fbpx

Zdjęcia zrobione przez astronautów znajdujących się na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) pomogły naukowcom dokonać wiarygodnego pomiaru ilości zanieczyszczenia świetlnego na całym świecie.
Badanie obejmowało nie tylko znane na całym świecie miasta i ulice, ale także skutki zanieczyszczenia słabego, pośrednio rozproszonego światła, które do tej pory nie były mierzone ilościowo. Nowe wyniki potwierdzają, że ten rozmyty blask, który jest widoczny z kosmosu, jest rozproszonym światłem z ulicznych lamp i budynków.

Mediolan sfotografowany ze Stacji ISS. Wykonane przez Samanthę Cristoforetti.

Jest to element odpowiedzialny za rozjaśnienie nocnego nieba w i wokół miast, co znacznie ogranicza widoczność gwiazd i Drogi Mlecznej. "Do czasu pojawienia się nowych satelitów, fotografia astronomiczna była naszym jedynym oknem na Ziemię i do tego oknem o wysokiej rozdzielczości", powiedział główny naukowiec Alejandro Sanchez de Miguel z uniwersytetu Complutense znajdującego się w Madrycie w Hiszpanii.
Zespół, w skład, którego wchodzili naukowcy z uczelni CEGEP de Sherbrooke znajdującej się w Quebecu, wykazał, że kraje i miasta europejskie, które mają wysoki dług publiczny, odznaczają się także wyższym zużyciem energii w celu zapewnienia oświetlenia ulicznego na jednego mieszkańca.
Całkowity koszt zużycia energii na oświetlenie uliczne to 6.300 mln euro rocznie w Unii Europejskiej, poinformowali naukowcy pracujący nad projektem "Miasta w nocy".
Począwszy od lipca 2014 roku, ten ogromny projekt wymagał skatalogowania ponad 130 tysięcy zdjęć wykonanych przez ISS w celu stworzenia archiwum o wysokiej rozdzielczości oraz odniesienie zdjęć względem położenia geograficznego, aby umieścić je na mapie. Zdjęcia zostały również skalibrowane przy użyciu gwiazd znajdujących się na tle nieba ISS, a także pomiarów naziemnych o jasności nocnego nieba.
Celem tego projektu jest stworzenie globalnej mapy nocnych kolorów Ziemi ze zdjęć wykonanych przez astronautów ISS za pomocą standardowego aparatu cyfrowego. "Kolejny etap projektu ma na celu zebranie funduszy na rozwijanie i przeprowadzenie projektu, by można było jeszcze bardziej rozszerzyć mapę nocnych kolorów Ziemi", mówią naukowcy.

Tłumaczenie: Agata Spustek
na podstawie publikacji Astronomy Magazine, Astronomy Now, ndtv

 

 

JJ Social Slider