fbpx

zanieczyszczenie swiatlem IAUNa polskim rynku broszur edukacyjnych o problematyce zanieczyszczenia światłem, ukazała się nowa publikacja wydana przez Polskie Towarzystwo Astronomiczne i Stowarzyszenie POLARIS - OPP, będąca przekładem anglojęzycznej wersji materiału pn. "Light Pollution", autorstwa osób współpracujących z Międzynarodową Unią Astronomiczną (IAU). W polskiej wersji językowej o dodatkową korektę merytoryczną zatroszczyli się również eksperci współpracujący m.in. z Programem Ciemne Niebo w ramach projektu "Dark Sky Poland", dofinansowanego ze środków NIW-CRSO (FIO 2014-2020), ale i także naukowcy z PTA. Materiał dedykowany jest każdemu, komu nieobojętne jest nocne niebo jak i naturalne środowisko ciemności, które powinniśmy chronić podobnie jak czyste powietrze, wodę czy inne zasoby, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania nie tylko ludzi, ale i roślin czy zwierząt. Broszurę będzie można otrzymać bezpłatnie w ramach Ogólnopolskiej Akcji "1% na astronomię", która nie tylko dofinansowała również niewielką część nakładu, ale i sfinansuje dodatkowo kilkadziesiąt wysyłek materiałów dla samorządów, mediów, działaczy na rzecz ochrony ciemnego nieba w Polsce, czy po prostu osób zainteresowanych tematem. Publikację można również pobrać w wersji PDF.

 

 

Materiał w wersji elektronicznej do pobrania ze strony: https://www.pta.edu.pl/pliki/zanieczyszczenie-swiatlem.pdf

 

Informacja o możliwości zamówienia broszury w wersji drukowanej: http://www.astroprocent.pl/index.php/wydarzenia/132-broszura-iau-pn-qzanieczyszczenie-wiatemq-z-bezpatn-wysyk-z-astroprocentu

 

 

Wydanie broszury zostało dofinansowane Polskiemu Towarzystwu Astronomicznemu (PTA) przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, w ramach realizowanego przez PTA projektu IAU100. Zadanie "Narodowy konkurs na nazwę planety pozasłonecznej wraz z innymi działaniami IAU100" jest finansowane w ramach umowy 779/P-DUN/2019 ze środków Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczonych na działalność upowszechniającą naukę.

 

 

logotyp transparentny

 

 

 

 

 

JJ Social Slider