30 maja od godz. 11:00 do samego wieczora będzie można wziąć udział w największej imprezie naukowej w Europie na wolnym powietrzu - już po raz 13 odbędzie się Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. Tym razem hasłem przewodnim całego przedsięwzięcia jest "Nauka wśród gwiazd", w nawiązaniu do Międzynarodowego Roku Astronomii 2009. Wydarzenie będzie miało miejsce jak zwykle na Podzamczu i Rynku Nowego Miasta w Warszawie, gdzie wśród licznych stoisk i namiotów, swój "kącik" będzie miało również Stowarzyszenie POLARIS - OPP prezentujące w tym roku tematykę ochrony ciemnego nieba.

Zwiedzających serdecznie zapraszamy do odwiedzenia "Aleji Kosmicznej", którą nazwano w tym roku ciąg namiotów zajmowanych przez różnego typu instytucje i organizacje, prezentujące tematykę szeroko pojętej astronomii i obserwacji nieba.  Tematem przewodnim tego obszaru imprezy będzie przede wszystkim obserwacja Słońca przez teleskopy, poszukiwanie meteorytów oraz inne zagadnienia astronomii praktycznej. W tym samym ciągu, a dokładniej na stoisku oznaczonym numerem 195,znajdować się będzie interaktywna ekspozycja programu Ciemne Niebo Stowarzyszenia POLARIS - OPP.

 

 Uczestnicy będą mogli m.in. zobaczyć jak sztuczne światło wpływa na jakość nocnych obserwacji astronomicznych oraz w jaki sposób temu zaradzić. Każdy stanie przed szansą samodzielnego zaprojektowania oświetlenia ulicznego, tak aby miłośnicy astronomii mogli nadal praktykować swoje hobby. Do tego celu posłużymy się specjalnie przygotowaną, świecącą makietą w skali H0. Do dyspozycji będzie również szereg interaktywnych doświadczeń polecanych przez International DarkSky Association, prezentujących problematykę zanieczyszczenia światłem, a także będzie można z bliska obejrzeć prawidłowe i nieprawidłowe oprawy latarni ulicznych.

 

 Koordynatorzy i wolontariusze Polarisu przygotowali jednak i inne atrakcje związane z tematyką kosmosu. Przedstawiona zostanie nowa dziedzina aktywnego wypoczynku w postaci "Astroturystyki", otwarte zostaną Dzienniki Obserwacyjne Polarisu z możliwością posłuchania oryginalnych relacji obserwatorów, a także rozlosowane zostaną trzy bezpłatne zaproszenia na "Weekend pod ciemnym niebem" w Sopotni Wielkiej (Beskid Żywiecki).

 

Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia naszego stoiska!

 

JJ Social Slider