Inicjatorem przedsięwzięcia było Stowarzyszenie POLARIS - OPP administator Programu Ciemne Niebo - Polska we współpracy z Lokalną Grupą Działania "Żywiecki Raj" oraz Urzędem Gminy Jeleśnia. Impreza miała charakter plenerowy i przeprowadzona była w całości na terenie wyznaczonego przed wieloma laty Miejsca Obserwacyjnego nr 3 w Sopotni Wielkiej. Program składał się m.in. z bloku prelekcji i prezentacji partnerów projektu, wieczornych pokazów teleskopowych i multimedialnych, a także zawierał część obserwacyjną poświęconą meteorom z roju Leonidy. Poniżej prezentujemy szczegółowy program obchodów otwarcia:
Sobota, 19.11.2011r.
17:30 - inauguracja uroczystości pod kopułą MULTIPLANETARIUM na Miejscu Obserwacyjnym nr 3 w Sopotni Wielkiej.
17:45 - prezentacja obszaru CN-001 i historii ochrony ciemnego nieba - Piotr Nawalkowski, POLARIS-OPP.
18:00 - wystąpienia gości i partnerów projektu:
- dr Sylwester Kołomański, dr Tomasz Mrozek - "Izerski Park Ciemnego Nieba", UWr.
- Ireneusz Frąckowiak - "CPA-Net dla ciemnego nieba", Rabbit Sp. z o.o.,
19:00 - przerwa kawowa - bankiet pod kopułą MULTIPLANETARIUM.
- Bogdan Olkowski - "System Boyen6", ES-System,
- Marta Żołna - Stowarzyszenie LGD "Żywiecki Raj",
- Julia Romanowska - "Sympozja IDA", POLARIS-OPP.
19:30 - wieczorna sesja zdjęciowa uczestników spotkania.
20:00 - symboliczne odsłonięcie tablicy informacyjnej CN-001 przez młodych uczestników działań Stowarzyszenia POLARIS - OPP w Sopotni Wielkiej.
20:30 - uroczyste wręczenie podziękowań i rekomendacji dla:
- SPEC-ELEKTROPOWER Grzegorz Habdas, Żywiec,
- ES-SYSTEM, Gliwice,
- Urząd Gminy Jeleśnia,
- LGD Żywiecki Raj, Żywiec.
21:00 - prezentacja „Wirtualne niebo nad Sopotnią Wielką”.
22:00 - pokazy astronomiczne planety Jowisz z wykorzystaniem teleskopu.
22:30 - zwiedzanie makiety Sopotni Wielkiej 2050 i prezentacja modelu zanieczyszczenia światłem w siedzibie POLARIS-OPP.
23:00 - obserwacja nocna, meteorowa „Leonidy 2011”.
5:00 - zakończenie sesji nocnej w terenie.
Niedziela, 20.11.2011r.
15:00 - prezentacje dokonań młodzieży lokalnej w ramach projektu syg. "Indus".
16:00 - rozstrzygnięcie konkursu przy proj. Indus i wręczenie nagród.
17:00 - seans na pokładzie stacji kosmicznej YSS
18:00 - zakończenie obchodów.
Impreza pomimo niskich temperatur i dosyć ekstremalnej lokalizacji (sam środek pogrążonych w ciemności pól w Sopotni Wielkiej), cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem jak na tego typu tematykę. Blisko 1/4 z ponad 60 obecnych osób stanowiła młodzież i dzieci, a co najmniej połowa gości po raz pierwszy wzięła udział w wydarzeniu związanym z astronomią i niebem. Podczas rozdania oficjalnych podziękowań i rekomendacji, na miejscu zjawiła się także ekipa telewizji TVP, która miała okazję utrwalić wręczenie jednego z dokumentów Programu Ciemne Niebo dla LGD Żywiecki Raj. Organizację tą reprezentowała Pani Marta Żołna.
Jednym z najważniejszych punktów inauguracji otwarcia obszaru ochrony ciemnego nieba CN-001, było symboliczne odsłonięcie tablicy informacyjnej, która zamontowana zostanie w najbliższym czasie na tym terenie. Tej czynności dokonali jedni z najmłodszych uczestników imprezy - Łukasz Łysień i Marcin Dendys, lokalni mieszkańcy Sopotni WIelkiej i beneficjenci działań Stowarzyszeia POLARIS - OPP zarazem.
Ciekawym zbiegiem okoliczności okazało się wręcz idealne dopasowanie pogody do zaplanowanego programu inauguracji otwarcia. Początkowo niebo było zupełnie zachmurzone, jednak pomimo niskich chmur i miejscowej mgły, opadów nie było. W momencie zakończenia części oficjalnych wystąpień, jak na zamówienie z gęstego pułapu chmur wyłonił się Jowisz - główny cel pokazów teleskopowych w pierwszej części obserwacji astronomicznych. Dzięki temu wiele osób mogło poczuć się jak na prawdziwej sesji, których dziesiątki wykonywane były na niniejszym Miejscu Obserwacyjnym nr 3.
Największym zaskoczeniem była jednak druga część pokazów, kiedy to po godz. 23:00 nagle niebo rozchmurzyło się, ukazując piękno gwiaździstego firmamentu. Dla tych, co pozostali do końca imprezy trud oczekiwania w niskiej temperaturze z pewnością się opłacił, bowiem pomimo zmiennej pogody można było obserwować liczne mgławice jak widoczna na zdjęciu poniżej M42 w Orionie, gromady gwiazd, planety (Jowisz i Mars), oraz - zgodnie z zapowiedzią - liczne meteory z roju Leonidy oraz Taurydy. Trafiło się również kilka jaśniejszych zjawisk sporadycznych w przedziale między -1 a -3mag. Jednym słowem - ciemne niebo uraczyło uczestników prawdziwym spektaklem astronomicznym, jakby w podziękowaniu za wysyłki podjęte w celu ochrony jego ciemności.
Dla tych, którzy już nie dotrwali do końca, prezentujemy próbkę zdjęć wykonanych podczas ww. obserwacji przez jednego z naszych gości - dr Tomasza Mrozka z Izerskiego Parku CIemnego Niebo. Dziękujemy bardzo!