fbpx

Listy i blogi

W tej rubryce zamieszczamy wybrane listy o tematyce ochrony ciemnego nieba nadsyłane do redakcji serwisu Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. jak i samej organizacji Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Zachęcamy także do prywatnych publikacji na ten temat w formie felietonów, blogów, opinii i innych materiałów autorskich. Administrator Programu jako wydawca serwisu www.ciemneniebo.pl zastrzega sobie prawo dokonywania korekt lub niepublikowania całości lub części zamieszczanych tekstów.
 

oprawy hybrydowe ledW Międzynarodowy Roku Światła 2015 wieści o racjonalnej polityce oświetleniowej rozchodzą się coraz szybciej. Niekiedy są to prośby o pomoc w poszczególnych przypadkach światła uciążliwego, które wpada do mieszkań lub powoduje olśnienie wśród kierowców, innym razem o odważnej gminie, która wygasza późną nocą całe oświetlenie uliczne i chwała im za to, a jeszcze innym razem budujące relacje działaczy i założycieli prekursorskich obszarów ochrony ciemnego nieba w Polsce. Właśnie takim przykładem jest nowy artykuł autorstwa Tomasza Zarasia – założyciela Ostoi Ciemnego Nieba w gminie Sieraków, którego treść prezentujemy w niniejszej publikacji.

noc ESODlaczego właściwie powstają organizacje, zajmujące się ochroną ciemnego nieba i uwrażliwianiem społeczeństwa na problemy, jakie niosą za sobą, przeistaczające się w dzień, noce? Pytanie jest jedno, ale sposobów na to by na nie odpowiedzieć mamy wiele. Z pewnością dlatego, że powodów dla których warto chronić naturalnie ciemne, gwieździste niebo jest naprawdę mnóstwo. By przekonać się o tym, jak ważne są takie działania i dowiedzieć się, co mogą zaoferować ludziom prawdziwie ciemne noce z firmamentem, rozświetlonym niezliczoną ilością migoczących wysoko punkcików, przenieśmy się do początków wielkiej cywilizacji.

 

Życzenie cokolwiek wyzywające. Jednak chciałbym przypomnieć, że nasz świat ma z natury półkulę dzienną i NOCNĄ. Wierzącym poddaję pod rozwagę że Bóg widząc, że światłość jest dobra oddzielił ją od ciemności (Genezis 1 4-5) Ciemności i nocy jednak nie skasował. My jednak uparcie próbujemy zlikwidować NOC. W tym celu rozmieszcza się nieprawdopodobne wręcz ilości latarni, w miejscach sensownych i bezsensownych.  Na byle wsi można iść „nocą” i w marszu czytać gazetę.
 
 

Pod koniec listopada 2012 roku, ukazał się reportaż w perdiodyku "Tydzień Międzychodzko-Sierakowski" na temat zanieczyszczenia sztucznym światłem i o działaniach w kierunku ochrony ciemnego nieba w Izdebnie. Artykuł autorstwa Krzysztofa Sobkowskiego zainicjowany został przez pasjonata astronomii i działacza na rzecz ciemnego nieba zarazem (autor wpisu). Publikacja spotkała się z bardzo miłym przyjęciem wśród czytelników, bowiem  ukazała się też wzmianka w prasie lokalnej Powiatu Szamotulskiego, a nie tylko w Międzychodzkim. Po raz pierwszy autorowi udało się wyjść z tematem po za granice powiatu. Materiał przybliża nieco samo założenie i idee, o które walczymy od dawna oraz wspomina o lokalnym popularyzatorze tej tematyki, w roli którego występuje Tomasz Zaraś. Niniejszym przedstawiamy przedruk artykułu:
 

 Witam gorąco na łamach serwisu Programu ''Ciemne Niebo''. Sam jestem miłośnikiem Astronomii i wiem, jak potrzebne jest ciemne, nie zanieczyszczone światłem niebo, by móc swobodnie obserwować wszystkie twory na jego sklepieniu i czerpać z tego satysfakcję. Właśnie od tej strony patrzę na problemy z niewłaściwym gospodarowaniem oświetleniem w naszym Kraju. Z punktu widzenia obserwatora nieba, który stara się popularyzować je wśród swego ale i nie tylko otoczenia. Jeśli zabraknie miejsc takich, gdzie można z powodzeniem prowadzić sesje, spotkania , zjazdy astronomiczne itd. gdzie podziejemy się potem? Będziemy wydawać pieniądze na wyprawy zagraniczne, do państw, gdzie gospodarowanie światłem nie godzi w miłośników obserwacji nieba lub podglądaczy nocnego życia zwierząt? Na całe szczęście, stan rzeczy ulega poprawie, lecz to zaledwie czubek góry lodowej i wiele jeszcze jest do zrobienia na tym polu. Trzeba chronić to co mamy, co posiadamy idąc za wzorem innych, którzy potrafią docenić piękno nocnego nieba i organizować wszelkiego rodzaju obozy, zjazdy i innego tego typu atrakcje wypoczynkowe.

JJ Social Slider