fbpx

Rozświetlone sztucznym światłem chmury nad Berlinem. Autor Ralf Steikert. Źródło Wikiperia.orgPrezentujemy kolejne tłumaczenie, tym razem krótkiego, abstraktu omawiającego prezentację, która przybliża podstawy problematyki zanieczyszczenia nieba sztucznym światłem. Prezentacja pochodzi z XXIX Walnego Zgromadzenia Międzynarodowej Unii Astronomicznej zorganizowanego w 2015 roku na Hawajach.

Światło w nocy (LAN) jest obecnie uznanym problemem dla środowiska naturalnego, nie tylko dla astronomów, ale dla ludności w ogóle. Ma poważne skutki ekologiczne, które mają szeroki zasięg, a jego wpływ na środowisko może być poważniejsze niż się wydaje. Badane są jego konsekwencje ekologiczne i środowiskowe, a duży nacisk jest kładziony na rozwiązanie problemu, zanim będzie za późno.

Wprowadzenie: Na pierwszy rzut oka zdjęcia Ziemi w nocy wykonane przez NASA ujawniają światła tysięcy miast. Większe miasta zawierają miliony lamp ulicznych, wraz z reklamami, bilbordami prezentującymi sport i inne oświetlenie dekoracyjne. Większość z tych świateł świeci się całą noc, co noc, trzysta sześćdziesiąt pięć dni w roku, (rys 1), więc muszą mieć one wymierny wpływ ekologiczny i środowiskowy. Najbardziej oczywisty skutek tego nadmiernego oświetlenia to zanieczyszczenie światłem, na które najbardziej narażeni są astronomowie.

Colin Henshaw

 

Tłumaczyła Agata Spustek na podstawie oryginału dostępnego na stronach National Optical Astronomy Observatory NOAO

Prezentacja, której dotyczy abstrakt dostępna tutaj

JJ Social Slider