Naturalna ciemność, położenie z dala od cywilizacji i niepowtarzalność widzialnych obiektów astronomicznych... Zadecydowało to o uznaniu Parku Narodowego Doliny Śmierci jako najnowszego i największego parku Ciemnego Nieba na świecie. Jest to jedno z nielicznych miejsc Ziemi, gdzie dostrzegalne są gwiazdozbiory, które jeszcze sto lat temu mogli podziwiać wszyscy.

 
O Dolinie Śmierci słów kilka. Park Narodowy Doliny Śmierci utworzony został w 1994 roku. Wcześniej obszar ten funkcjonował jako Pomnik Przyrody. Znajduje się on w Ameryce Północnej w stanie Kalifornia i stanowi zarazem najniżej położone miejsce na półkuli zachodniej. Warunki klimatyczne sprawiają, że nieustająca susza oraz rekordowo wysokie temperatury latem warunkują kształtowanie się na tym obszarze pogodowych ekstremów. Średnia opadów atmosferycznych wynosi mniej niż 25 mm na rok. Są jednak lata, w których w ogóle nie odnotowuje się opadów! Szczególnym ekstremum był rok 1917 kiedy odnotowano 52 dni o temperaturze powietrza wynoszącej ponad 120 stopni w skali Fahrenheita, czyli ok. 49 stopni Celsjusza. Było to rekordowo gorące i długie lato. Walory przyrodnicze Na obszarze Parku Narodowego Doliny Śmierci występuje ponad 1000 gatunków roślin. Wśród nich jest wiele przedstawicieli dzikiej roślinności. Są to m.in. Malacothrix glabrata, Encelia Farinosa, Stanleya pinnata, Castilleja chromosa, Phacelia fremontii, Xyloriza tortifolia, Salvia pachyphylla, Lupinus excubitus, Penstemon floridus austinii. Ponad 50 z nich to gatunki endemitowe, których nie znajdziemy w żadnym innym miejscu na świecie. Wśród zwierząt, przeważają zdecydowanie gatunki żyjące nocą. Te najbardziej cenne gatunki to żółw pustynny, salamandra górska, ropuchy, ryby z rodziny karpieńcowatych, Euphilotes battoides, Dipsosaurus dorsalis, Callisaurus draconoides, Myotis subulatus, Lasiurus cinereus, Thomymus umbrinus scapterus, Thomymus umbrinus scapterus i wiele innych.
 
 
Ciemne niebo nad  Parkiem Narodowy Doliny Śmierci jest wolne od zanieczyszczenia świetlnego, gdyż na jego obszarze nie ma żadnych punktów świetlnych. Jednakże, pomimo znacznych odległości, światła Las Vegas i innych miast skutecznie zaburzają całkowitą ciemność nieba oraz biologiczny rytm nocy na pustyni. Mimo to, Dolina Śmierci została uznana jako najnowszy i zarazem największy Międzynarodowy Park Ciemnego Nieba. Otrzymanie certyfikatu od International Dark-Sky Association to najlepszy dowód na prowadzenie działań, mających na celu ochroną naturalnej ciemności nocnego nieba. Dzięki temu możemy dostrzec obiekty astronomiczne, których identyfikacja w innych miejscach na świecie byłaby zupełnie niemożliwa! Tego nie możesz przegapić! Park Narodowy Doliny Śmierci to przede wszystkim mnóstwo zapierających dech w piersiach atrakcji turystycznych. Czego zatem absolutnie nie można pominąć w trakcie planowania wyprawy? Jednym z takich miejsc jest zlewnia Badwater, która stanowi pozostałość wyschniętego jeziora, uznawanego za najniżej położony punkt Ameryki Północnej (85 m p.p.m.). Czasami w wyniku intensywnych opadów atmoferycznych, obszar ten ponownie wypełnia się wodą, co zdecydowanie nadaje jeszcze większej malowniczości, otaczającemu Badwater krajobrazowi. Zabriskie Point to punkt widokowy na ciekawe formy erozyjne ukształtowane przez naturę. Dodatkowego urokowi nadają przepiękne kolory jałowych terenów depresyjnych. Uznaje się, że jest to jeden z najbardziej spektakularnych i najsłynniejszych widoków. Z kolei Paleta Artystów to sceneria wzniesień wulkanicznych i osadowych, charakteryzujących się przepiękną paletą barw (stąd właśnie nazwa tego miejsca). Szczególnego urokowi temu miejscu nadaje światło słoneczne późnego popołudnia.
 
Chcesz wiedzieć więcej? Zajrzyj na stronę: http://www.nps.gov/deva/index.htm

JJ Social Slider