fbpx

monografia2017W czerwcu 2019r. ukazała się publikacja monografii pt. "Zanieczyszczenie światłem. Źródła, obserwacje, skutki", jako wydanie pokonferencyjne części autorów wystąpień z 2017 roku, które miały miejsce podczas VI OKZŚ w Warszawie. Wydanie publikacji pod redakcją Andrzeja Z. Kotarby, zostało sfinansowane ze środków Stowarzyszenia POLARIS-OPP w ramach Akcji "1% na astronomię" na rzecz ochrony ciemnego nieba w Polsce, oraz ze środków statutowych Centrum Badań Kosmicznych PAN. Wydanie zawiera kilka bardzo interesujących podejść do tematu, udowadniających iż zagadnienie zjawiska zwanego jako "light pollution" nie można traktować jedynie w kategorii problemu "braku widoczności gwiazd na nocnym niebie". Jest to również namacalny dowód, iż środowisko osób zajmujących się tym tematem w Polsce jest coraz szerze i coraz bardziej aktywne. Życzmy sobie tylko, aby wraz ze wzrostem liczby badaczy i naukowców, zwiększała się także ilość osób zainteresowanych czynną ochroną ciemnego nieba w naszym kraju, bowiem z tym drugim jest niestety aktualnie dosyć słabo...

 

W czerwcu 2019 roku w druku ukazało się 200 egzemplarzy tego wydania, z czego Program Ciemne Niebo Polska dysponować będzie ilością ok. 20 szt. dla zainteresowanych, gdzie w pierwszej kolejności będą mogli je otrzymać działacze na rzecz ochrony ciemnego nieba, którzy udowodnią swoje zaangażowanie lub sukcesy w tym zakresie. Nie wyklucza się także dodruku w przypadku większego zainteresowania ponownie ze środków Ogólnopolskiej Akcji "1% na astronomię" w późniejszym czasie. Egzemplarze będą również dostępne do wypożyczenia m.in. w siedzibie Stowarzyszenia POLARIS - OPP, na terenie obszaru ochrony ciemnego nieba w Sopotni Wielkiej (Sala Wielofunkcyjna z biblioteką przy Obserwatorium Astronomicznym).

 

Zainteresowanych prosimy o kontakt na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

JJ Social Slider