fbpx
To jest przykład prezentacji w obszarze głównej zawartości sekcji artykułów. Tę formę prezentacji generuje odnośnik w menu typu: Tabela - zawartość sekcji. Wykaz zawartości może być poprzedzony - jak ten - opisem z ilustracją. Treść opisu i ilustrację ustalasz, tworząc sekcję artykułów.

W wykazie wyszczególnione są kategorie artykułów w sekcji. Możesz zdecydować, że pod nazwą kategorii zostanie zamieszczony jej opis. Nazwa kategorii jest odnośnikiem do strony z tabelą zawierającą wykaz umieszczonych w sekcji artykułów.
W tej rubryce zamieszczamy wybrane listy o tematyce ochrony ciemnego nieba nadsyłane do redakcji serwisu Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. jak i samej organizacji Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Zachęcamy także do prywatnych publikacji na ten temat w formie felietonów, blogów, opinii i innych materiałów autorskich. Administrator Programu jako wydawca serwisu www.ciemneniebo.pl zastrzega sobie prawo dokonywania korekt lub niepublikowania całości lub części zamieszczanych tekstów.
 
 
 
linia pion1Chroń ciemne niebo na swój sposób i poinformuj nas o tym - jeśli udało się Tobie lub Twojej organizacji / instytucji czynnie przeciwdziałać zanieczyszczeniu ciemnego nieba w większym obszarze np. na terenie jakiejś dzielnicy, wsi lub nawet małego miasteczka, zachęcamy, poinformuj nas o tym pisząc na e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. Twój przykład pomoże innym, a my postaramy się przeanalizować zgłoszenie w gronie Light Pollution Think Tank i jeśli spełni podstawowe warunki ochrony ciemnego nieba, upublicznimy je w tym miejscu, nadając indywidualny numer CN-000. Warto działać na rzecz naturalnej ciemności nocy i zrównoważonej polityki oświetlenia zewnętrznego w Polsce!
 
 
mapa cn000 CN-001 CN-002 CN-003 CN-004 CN-005 CN-006 CN-007
 
 
 
                        rezerwaty logo        parki logo        obszary logo        inne logo 
 
Informujemy, że od 2022 roku rekomendacje dot. ustanowienia obszaru ochrony ciemnego nieba w Polsce wydaje interdyscyplinarny zespół pn. Light Pollution Think-Tank (LPTT), a oficjalną uchwałę podejmuje zarząd Stowarzyszenia POLARIS - OPP, administrator Programu Ciemne Niebo - Polska.
 
PROO zestawienie 2 ACHROMATYCZNE W INWERSJI

okzs logo

Założenia i cele.

 

linia pion1Celem konferencji jest przybliżenie problemu zanieczyszczenia sztucznym światłem, który w Polsce jest jeszcze mało znany.

 

Podczas konferencji pragniemy poruszyć problemy związane ze środowiskowymi, astronomicznymi i ekonomicznymi skutkami zanieczyszczenia światłem oraz zagadnienia dotyczące łagodzenia tych skutków przez odpowiednie rozwiązania w technice oświetleniowej, architekturze i urbanistyce. Rozwiązanie problemu zanieczyszczenia światłem polega na racjonalnym wykorzystywaniu oświetlania zewnętrznego uwzględniającym najnowszą wiedzę dotyczącą wpływu światła nocą na nasze otoczenie i nas samych. To zadanie wymaga współpracy specjalistów z różnych dziedzin. Naszym celem jest, aby konferencja była dla osób zainteresowanych zanieczyszczeniem światłem miejscem spotkania, dyskusji oraz wymiany wiedzy i doświadczeń. Konferencja ma charakter interdyscyplinarny. Do udziału w niej zapraszamy osoby związane z astronomią, ochroną przyrody, medycyną, techniką oświetleniową, architekturą, urbanistyką, przedstawicieli samorządów terytorialnych , przedstawicieli organizacji pozarządowych działających na rzecz ochrony nocnego środowiska oraz wszystkich zainteresowanych tematyką konferencji.

 

dr Sylwester Kołomański
Instytut Astronomiczny UWr.

 

 

Pomysłodawczynią i pierwszymi organizatorami Ogólnopolskich Konferencji nt. Zanieczyszczenia Światłem (OKZŚ) była mgr Katarzyna Tomasik wraz ze studentami z Koła Naukowego MSOŚ UW, Koła Naukowego Studentów Astronomii UW oraz Koła Naukowego Astronomów UW.

Ideą Konferencji jest jej rotacyjność lokalizacji, dzięki czemu co roku odbywa się w innym mieście i regionie kraju, prezentując dzięki temu problematykę zanieczyszczenia bądź wdrożonej już ochrony przed zanieczyszczeniem sztucznym światłem.

Za główną zasadę przyjęto, iż gospodarzem może być wyłącznie uczelnia wyższa, co koreluje z naukowym podejściem do tematu i kreuje Konferencję jako wydarzenie interdyscyplinarne. Corocznie wybierany jest komitet naukowy Konferencji jak również komitet organizacyjny, na czele którego zazwyczaj stoi przedstawiciel gospodarza OKZŚ w danym roku, a stałą rolę koordynatora ogólnopolskiego sprawuje główna pomysłodawczyni Konferencji - Katarzyna Tomasik.

Wybór miejsca kolejnej Konferencji dokonuje się kolegialnie w gronie współtwórców, dotychczasowych organizatorów jak i współorganizatorów, a propozycje jej goszczenia zgłaszane są zazwyczaj już podczas trwającej Konferencji.

Każdego roku o finansowanie Konferencji występuje w głównej mierze gospodarz wydarzenia, pozyskując środki z dostępnych źródeł publiczny jak i prywatnych (w tym także podejmuje decyzje o doborze sponsorów), a także ustala koszt uczestnictwa (opłata konferencyjna) w oparciu o kalkulacje własne i proponowany program. Stałe, coroczne wsparcie dla Konferencji bez względu na jej lokalizację zadeklarował administrator Ogólnopolskiej Akcji "1% na astronomię".

W programach Konferencji zawsze przyjmuje się tzw. część otwartą dla publiczności, czyli osób nie zgłoszonych jako uczestnicy OKZŚ, aby zwiększyć oddziaływanie wydarzenia jak i spotęgować edukację społeczeństwa w zakresie problematyki zanieczyszczenia sztucznym światłem.

Konferencjom towarzyszą czasami konkursy tematyczne oraz wycieczki branżowe, jak chociażby zwiedzanie obszarów redukcji zanieczyszczenia sztucznym światłem czy parków ciemnego nieba w Polsce. 

JJ Social Slider