fbpx

 

 

Istnieje wiele metod ochrony ciemnego nieba w Polsce. Każdy z nas może przyłączyć się do tej inicjatywy na swój sposób, wybierając jedną z poniższych propozycji jaką proponujemy zarówno osobom indywidualnym, jak i grupom zainteresowanych bez względu na wiek, funkcję społeczną, czy status prawny grupy:

 

1. Ogranicz zanieczyszczenie sztucznym światłem w swoim otoczeniu - zaczynając swoje działania na rzecz ochrony ciemnego nieba, często warto rozpocząć od "własnego podwórka". Sprawdźmy, czy przypadkiem nie posiadamy nieprawidłowych typów lamp przydomowych, zmniejszmy ilość światła emitowanego nocą bez potrzeby, poprośmy sąsiada aby na noc wyłączał zbędne oświetlenie pustego podjazdu lub też porozmawiamy z lokalnymi władzami na temat oszczędności w ich gminie / mieście.

 zapisz sie logo

 

2. Popularyzuj ideę ochrony ciemnego nieba - najważniejszym działaniem jakie niewiele nas kosztuje, to informowanie możliwie największego grona odbiorców o zasadach zachowania ochrony ciemnego nieba w Polsce. Ważne jest zrozumienie idei oraz celowości podjęcia takich kroków. Większość osób nie rozumie w jakim celu należy zmniejszać zanieczyszczenie światłem nocnego nieba i czemu to ma służyć. Błędnie uważa się, że korzyści z tego tytułu odnoszą wyłącznie miłośnicy astronomii.

 

oswietlajtak logo

 

3. Chroń ciemne niebo na swój sposób i poinformuj nas o tym - jeśli udało się Tobie lub Twojej organizacji / instytucji czynnie przeciwdziałać zanieczyszczeniu ciemnego nieba w większym obszarze np. na terenie jakiejś dzielnicy, wsi lub nawet małego miasteczka, prosimy poinformuj nas o tym pisząc na e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. Wprowadzimy Twój przykład do bazy danych Obszarów CN-000, gdzie zawarte będą informacje o efektach czynnej ochrony ciemnego nieba w Polsce. Mogą to być np. wygaszanie, przyciemnianie lub wymiana latarni ulicznych, parkowych w określonym obszarze. Zrób parę zdjęć i opublikuj sukcesy racjonalnej polityki oświetleniowej, aby inni mogli sie przekonać, że jest o co walczyć oraz że warto!

 

mapa cn000

 

4. Przyłącz się swoją "złotówką" do ochrony ciemnego nieba - możesz wspomóc dowolną kwotą fundusz na rzecz ochrony ciemnego nieba w Polsce, wpłacając przelewem darowiznę na konto administratora programu Stowarzyszenie POLARIS - OPP, nr konta: 02 1160 2202 0000 0000 2853 5258 (Millennium Bank S.A.) z adnotacją: "wpłata na rzecz programu Ciemne Niebo". Możesz także przekazać 1% od podatku dochodowego na naszą organizację pożytku publicznego, która wspiera program z tych środków. Jak to zrobić opisane jest na stronie www.astroprocent.pl

 

astrojedenprocent

 

5. Aktywna współpraca - zapraszamy również do współpracy na poziomie koordynowania działań regionalnych w różnych częściach Polski jak i współredagowania serwisu www.ciemneniebo.pl Poszukujemy osób i instytucji jakim bliskie są problemy ochrony ciemnego nieba, które chciałyby pomóc promować tą ideę lub też same poszukują pomocy w kwestiach sztucznego oświetlenia. W Polsce musimy przede wszystkim znaleźć grono ludzi, którym nie jest obojętny problemy "utraty gwiazd nad głową" i które chcą w tym zakresie coś zdziałać. Jeśli zaliczasz się do takich osób, zapraszamy do współtworzenia serwisu.

 

alert info

 

Jeśli masz inne propozycje na podjęcie działań w ramach programu Ciemne Niebo - pisz śmiało na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.  Odpowiemy na każdy mail.

 

Zespół administracyjny
Programu Ciemne Niebo

JJ Social Slider