- turystyka wśród gwiazd. Tak brzmi wstęp do tegorocznych zjazdów astroturystycznych organizowanych w miejscowości Sopotnia Wielka (obszar ciemnego nieba CN-001) przez Stowarzyszenie POLARIS - OPP, obchodzące w tym roku 15-lecie swojej działalności. Letnim turnusom przyświeca również główna idea popularyzacji astronomii jako pasji dla każdego, w ramach trwającego właśnie Międzynarodowego Roku Astronomii 2009.   HIPERASTRO składa się z trzech zjazdów odbywających się na przestrzeni od lipca do września br. Jest to już 12 cykl tego typu działań w Sopotni Wielkiej.

Miejscem organizowanych zjazdów jest miejscowość Sopotnia Wielka, będąca siedzibą Stowarzyszenia POLARIS – OPP. Położona jest w Beskidzkie Żywieckim ok.  5km od Korbielowa i granicy słowackiej, w niewielkiej dolinie otoczonej górami.
Dzięki porozumieniu z Urzędem Gminy Jeleśnia na czas prowadzenia nocnych obserwacji astronomicznych, wyłączane są latarnie uliczne, co sprawia, że panujące tam warunki są bardzo dobre. Widoczność graniczna dochodzi nawet do ok. 7.0 magnitudo obserwowane gołym okiem! Obszar ten został wpisany na listę ochrony ciemnego nieba do obserwacji astronomicznych (CN-001).

Adresatami zjazdów są osoby w dowolnym wieku, przy czym uczestnicy niepełnoletni muszą posiadać zgodę na udział od opiekunów ustawowych lub przyjechać w obecności osoby dorosłej. Doświadczenie, umiejętności, poziom zainteresowania astronomią czy posiadany sprzęt optycznych (lub jego brak), nie odgrywają roli w trakcie zjazdu. Uczestnicy wzajemnie wymieniają się wiedzą jak i praktyką oraz wspomagani będą przez koordynatorów i zapraszanych gości. Na każdy z turnusów przyjętych zostanie tylko 15 uczestników, w związku z czym pod uwagę będzie brana kolejność nadsyłanych zgłoszeń

 Terminy tegorocznych turnusów HIPERASTRO 2009 to:

  • 13 - 20 lipca 2009r.
  • 24- 31 lipca 2009r.
  • 28 sierpnia - 4 września 2009r.

Zgłoszenia można nadsyłać najdalej na 14 dni przed datą rozpoczęcia konkretnego zjazdu, ale z uwagi na małą ilość miejsc, lepiej nie czekać na ostatni moment.

Większość działań zjazdowych opiera się w tym roku na tematyce praktycznych obserwacji astronomicznych, ale prowadzonych w przystępny sposób, dzięki czemu nawet osoby nie znające się  w tym temacie zbyt dobrze, bez trudu nabiorą wprawy pod okiem koordynatorów zjazdu. Warto zaznaczyć, że HIPERASTRO 2009 to zjazdy o charakterze rekreacyjno-szkoleniowym, gdzie na pierwszym miejscu stawia się zamiłowanie oraz satysfakcję z spoglądania w rozgwieżdżone niebo. Dlatego też zjazdy z tej serii przyjęło się określać mianem astroturystycznych.

Podczas zjazdów dużo miejsca poświęcono również zagadnieniom związanym z ochroną ciemnego nieba. Uczestnicy będą mogli nie tylko przekonać się na czym polega prawidłowe oświetlenie miejscowości nocą (zarówno na makiecie jak i w rzeczywistości), ale i samodzielnie zaprojektować model ulicy i znajdujących się na niej lamp. Odbędzie się również nocna wyprawa fotograficzna w celu utrwalenia efektu ciemnego nieba w obszarze chronionym, jak i poza nim. Tematyka "light pollution" znajdzie się również podczas zjazdów w zestawach konkursowych Astro Factor Team.

Szczegóły oferty dostępne są w Informatorze HIPERASTRO 2009 poniżej:

     
     

PDF - 3,16 MB

Zapraszamy do udziału !

JJ Social Slider