fbpx

haumeaIzerski Park Ciemnego Nieba posiada wyjątkową w swoim rodzaju dydaktyczną ścieżkę planetarną, będącą jednym z namacalnych dowodów na działania astronomiczne w tym regionie Polski. Na ścieżce rozlokowane są tematyczne postumenty skalne z tablicami planetarnymi w odpowiedniej odległości modelowej  od siebie, a każda z nich ma swojego fundatora/sponsora zarazem - chociaż... nie do końca. Właśnie można stać się "właścicielem" planety karłowatej Haumea!

 

 

Haumea znajduje się w Górach Izerskich, na szlaku prowadzącym ze Świeradowa do Chatki Górzystów pod dokładnymi współrzędnymi 50°52′14.6″ N, 15°21′11.3″ E. Stalowa płytka oznaczająca tę planetę karłowatą osadzona jest na amfibolicie pochodzącym ze Wzgórz Bramy Lubawskiej. Niestety na płytce nie ma jeszcze fundatora, a warto zdobyć to ostatnie, zaszczytne miejsce z uwagi na fakt, iż informacja o sponsorze tej niecodziennej tablicy w skale na cześć planety Haumea, pozostanie tam na wieki. Oficjalne zgłoszenia potencjalnych fundatorów zbierane są do końca stycznia, ale pomysłodawcy planetarnej ścieżki, biorą pod uwagę możliwość przedłużenia konkursu na wyłonienie fundatora, gdyby okazało się, iż dotychczasowe deklaracje wsparcia były niewystarczające do potrzeb.

 

Organizatorzy dzięki wsparciu tego małego pomnika planety Haumea chcą sfinansować:
- produkcję i wymianę tabliczki na nową, która będzie zawierała nazwę Fundatora.
- druk materiałów edukacyjnych (w tym ulotek i pocztówek z Izerskim Parkiem Ciemnego Nieba), w których Fundator będzie zawsze podawany przy nazwie planety karłowatej Haumea.
- utrzymanie ścieżki w dobrej kondycji przez następne dziesięciolecia (fundusz remontowy).
- ukończenie kalendarza słonecznego zlokalizowany na początku ścieżki (gnomon) nieopodal Chatki Górzystów w Orlu.

 

Haumea to lodowo-skalna planeta karłowata. Jej średnia odległość od Słońca to 6450 mln km, a rozmiar 1920 × 1540 × 990 km. Haumea została odkryta w grudniu 2004 roku i z tego powodu nosiła tymczasową nazwę „Święty Mikołaj”. Zgodnie z wytycznymi Międzynarodowej Unii Astronomicznej nazwy obiektów w Układzie Słonecznym powinny pochodzić od imion istot mitycznych. Bogini Haumea, której imię nadano planecie karłowatej, to hawajska bogini urodzaju. Haumea to najszybciej obracający się obiekt pośród planet i planet karłowatych w Układzie Słonecznym. Doba na niej trwa zaledwie 4 godziny. Jeśli uwzględnimy, że jeden rok (jedno okrążenie Słońca) na Haumei trwa ponad 280 lat ziemskich, to otrzymamy, że w ciągu jednego tamtejszego roku jest ponad 630 tys. takich krótkich dni.

 

ipcn

JJ Social Slider