła energii w ulicznych lampach hybrydowych. W polskich warunkach klimatycznych połączenie obu tych źródeł sprawia, że latarnie są dużo bardziej wydajne niż zamontowane same panele fotowoltaiczne czy turbiny wiatrowe. Są one ekologiczne i energooszczędne, a ponadto nie wymagają okablowania w przeciwieństwie do tradycyjnego systemu oświetlenia ulicznego. O zaletach hybrydy przekonuje się od niedawna Gmina Lipowa, w której to pojawiła się pierwsza tego typu lampa w powiecie żywieckim.

 

Innowacyjne oświetlenie hybrydowe wydaje się znakomitą alternatywą ze względu na kurczące się naturalne zasoby energetyczne, ceny energii rosnące z roku na rok oraz nadmierną emisję dwutlenku węgla do atmosfery. Może być stosowane do oświetlania m.in. ulic, skrzyżowań, przystanków autobusowych, promenad, parków, placów zabaw, parkingów, obiektów handlowych.

Jak działają lampy hybrydowe? Panele słoneczne i turbina wiatrowa przekształcają energię naturalną na elektryczną, która jest gromadzona w akumulatorze, a następnie przekazywana do zasilania oprawy oświetleniowej załączanej automatycznie przez czujnik zmierzchowy. Hybryda może świecić nieprzerwanie, a w przypadku niekorzystnych warunków atmosferycznych przez około 3 dni pochmurne i bezwietrzne od 15 do 17 godzin na dobę, jednak po tym czasie musi być naładowana przez Słońce i wiatr. Dodatkowo zaletą tego urządzenia jest sterownik, który umożliwia regulację czasu pracy oraz świecenia mocniej/słabiej w zależności od natężenia ruchu na ulicach.

Korzyści wynikających z zastosowania odnawialnych źródeł energii w lampach hybrydowych jest wiele, np. niskie koszty eksploatacji i konserwacji, wyeliminowanie opłat za energię elektryczną, obniżenie emisji dwutlenku węgla, niezależność od tradycyjnych źródeł energii, samowystarczalność, brak przyłączeń do sieci energetycznej, lepsze oświetlenie w wyniku zastosowania opraw LED. 

Jedyną „wadą” hybryd jest ich cena, gdyż pojedyncza lampa kosztuje kilkanaście tysięcy złotych. Jednak taka inwestycja według zdania specjalistów powinna zwrócić się w niedługim czasie, a następnie przynieść korzyści finansowe . Poza tym można starać się o jej dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego, które wynosi do 75% kosztów budowy oświetlenia.

Nie ma się jednak co łudzić, że oprawa tego typu da porównywalne parametry oświetleniowe do tradycyjnych, wysokoprężnych lamp sodowych. Na chwilę obecną technologia tego typu nie pozwala na skuteczne oświetlanie każdego miejsca w kraju. Często przy znikomym nasłonecznieniu czy słabym wietrze, nocą oprawa LED daje efekt jedynie „żarzenia”, natomiast najczęściej wymienianym elementem w tego typu hybrydzie, jest dosyć drogi akumulator żelowy, tracący nawet do 40% swojej wydajności już po 5 latach użytkowania. Warto również pamiętać, że sodowe światło koloru pomarańczowego – tak dobrze znane z obecnych ulic i parków, jest bardziej przyswajane i mniej „szkodliwe” dla ciemnego nieba aniżeli ksenonowe światło o szerokim widmie z opraw LED. Dużym plusem jest jednak to, że znaczna większość zestawów hybrydowych wyposaża się w oprawę z płaską szybą, redukującą niepożądane rozświetlenie nocnego nieba. 

JJ Social Slider