fbpx

LOGO VII FCNProgram Ciemne Niebo Stowarzyszenia POLARIS – OPP realizującego w tym roku projekt pt. „Dark Sky Poland” w ramach dotacji udzielonej przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego (Program Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014-2020), ogłasza nabór na wolontariuszy wspierających działania programowe podczas VII Festiwalu Ciemnego Nieba, który odbędzie się na terenie pierwszego w Polsce obszaru ochrony ciemnego nieba CN-001 Sopotnia Wielka. Osoby zainteresowane zaangażowaniem się w to przedsięwzięcie, mogą zgłosić chęć udział w działaniach 9 lub 4 dniowych w okresie pomiędzy 5 a 13 sierpnia 2019r.

 

 

W ramach niniejszego wolontariatu przewidywanymi czynnościami mogą być np.:

DSC05681- przygotowanie zaplecza rejestracji uczestników (wydawanie identyfikatorów, przepustek na wjazd podczas Festiwalu Ciemnego Nieba, pomoc organizatorska, porządkowa, informacyjna),

- obsługa sprzętu dydaktyczno-naukowego jako teleskopy, oświetlenie, sprzęt elektroniczny, wydawanie stanowisk obserwacyjnych, raportów, map nieba, instrukcji, ulotek itp.

- prace ogólne w postaci asysty koordynatorów prowadzących prelekcje, specjalistów z dziedzin nauk związanych z ochroną ciemnego nieba, itp.

- dyżur asystencki na kopule Obserwatorium Astronomicznego w Sopotni Wielkiej,

- prace administracyjne – ustalenia telefoniczne z partnerami Festiwalu, zakupy materiałów, wysyłka informacji do mediów, przygotowanie pakietów dla uczestników szkoleń, wizyty w lokalnych hotelach, rozwieszanie plakatów itp.

- wizyty w lokalnych gospodarstwach w celu zmniejszenia zanieczyszczenia światłem zewnętrznym, informowanie o zasadach ochrony ciemnego nieba, rozdawanie materiałów, asysta przy modernizacji oświetlenia przydomowego w ramach zespołu zadaniowego, w którym m.in. będzie astronom, instalator oświetlenia, działacz NGO, ekolog i inni.  

- inne czynności wynikające z realizacji projektu „Dark Sky Poland” finansowanego w ramach FIO.

W ramach wolontariatu zapewniamy bezpłatne zakwaterowanie na terenie Sopotni Wielkiej z dostępem do zaplecza socjalnego, zwrot kosztów podróży na podst. biletów PKP/PKS, ubezpieczenie NNW, opiekę koordynatora oraz możliwość realizacji działań na terenie jedynego w swoim rodzaju, obszaru czynnej redukcji zanieczyszczenia sztucznym światłem.  Wydajemy także zaświadczenie o odbyciu wolontariatu w OPP. Istnieje także możliwość wykorzystania czasu wolnego na odpoczynek w malowniczych terenach Żywieckiego Parku Krajobrazowego (standardowy czas pracy to ok. 6h. na dzień z przerwami – praca zadaniowa wynikająca z potrzeby danego działania).

Możliwymi terminami do udziału w wolontariacie są następujące okresy:

- od 5 do 13 sierpnia 2019r., - 9 dni,

- od 9 do 12 sierpnia 2019r., - 4 dni.

- w wyjątkowych okolicznościach i przy wolnych miejscach możliwy jest także udział w innych terminach między 5 a 13 sierpnia 2019r., jednak czas zaangażowania nie może być krótszy aniżeli 4 dni.

 

VII Festiwal Ciemnego Nieba odbędzie się docelowo w dniach 10-11 sierpnia 2019r., jednak z uwagi na proces przygotowań i prac organizacyjnych, wolontariat prowadzony jest dłużej.

 

Osoby zainteresowane współpracą i zaangażowaniem w ramach ww. projektu, proszone są o przesłanie krótkiej informacji o sobie bądź CV, bądź listu motywacyjnego. Do zgłoszenia należy dołączyć deklarację RODO  w wersji elektronicznej bądź listownej. Zgłoszenia prosimy wysyłać na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. z tytułem: "Wolontariat VII FCN".

 

logotyp transparentny

JJ Social Slider