fbpx

plakatiiifcn

 

Sopotnia Wielka. III Festiwal Ciemnego Nieba

linia pion1W dniach 8-9 sierpnia 2015 r. odbył się III Festiwal Ciemnego Nieba, czyli pokazy i obserwacje astronomiczne przy muzyce, poświęcone w głównej mierze meteorom z roju Perseidy oraz popularyzacji tzw. ekologii nocy. Impreza nawiązała tym samym do obchodzonego właśnie Międzynarodowego Roku Światła 2015.

Festiwal Ciemnego Nieba to nie tylko same obserwacje chronionego w tym regionie przed sztucznym światłem nocnego nieba, ale i spotkanie z muzyką na żywo pod gwiazdami. W tym roku gościli twórcy takich gatunków muzyki jak ambient, jazz czy chillout, którzy wykonali koncert podczas kulminacyjnej obserwacji z 8 na 9 sierpnia 2015r. Festiwalowi towarzyszyły również inne atrakcje jak np. możliwość zwiedzania nowopowstałego Obserwatorium Astronomicznego na dachu miejscowej szkoły, tradycyjne seanse o ochronie ciemnego nieba nad makietą Sopotni Wielkiej 2050.

 

Co działo sie podczas III Festiwalu Ciemnego Nieba:

 

8 sierpnia 2015r. (sobota):

 

12:00 – rejestracja uczestników w siedzibie Stowarzyszenia POLARIS-OPP, wydawanie przepustek wjazdu na Miejsce Obserwacyjne nr 20.

18:00 – zamknięcie drogi z Sopotni Wielkiej na Krzyżowski Groń i od strony Do Dablina dla ruchu kołowego.

21:00 – rozłożenie stanowisk obserwacyjnych w wyznaczonych punktach na Miejscu Obserwacyjnym nr 20,

22:00 – rozpoczęcie obserwacji, prezentacja gwiazdozbiorów, stanowisk teleskopowych, zasad prowadzenia pokazów nocnego nieba i zachowania naturalnej ciemności nocy.

23:00 – początek koncertu plenerowego pod gwiazdami: Rafcox Rafał Gęborek, członkowie Stowarzyszenia Muzyka Jutra i inni.

 

 

 

muzyka jutra logo

0:30 – próby obserwacji zjawiska zakrycia gwiazdy Aldebaran przez Księżyc (tylko faza odkrycia ok. godz. 1:10), niestety z powodu niskiego zachmurzenia nad górami nie udało się zaobserwować.

3:00 – zakończenie obserwacji i koncertu w terenie.

 

 DSC05802

 DSC05668-PanoDSC05672-Pano-2

DSC05676

DSC05681

9 sierpnia 2015r. (niedziela):

 

13:00 – zwiedzanie Obserwatorium Astronomicznego na dachu miejscowej szkoły w Sopotni Wielkiej.

14:00 – pokazy plam na Słońcu za pomocą teleskopu przenośnego sprzed siedziby Stowarzyszenia POLARIS – OPP.

15:00 – otwarcie stanowiska porad na temat redukcji zanieczyszczenia sztucznym światłem, możliwość skonsultowania z działaczami Programu Ciemne Niebo, dystrybucja ulotek i wzorów pism o interwencje w przypadku uciążliwego światła, panel dyskusyjny w siedzibie POLARIS-OPP.

18:00 – prezentacja wystawy meteorytów zlokalizowanej w siedzibie POLARIS-OPP.

21:00 – obserwacje planety Saturn sprzed siedziby POLARIS-OPP za pomocą różnych teleskopów.

22:30 – mini-maraton Messiera, czyli pokaz obiektów typu mgławice, galaktyki i gromady gwiazd spod kopuły Obserwatorium Astronomicznego zlokalizowanego na dachu miejscowej szkoły.

1:00 – zakończenie pokazów w Obserwatorium.

 

zwiedzanie obserwatorium

 

 

obserwatorium astronomiczne

 

wejscie obserwatorium

 

obserwacje kopula

 

w obserwatorium

 pokazy slonca

prezentacja meteorytow

 

10 sierpnia 2015r. (poniedziałek)

 

21:00 – pokaz planety Saturn za pomocą teleskopów sprzed siedziby POLARIS-OPP.

 

 

 

Na Festiwalu byla także okazja spotkania pasjonatów astronomii i działaczy na rzecz tzw. ekologii nocy, a więc działań zmierzających do redukcji zanieczyszczenia sztucznym światłem, które z roku na rok zwiększa się w zastraszającym tempie z powodu nieprawidłowych lamp jakie montujemy sobie nieświadomie wokół domów, czy też na ulicach naszych miejscowości. Niewiele osób zdaje sobie bowiem sprawę z tego, że oświetlenie typu LED („zimne”) lub oprawy z wypukłym kloszem może nie tylko rozświetlać nocne niebo uniemożliwiając tym samym prowadzenie obserwacji astronomicznych, ale i powodować rozwój niektórych chorób nowotworowych czy też wpływać bezpośrednio na bezpieczeństwo na drodze lub zaburzać nocne ekosystemy roślin i zwierząt! Zjawisko to zwane powszechnie na świecie jako „light pollution” jest zmorą naszych czasów i zależy tylko od decyzji jakie podejmujemy kupując lub montując urządzenia oświetleniowe. Festiwal Ciemnego Nieba ma temu zaradzić, aby rosła świadomość problemu zanieczyszczenia sztucznym światłem w polskim społeczeństwie. Uczestnicy Festiwalu mogli zasięgnąć bezpłatnej porady specjalistów w zakresie prawidłowego oświetlenia przyjaznego nocnemu środowisku, pobrać ulotki z prawidłowymi i nieprawidłowymi typami oświetlenia, a nawet otrzymać pomoc w opracowaniu pisma w sprawie interwencji o uciążliwą lampę w ich otoczeniu. Sopotnia Wielka jest jednym z najlepszych tego typu przykładów w naszym kraju, gdzie powstał pierwszy w Polsce obszar ochrony ciemnego nieba we współpracy organizacji pozarządowych z Gminą Jeleśnia.

 M O-20 festiwalciemnegonieba

 

mapkaKulminacyjnym wydarzeniem III Festiwalu Ciemnego Nieba, była otwarta obserwacja astronomiczna dla szerokiego grona odbiorców, poświęcona teleskopowym obiektom głębokiego kosmosu jak i wizualne obserwacje spadających gwiazd, czyli meteorów z roju Perseidy przy "kosmicznej muzyce" na żywo (początek koncertu o godz. 23:00).  Do dyspozycji uczestników były m.in. Mobilne Obserwatorium, teleskopy, lunety i lornetki, a nawet stanowiska do obserwacji w pozycji leżącej w postaci łóżek polowych (po wcześniejszej rezerwacji). Można było także zabrać własne leżaki lub karimaty, a organizatorzy apelowali o używanie latarek tylko ze światłem czerwonym, które mniej podrażnia nasze oczy w ciemności. Dla miłośników spadających gwiazd dostępne były do pobrania z pojazdu specjalnego - Mobilnego Obserwatorium, mapki nocnego nieba i/lub formularze, które pomogły w obserwacjach meteorów.

 

 

 

Wydarzenia Festiwalu Ciemnego Nieba były także kontynuowane w następne dni aż do 11 sierpnia, w postaci obserwacji ze Stowarzyszeniem POLARIS – OPP w kolejne noce lub wieczory.  Część osób przyjeżdżających na III Festiwal Ciemnego Nieba mogło skorzystać z bezpłatnego zakwaterowania w ośrodku ASTROTURYSTYKI w Sopotni Wielkiej prowadzonym przez Stowarzyszenie POLARIS-OPP, pod warunkiem wysłania zgłoszenia i zakwalifikowania do wsparcia udziału. Szczegóły podawano na stronie www.polaris.org.pl

 

Zapraszamy być może za rok!

 

JJ Social Slider