Od 03 maja 2010 roku w siedzibie Stowarzyszenia POLARIS - OPP w Sopotni Wielkiej , można obejrzeć nowy seans o tematyce ochrony ciemnego nieba prezentowany nad jedyną tego typu makietą szkoleniową w skali H0 (1:87). Dwuczęściowa prezentacja multimedialna przybliża zwiedzającym problematykę zanieczyszczenia sztucznym światłem w kontekście przykładowej miejscowości - tu Sopotni Wielkiej odpowiednio dla dwóch scenariuszy: z ochroną ciemnego nieba i jej brakiem. Seans to swoistego rodzaju podróż w czasie, w trakcie której uczestnicy mogą zobaczyć jak zmienia się polityka oświetleniowa na przestrzeni lat 1994 - 2009 - 2050. Prezentowana tu futurystyczna wizja przyszłości skłania do zastanowienia się nad problemem utraty ciemnego nieba w skali całego kraju i wynikających z tego tytułu licznych problemów...
 
 
Podczas prezentacji wykorzystwane są poszczególne elementy zbudowanej tu w 2006 roku makiety Sopotni Wielkiej w 2050 roku przez grupę projektową "Młodzi modelarze". Można zobaczyć na czym polega problem niewłaściwego oświetlania ulic, kościołów, reklam i bilboardów, a także innych elementów infrastruktury małego miasta. Kolejne etapy seansu przedstawiają co zmieniało się na przestrzeni kilkunastu lat w kwestii ochrony ciemnego nieba oraz możliwe scenariusze dalszych wydarzeń. Zwiedzający dowiedzą się również w krókim wstępnie, na czym polegał projekt "Miejscowość naszym marzeń", realizowany przez grupę lokalnych gimnazjalistów. 
 
 
 "Ciemne niebo nad Sopotnią Wielką 2050" to coś więcej niż tylko opowiadanie o jednej wsi położonej na obszarze Żywieckiego Parku Krajobrazowego.  To całościowy przegląd problemu z jakim boryka się znaczna większość polskich wsi i miejscowości tego typu, gdzie nieracjonalna polityka oświetleniowa wpływa nie tylko na walory jakościowe ciemnego nieba, ale odbija się poważnie na takich aspektach jak bezpieczeństwo na drogach, ekologia nocy, ekonomia, zdowie, czy kultura i estetyka. 
 
 
Teksty wykorzystane do prezentacji pochodzą m.in. ze stron International Dark-Sky Association, Instytutu Astronomicznego UWr, Lokalnej Grupy Działania "Żywiecki Raj", a także w dużej mierze z opracowań programu Ciemne Niebo Stowarzyszenia POLARIS - OPP. Głosów do seansu użyczyli m.in. Paweł Dendys - koordynator grupy nieformalnej "Młodzi modelarze" oraz dr Piotr Topiński z Centrum Innowacji i Edukacji Ekologicznej Żywieckiej Fundacji Rozwoju. Partnerem prezentowanej inicjatywy jest Urząd Gminy Jeleśnia.
 
 
 Seans szczególne polecany jest dla uczniów szkół gimnazjalnych i średnich, jak i osób zainteresowanych tematyką "light pollution" czy nawet modelarstwem. Nie zabraknie również akcentów astronomicznych, jako że ciemne niebo jest tutaj tematem przewodnim. Prezentacja może zainteresować również ekologów oraz przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego, których już można było spotkać podczas pierwszych, majowych seansów nad makietą. 
 
 
Dużym atutem przemawiającym za przyjazdem do Sopotni Wielkiej, jest również możliwość obejrzenia rzeczywistych przykładów ochrony ciemnego nieba na tym terenie, oprócz prezentowanego modelu w skali H0. Wybierając się na niewielki spacer po okolicy, można zobaczyć na czym polega problem niewłaściwego oświetlenia ulicznego oraz pierwsze efekty jego modernizacji w kierunku ochrony ciemnego nieba. Z pobliskiego Miejsca Obserwacyjnego nr 20, skąd rozpościera się wyjątkowa panorama Sopotni Wielkiej, można zobaczyć jak sztuczne światło wpływa na jakość nocnego nieba, gdy o godz. 0:00 gasną wszystkie latarnie uliczne w obserwowanym obszarze. To właśnie na tym stanowisku m.in. prowadzone będą sesje astronomiczne i pomiary sztucznego światła w ramach organizowanego w dniach 07-15 sierpnia 2010r. obozu szkoleniowego pt. DARKASTRO 2010 programu Ciemne Niebo Stowarzyszenia POLARIS - OPP. 
 
 
 Nowy seans można obejrzeć w każdy piątek o godz. 20:00, w siedzibie POLARIS-OPP w Sopotni Wielkiej.
 
Koszt udziału w seansie szkoleniowym to 10zł. od osoby.
 
Z racji niewielkiej powierzchni pomieszczenia z makietą obowiązuje telefoniczna lub e-mailowa rezerwacja miejsc! Prosimy o korzystanie z danych na podstronie Kontakt.
 
Grupy zorganizowane od 8 do maksymalnie 20 osób mogą rezerwować dodatkowe terminy seansów indywidualnych.
 
Warunkiem przeprowadzenia każdego seansu jest co najmniej 5 osobowa grupa uczestników.
 
 
Zapraszamy serdecznie do udziału!
 
 

JJ Social Slider