fbpx

 Witam gorąco na łamach serwisu Programu ''Ciemne Niebo''. Sam jestem miłośnikiem Astronomii i wiem, jak potrzebne jest ciemne, nie zanieczyszczone światłem niebo, by móc swobodnie obserwować wszystkie twory na jego sklepieniu i czerpać z tego satysfakcję. Właśnie od tej strony patrzę na problemy z niewłaściwym gospodarowaniem oświetleniem w naszym Kraju. Z punktu widzenia obserwatora nieba, który stara się popularyzować je wśród swego ale i nie tylko otoczenia. Jeśli zabraknie miejsc takich, gdzie można z powodzeniem prowadzić sesje, spotkania , zjazdy astronomiczne itd. gdzie podziejemy się potem? Będziemy wydawać pieniądze na wyprawy zagraniczne, do państw, gdzie gospodarowanie światłem nie godzi w miłośników obserwacji nieba lub podglądaczy nocnego życia zwierząt? Na całe szczęście, stan rzeczy ulega poprawie, lecz to zaledwie czubek góry lodowej i wiele jeszcze jest do zrobienia na tym polu. Trzeba chronić to co mamy, co posiadamy idąc za wzorem innych, którzy potrafią docenić piękno nocnego nieba i organizować wszelkiego rodzaju obozy, zjazdy i innego tego typu atrakcje wypoczynkowe.

 

W okolicy gdzie mieszkam, czyli w Izdebnie, 70 km. od Poznania są zamontowane tradycyjne i często spotykane lampy. Źle ustawiony kąt padania światła i wypukły klosz. Ale na całe szczęście lampy nie są liczne, zaś nad nimi z reguły stoją wiekowe klony i wspaniale zasłaniają niebo, przed niewłaściwym oświetleniem. Ale tam gdzie ich brak, sytuacja jest trochę gorsza.

 Oświetlenie tradycyjne.

Akurat przy mojej posesji, lampa się chowa jeszcze za domem, wychodząc w odkryte pole, roztacza się w bezchmurną noc, malowniczy widok. Miał okazję przekonać się o tym sam Janusz Wiland, obecny Prezes Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii oddziału warszawskiego. Poniżej za Jego uprzejmością, załączam dwa zdjęcia, z kilkudziesięciu, które zrobił tamtego dnia.

 

Choć warunki nie są najgorsze, to można zrobić wiele, by były jeszcze lepsze, by powstał kolejny punkt CN w Kraju. Przecież, chodzi jedynie o wymianę lamp, na właściwe i odpowiednią gospodarkę oświetleniem, a widoki, będą jeszcze wspanialsze i cieszyć będą oczy nie jednego pokolenia.

Na ostatnim zdjeciu doskonale widać,  jak korona drzewa zakrywa światło lampy.  Jest widno, ale też dla tego, że za drugim drzewem kryje się Księżyc, ale widać na niebie  gwiazdy. W ciemną  noc,  jest jeszcze piękniej. 

 Należy dołożyć wszelkichj starań, by warunki były idealne...

 

JJ Social Slider