Ciemność, która chroni... - zaproszenie do Gminy Celestynów.
Obserwatorium Astronomiczne UW – Stacja Obserwacyjna w Ostrowiku organizuje warsztaty zatytułowane „Ciemność, która chroni - jak sztuczne światło wpływa na przyrodę i człowieka?”, poświęcone wpływowi sztucznego światła na środowisko naturalne i zdrowie człowieka. Wydarzenie skierowane jest do przedstawicieli samorządów, instytucji państwowych, mieszkańców oraz organizacji pozarządowych i ma na celu zwiększenie świadomości na temat zanieczyszczenia świetlnego. Wśród zaproszonych gości i ekspertów będą przedstawiciele wielu uczelni wyższych, samorządowcy, eksperci z Light Pollution Think Tank czy działacze Programu Ciemne Niebo - Polska. Warsztaty mają na celu omówienie problemów, z jakimi zmaga się m.in. astronomia obserwacyjna, ale i nie tylko, gdyż prowadzący przedstawią szereg możliwych rozwiązań, takich jak odpowiednie planowanie oświetlenia miejskiego czy edukacja społeczeństwa w jaki sposób redukować zanieczyszczenie światłem. Więcej informacji na temat wydarzenia można znaleźć na stronie Zielonej Strony Uniwersytetu Warszawskiego.
Międzynarodowy Tydzień Ciemnego Nieba 2025.
21-28 kwietnia 2025r. to czas Międzynarodowego Tygodnia Ciemnego Nieba. To globalna inicjatywa mająca na celu zwiększenie świadomości na temat zanieczyszczenia światłem oraz ochrony naturalnej ciemności nocnego nieba. Wydarzenie to zachęca do działań takich jak ocena oświetlenia wokół domu, udział w wydarzeniach i pokazach otwartych czy samodzielne organizowanie lokalnych wydarzeń edukacyjnych. Ciemne niebo jest istotne dla zdrowia ludzi, funkcjonowania ekosystemów oraz możliwości obserwacji astronomicznych. Międzynarodowy Tydzień Ciemnego Nieba to okazja, by wspólnie działać na rzecz zachowania nocnego nieba dla przyszłych pokoleń i dlatego też również w Polsce podejmujemy jak zwykle inicjatywę w ramach Programu Ciemne Niebo Stowarzyszenia POLARIS-OPP we współpracy z Light Pollution Think Tank. Wiele organizacji i podmiotów będzie zachęcało do świętowania tego tygodnia i zapraszało do wspólnych wydarzeń. My zebraliśmy kilka inicjatyw, o których wiemy, prezentując codzienny program, w którym wezmą udział nasi przedstawiciele, działacze czy naukowcy związani z problematyką zanieczyszczenia sztucznym światłem. Jeśli podejmują Państwo również działania w swojej miejscowości - zachęcam do podzielenia się z nami tym wydarzeniem, co umieścimy na niniejszej stronie jak i naszych social mediach. Oto przegląd niektórych z nich:
VIII Ogólnopolska Konferencja Naukowa na temat Zanieczyszczenia Światłem
Wydział Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej oraz Fundacja Light Pollution Think Tank, a także Program Ciemne Niebo - Polska Stowarzyszenia POLARIS-OPP i inni partnerzy zapraszają do udziału w VIII Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej na temat Zanieczyszczenia Światłem, która odbędzie się w dniach 11–12 września 2025 r. w Lublinie.
Celem konferencji jest wymiana wyników badań oraz szerzenie wiedzy o problemie zanieczyszczenia sztucznym światłem, a także eksploracja jego interdyscyplinarnych aspektów, obejmujących m.in.: architekturę, ekologię, medycynę, technikę oświetleniową, geografię, planowanie przestrzenne, psychologię i wiele innych dziedzin.
Konferencja odbędzie się w trakcie Kongresu Geografii Polskiej „Geografia bez granic”, co daje uczestnikom możliwość udziału w dodatkowych wydarzeniach towarzyszących. Zgodnie z przesłanym przez organizatorów Komunikatem nr 1, możliwymi formami uczestnictwa w 2025 roku będą: wystąpienie z referatem, z posterem lub uczestnictwo jako słuchacz. Konferencja odbędzie się jednak wyłącznie w formule stacjonarnej.
Wydarzenie będzie również wspierane z Ogólnopolskiej Akcji "1,5% na astronomię", jako odpowiedź na deklarowane tytuły wpłaty odpisów podatkowych na rzecz działań związanych z ochroną ciemnego nieba w Polsce. Więcej informacji ukaże się niebawem na stronie Light Pollution Think Tank oraz UMCS. Zapraszamy do śledzenia dalszych informacji!
Na ratunek Drodze Mlecznej...
Czy jest coś złego w tym, że nasze miasta, osiedla i przydomowe ogródki są nocą bardzo oświetlone? Jak sztuczne światło wpływa na rośliny, zwierzęta, a także na ludzi? Co możemy zrobić, aby kolejne pokolenia mogły oglądać nocą gwiazdy czy Drogę Mleczną? Takie pytania zadała Dorota Setniewska w kolejnym odcinku podcastów #todziała #SPLOTwartości Kampania #todziała jest wspólną inicjatywą kilkunastu organizacji społecznych, które w 2019 roku uznały, że warto działać razem, aby szeroko pokazywać działania całego sektora. Od tego czasu, poprzez różne formy: filmy, podcasty, reportaże, a także dzięki współpracy z mediami, influencerami i influencerkami, kinami i ogromną grupą organizacji społecznych, udało się dotrzeć do niemal 10 milionów osób, które mogły przekonać się, jak organizacje zmieniają świat na lepsze (źródło: ngo.pl). Program Ciemne Niebo Stowarzyszenia POLARIS - OPP miał zaszczyt znaleźć się w gronie organizacji i tematów poruszanych w ramach ww. kampanii społecznej. Zachęcamy do wysłuchania wywiadu z koordynatorem głównym Programu Ciemne Niebo - Piotrem Nawalkowskim o problemie zanieczyszczenia sztucznym światłem i ochronie ciemnego nieba właśnie.
Strona 1 z 30