fbpx
 Zarząd Stowarzyszenia POLARIS - OPP - administrator programu Ciemne Niebo, na ostatnim zebraniu podsumowującym w dniu 31.12.2009r. podjął uchwałę o ogłoszeniu 2010 roku "własnym rokiem ciemnego nieba" ustalając wysiłki w tym kierunku jako priorytetowe. Decyzja ta nawiązuje również do przygotowywanych projektów pod inwestycje na terenie Sopotni Wielkiej i okolic, gdzie począwszy od 2010 do 2015 roku ma powstać park / rezerwat ciemnego nieba.
 
Harmonogram na 2010 rok odnoszący się do działań związanych z tematyką ciemnego nieba, przewiduje m.in. złożenie wniosku o dofinansowanie wymiany blisko 300szt. opraw ulicznych na ww. obszarze Beskidów, instalacje reduktorów mocy, realizację dwóch projektów edukacyjnych oraz kampanie informacyjną wśród mieszkańców i turystów. Nie zabraknie również zjazdów obserwacyjnych w okresie wakacji w Sopotni Wielkiej oraz działań wyjazdowych (np. obserwacje na terenie Izerskiego Parku Ciemnego Nieba oraz Piknik Naukowy w Warszawie). 
 
 
Małą zachętą dla osób zainteresowanych ochroną ciemnego nieba jak i obserwacjami astronomicznymi, może być natomiast nasz kalendarz plakatowy na 2010 rok, przedstawiający nocne zdjęcie okolic Sopotni Wielkiej - gminną miejscowość Jeleśnię. Zdjęcie to zostało wybrane przed dwoma laty za wizytówkę obszaru  w ramach projektu Leader+ realizowanego przez Lokalną Grupę Działania "Żywiecki Raj". Pod zdjęciem znajdziemy liniowy układ dni z zaznaczonymi symbolami ciekawszych zjawisk astronomicznych, przy czym szczegółowy opis  wydarzenia należy już odszukać w wykazie tabelarycznym takim jak np. AstroKalendarz portalu AstroCD przygotowanym przez Marka Substyka i Jana Desselbergera.
 
 
 
 
Polecamy obie bezpłatne publikacje i życzymy wszystkim naszym czytelnikom w 2010 roku wielu wyjątkowych chwil spędzonych pod ciemnym niebem!
 
 

JJ Social Slider