Tegoroczne Sympozjum ds Ochrony Ciemnego Nieba odbyło się w Osnabrucku (Niemcy) w dniach 6-8 października. Tym razem, oprócz Europejczyków i amerykańskich przedstawicieli IDA,  obecni byli nawet goście z najdalszych zakątków świata, jak Japonia, Taiwan czy też Australia.  Na konferencji nie zabrakło również polskich akcentów - obecnych było czworo Polaków: Anna Wiśniewska, Julia Romanowska, Swietłana Zajdel oraz Grzegorz Sanetra z Lokalnej Grupy Działania "Żywiecki Raj".

 

Wykłady na sympozjum podzielone zostały na bloki tematyczne:
- mierzenie zanieczyszczenia światłem,
- oświetlenie i społeczeństwo,
- planowanie oświetlenia,
- sztuczne światło i natura,
- parki ciemnego nieba,
- IDA ma znaczenie.

 

Referaty zarówno poruszały nowe tematy (jak np. wpływ zanieczyszczenia światłem na poranny śpiew ptaków i konsekwencje związane z ich rozmnażaniem), jak też ukazywały na jakim etapie są inne dziedziny (np. jak wygląda Słowenia po 4 latach od wprowadzenia prawa regulującego zanieczyszczenie światłem).

Wiele referatów poruszało tematykę oświetlenia LEDowego i jak owo oświetlenie wpływa na nocne życie. Ukazano, że generalnie obecność w widmie niebieskiego światła ma bardzo poważne konsekwencje. Z drugiej strony - badania Gerharda Eisenbeisa wykazały, że LEDowe lampy wabią najmniej różnych rodzajów owadów, w porównaniu do lamp sodowych czy rtęciowych.
W piątek po zakończeniu referatów uczestnicy sympozjum pojechali na wycieczkę, na której m.in. oglądali przykład ulicy z LEDowym oświetleniem.


 Ważnym elementem sympozjum były referaty Connie Walker z NOAO, która zachęcała do przyłączenia się do inicjatyw proponowanych przez IDA na przyszły rok. Opowiadała m.in. o planowanym Globalnym Miesiącu Astronomii (Global Astronomy Month, GAM) na kwiecień 2012, w ramach którego będzie Międzynarodowy Tydzień Ciemnego Nieba (Global Dark Sky Week), 14-22 kwietnia 2012, Globe at Night (11-22 kwietnia), konkurs fotograficzny Earth and Sky (Ziemia i Niebo) 1-22 kwietnia oraz Światowa Noc Obrony Światła Gwiazd (World Night in Defence of Starlight). Warto zauważyć, że W Globe at Night co roku Polska zwiększa liczbę pomiarów, w zeszłym byliśmy na drugim miejscu po Stanach Zjednoczonych z około 1200 pomiarami!

Julia Romanowska reprezentująca Stowarzyszenie POLARIS - OPP wraz ze Swietłaną Zajdel z partnerskiej firmy Rabbit Sp. z o.o. z Wrocławia, przedstawiały prezentację o działaniach mających na celu ochronę ciemnego nieba na terenie żywiecczyzny i konkretnym zastosowanym rozwiązaniu na terenie Sopotni Wielkiej. Na koniec Sympozjum w imieniu organizatorów przyszłorocznej konferencji Julia Romanowska zaprosiła wszystkich uczestników do Polski na 12. Sympozjum ds. Ochrony Ciemnego Nieba, które odbędzie się we wrześniu w Bielsku-Białej. 

Dokładny program  konferencji można znaleźć na stronie:
http://www.lichtverschmutzung.de/symposium_2011/program.php

 

JJ Social Slider