fbpx

Prezentujemy kolejny przetłumaczony abstrakt z XXIX Walnego Zgromadzenia Międzynarodowej Unii Astronomicznej.

A 2011 panorama of Hong Kong viewed from Sha TinOd 28 Zgromadzenia Ogólnego Międzynarodowej Unii Astronomicznej (IAU), zespół SSPC dokonał następujących postępów:

1. Ulepszone działanie zespołu SSPC:
• Nawiązanie kontaktu z Międzynarodową Unią Astronomiczną (IAU C50), grupą doradczą Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody i Ciemnego Nieba, AWB i ARP oraz podjęcie pracy dla oddziału IDA w Pekinie.
• Pozyskanie wsparcia od Chińskiego Narodowego Obserwatorium Astronomicznego, Pekińskiego planetarium oraz Muzeum Nauki i Techniki w Szanghaju.
• Podpisane umowy o współpracy z Lighting Research Center (Centrum Badań Światła), angielską grupą edukacyjną i firmą prawniczą, co stanowi siłę zespołu.

2. Przedstawienie wniosku do najwyższej krajowej instytucji. SSPC złożyło pierwszy wniosek o ochronę ciemnego nieba na Ludowej Politycznej Konferencji Konsultatywnej Chin.
3. Wprowadzenie kryteriów i wytycznych dotyczących ochrony ciemnego nieba. Zespół SSPC przetłumaczył 8 dokumentów Międzynarodowego Związku Ciemnego Nieba, które stanowią podstawę odniesienia w sprawie ochrony ciemnego nieba w Chinach.
4. Aktywne zakładanie miejsc poświęconych ciemnemu niebu:
• W planach jest założenie rezerwatu ciemnego nieba wokół obserwatorium astronomicznego w Ali (5, 100m elewacji) w Tybecie. Chińska agencja prasowa Xinhua podała to do wiadomości.
• W planach jest utworzenie parku ciemnego nieba, połączonego z rzeką Hangcuo oraz Narodowym Rezerwatem Przyrody i Krajobrazu w Tybecie.
• Współpraca z agencją turystyczną Shandong Longgang w celu utworzenia parku tematycznego o wymarzonym niebie na przedmieściach miasta Jinan.

Do końca roku 2015 SSPC nadal będzie się rozwijać. Po pierwsze, chcemy aby ochrona ciemnego nieba weszła w skład Narodowej Strategii Ekologicznej „Piękne Chiny", ponieważ piękne Chiny potrzebują pięknego nieba. Chiny powinny dbać o rozgwieżdżone niebo, aby było dziedzictwem dla ich dzieci. Po drugie, planujemy przeprowadzić wystawę zatytułowaną „Kosmiczne światło", która odbędzie się w Muzeum Nauki i Techniki w Szanghaju.

Po trzecie, planujemy nadal tworzyć rezerwaty ciemnego nieba oraz parki tematyczne. Chcemy, aby te miejsca stały się podstawami ochrony ciemnego nieba, edukacji astronomicznej i turystyki ekologicznej oraz by rozwinęły się w nową branżę kulturową. Po czwarte, chcemy aktywnie włączyć się do współpracy międzynarodowej.

Teraz hasła „błękitne niebo, białe chmury i gwiaździste niebo" stały się powszechnym dążeniem społeczeństwa chińskiego. W celu wykonania tego planu, zespół SSPC włoży jeszcze więcej wysiłku.

Xiaohua Wang

 

Tłumaczyła Agata Spustek na podstawie oryginału dostępnego na stronach National Optical Astronomy Observatory NAO

Prezentacja, której dotyczy abstrakt dostępna tutaj

 

JJ Social Slider