fbpx
 W dniach 17-18 czerwca 2010 roku w miejscowości Wiśniowa w woj. małopolskim, odbyła się konferencja na temat szerokiego zagadnienia ochrony ciemnego nieba. Spotkanie było zorganizowane z okazji realizowanego projektu polsko-słowackiego pt. "Karpacke nebo", co przyczyło się do licznego uczestnictwa  zarówno zainteresowanych jak i prelegentów z obu krajów. Na konferencji nie zabrakło również przedstawicieli lokalnych władz, naukowców, pracowników firm związanych z oświetleniem, a także działaczy Programu Ciemne Niebo Stowarzyszenia POLARIS - OPP.
 
Pierwszy dzień konferencji rozpoczął się od przedstawienia ogólnej tematyki realizowanego projektu jak i wykładów wprowadzających do obserwacji jak i ochrony ciemnego nieba. Swoje prelekcje wygłosili m.in. prof. Jerzy Kreiner na temat wpływu atmosfery ziemskiej na obserwacje astronomiczne prowadzone z powierzchni naszej planety, Julia Nawalkowska o podstawowych problemach z zanieczyszczeniem sztucznym światłem oraz Piotr Nawalkowski prezentujący pożytki wynikające z zastosowania ochrony ciemnego nieba. 
 
 Przerwa kawowa rozbudziła w szczególności zainteresowanie tematem samorządowej części słuchaczy, co przełożyło się na jeszcze większe zaangażowanie podczas drugiego bloku wykładów. W międzyczasie jako konferencyjną ciekawostkę dla uczestników o "mocnych płucach", zaprezentował przedstawiciel firmy zajmującej się audytami oświetleniowymi i energetycznymi. Chętni mogli wziąć udział w zawodach w dmuchaniu przy użyciu małych turbin przeliczających wydolność płuc zawodników na wyprodukowaną energię. Zadaniem tego doświadczenia było przybliżenie tematyki odnawialnych źródeł energii jak i oczywiście dobra zabawa.
 
 Kolejnym prelegentem był Wiesław Jędrzejczyk, który zaprezentował wybrane przykłady oświetlenia zewnętrznego podając kilka przykładów z południowej Polski. Tuż po nim przyszedł czas na mówcę ze Słowacji i tak problematykę ciemego nieba na Słowacji zaprezentował Pavel Rapavy. Przybliżył on nie tylko podstawowe zagadnienia określane w języku słowackim jako "tmava obloha", ale również starania o utworzenie największego w Europie parku ciemnego nieba w obrębie polsko-słowacko-ukraińskich Bieszczadów. Polską odpowiedzią na ten wykład był oczywiście temat ciemnego nieba nad Polską autorstwa Grzegorza Sęka z Niepołomic, który skupił się w dużej mierze na historycznym aspekcie tego zagadnienia, prezentującym poszukiwania "ciemnych miejsc" do budowy największego teleskopu w ówczesnym PRLu.  
 
Ten dzień wykładów zakończyła prezentacja dwóch małych dioram modelarskich ukazujących w efektowny sposób problematykę niewłaściwego jak i prawidłowego oświetlania ulic.
 
          
 
Piątkowe przedpołudnie zdominowane zostało przez przedstawicieli Izerskiego Parku Ciemnego Nieba oraz Nadleśnictwa Świeradów. W bardzo ciekawy sposób przybliżyli oni początki powstawania pomysłu rezerwatu jak i liczne materiały i zdjęcia autorstwa Sylwestra Kołomańskiego oraz Tomasza Mrozka - autorów dwóch prelekcji. Zbyszek Kamiński opowiedział natomiast o przyrodniczym podejściu do omawianego obszaru, a także poruszono temat wypoczynku jak i promocji w mediach polsko-czeskiego "areału ciemności". Kilka pozostałych prelekcji odwoływało się do różnych zagadnień związanych ze sztucznym światłem i ponownie ochroną ciemnego nieba, natomiast dodatkowe zainteresowanie wzbudziły wykłady o astroturystyce Piotra Nawalkowskiego oraz pokaz zdjęć uczestników zeszłorocznego konkursu "Ciemne niebo nad Polską" z komentażem Waldemara Ogłozy - jednego z jury konkursu. 
 
Cała konferencja zakończyła się spacerem po gminie Wiśniowa i zwiedzaniem Obserwatorium Astronomicznego na Lubomirze w sobotę. Wykłady i część oficjalną zamknięto już w piątek wieczorem. 

JJ Social Slider