ciemneniebo.pl    

Plakat II FCN

 

Program II Festiwalu Ciemnego Nieba:

22 sierpnia 2014r. (piątek):

12:00 - otwarcie punktu rejestracji uczestników rajdu rowerowego na rzecz ciemnego nieba pt. ASTROBIKERS
17:00 - sprawdzenie stanu technicznego rowerów i posiadanego oświetlenia.
18:00 - START rajdu ASTROBIKERS 2014 sprzed siedziby Stowarzyszenia POLARIS - OPP (etap I, dzienny).
19:30 - powrót do siedziby POLARIS-OPP, przerwa na posiłek energetyczny.
20:30 - kontynuacja rajdu ASTROBIKERS 2014 sprzed siedziby Stowarzyszenia POLARIS - OPP (etap II, nocny).
22:00 - zakończenie rajdu pod siedzibą POLARIS-OPP, poczęstunek i podsumowanie przejazdu.
22:30 - pokazy teleskopowe nocnego nieba sprzed siedziby Stowarzyszenia POLARIS - OPP.
0:00 - wymarsz grupy w pobliski teren na obserwacje meteorów z użyciem łóżek polowych i leżaków.
5:00 - zakończenie obserwacji nocnej.
------------
w przypadku niepogody:
22:30 - seanse astronomiczne z pokazem wirtualnego nieba nad makietą Sopotni Wielkiej 2050.

23 sierpnia 2014r. (sobota):

12:00 - blok prelekcyjny na temat ochrony ciemnego nieba i zanieczyszczenia sztucznym światłem (wykłady zaproszonych gości i działaczy Stowarzyszenia POLARIS - OPP, projekcja filmu tematycznego).
16:00 - ...

 

 

          ... przerwa, przygotowanie do wieczornych obserwacji nieba w terenie.
20:00 - wyjazd pierwszej grupy obserwatorów spod siedziby POLARIS-OPP na Miejsce Obserwacyjne nr 20.
21:00 - rozłożenie stanowisk do wizualnych obserwacji meteorów w pozycji leżącej.
22:00 - rozpoczęcie festiwalowej obserwacji nocnego nieba przy muzyce.
23:00 - pokaz gwiazdozbiorów za pomocą wskaźnika laserowego, rozdanie map nieba do rysowania meteorów.
0:00 - uruchomienie Mobilnego Obserwatorium wraz z dwoma teleskopami do porównań - optycznym (prezentujący oryginalne obrazy obiektów widocznych na niebie) oraz cyfrowym (symulującym rzeczywiste obrazy danych obiektów tak jak one wyglądają).
5:00 - zakończenie głównej obserwacji festiwalowej na M/O-20.
--------------
UWAGA! w przypadku niepogody nocna obserwacja zostanie odwołana! Wówczas zapraszamy do siedziby Stowarzyszenia POLARIS - OPP na:
21:00 - seans astronomiczny nad makietą Sopotni Wielkiej 2050.
23:00 - pierwszy AstroQuest Ciemnego Nieba pt. "Szlakiem światła".

24 sierpnia 2014r. (niedziela):

15:00 - pożegnanie lata z ASTROEVENTEM przed Urzędem Gminy Jeleśnia. Prezentacja namiotu Eksploratorium - składnika Bazy Marsjańskiej 2014 wraz z warsztatami marsjańskimi (możliwość wykonania własnego modelu lądownika i szybowca NASA, jazda zdalnie sterowanymi mikro-łazikami marsjańskimi, ekspozycja meteorytów z różnych części świata, wystrzeliwanie rakiet wodnych, warsztaty z poszukiwania "kamieni z kosmosu" za pomocą detektora metali itp.).
18:00 - zakończenie Astroeventu w Jeleśni i II Festiwalu Ciemnego Nieba.

 

Informacje organizacyjne:

astrobikersASTROBIKERS
Rajd rowerowy zorganizowany jest jako otwarty przejazd wyznaczoną trasą po gminnych drogach asfaltowych przebiegających w obszarze ochrony ciemnego nieba CN-001 Sopotnia Wielka. START i META wyznaczone zostały przed siedzibą Stowarzyszenia POLARIS - OPP. Rajd podzielony jest na dwa etapy:

- etap dzienny od godz. 18:00 - czas jazdy netto ok. 50min., dystans 3,5km.

- etap nocny od godz. 20:30 - czas jazdy netto ok. 80min., dystans 3,5km.

Oba etapy będą przebiegały tą samą drogą tworząc swoistego rodzaju "ósemkę". Odcinki trasy zaplanowano w ten sposób, aby można było podziwiać różne typy prawidłowego oświetlenia począwszy od opraw ulicznych chroniących ciemnego niebo, po oprawy parkowe przy kościele oraz oprawy przydomowe.

 Zobacz trasę przebiegu rajdu... >>>

Celem rajdu jest zwrócenie uwagi na prawidłowe oświetlenie zarówno poruszających się po ulicach nocą użytkowników dróg, jak i samych dróg za pomocą opraw nie powodujących olśniewania kierowców czy rowerzystów.

Rajd będzie odbywać się przy nie ograniczonym ruchu drogowym. Uczestnicy powinni zachować szczególną ostrożność i przestrzegać zasad ruchu drogowego, mając na uwadze możliwość wyjechania pojazdów z dróg leśnych, ulic czy pojedynczych zabudowań czy dróg z pierwszeństwem przejazdu. Rajd będzie podzielony na poszczególne zespoły 10-osobowe, którym towarzyszyć będzie Mobilne Obserwatorium prowadzące w tym czasie pomiary zanieczyszczenia sztucznym światłem oraz analizy reakcji na zmianę oświetlenia. Jako pojazd specjalny będzie wyposażony w zółte światło ostrzegawcze, a na jego pokładzie będzie obecna m.in. opieka przedmedyczna oraz techniczna. 

Rajd ma charakter otwarty i bezpłatny. Uczestnicy zostaną ubezpieczeni na podstawie polisy NNW i wpisu do listy startowej. W momencie rejestracji każdy z rowerzystów otrzyma opaski odblaskowe Programu Ciemne Niebo oraz zaproszenie na posiłek energetyczny (przerwa między etapami) wraz z poczęstunkiem na mecie podczas obserwacji teleskopowych przed siedzibą POLARIS-OPP.

opaska ciemneniebo

Warunkiem uczestnictwa w rajdzie ASTROBIKERS 2014 jest posiadanie własnego, sprawnego roweru wyposażonego w oświetlenie zgodne z przepisami o ruchu drogowym! Wskazane jest również posiadanie kasku. Uczestnicy muszą posiadać dowód osobisty lub prawo jazdy, a osoby poniżej 18 roku życia pisemną zgodę opiekunów ustawowych. Uczestnicy poniżej 15 roku życia powinni brać udział w rajdzie pod opieką osób dorosłych.

Rajd będzie prowadzony  w tempie dostosowanym do możliwości uczestników, któremu będzie przewodniczył koordynator ze Stowarzyszenia POLARIS - OPP w żółtej kamizelce odblaskowej z nazwą organizacji. Uczestnicy będą poruszali się na zasadzie "jeden za drugim". Uczestnicy nie mogą wyprzedzać koordynatora prowadzącego peleton. Dopuszcza się możliwość organizacji postojów w trakcie danego etapu na krótki odpoczynek lub przerwę techniczną. 

Uczestnicy są zobowiązani  do przestrzegania przepisów ruchu drogowego i poleceń koordynatora.

 

 

Informacje organizacyjne:

Seanse astronomiczne nad makietą Sopotni Wielkiej 2050
W przypadku niepogody, tj. zachmurzonego nieba podczas planowanych obserwacji astronomicznych, zapraszamy uczestników na 70min. seanse o ochronie ciemnego nieba i pokazy wirtualnego nieba nad makietą Sopotni Wielkiej 2050. Seanse objęte są wstępną rezerwacją miejsc lub kolejnością przyjazdu uczestników. Liczba miejsc na pojedynczy seans jest ograniczona do 20 osób. Kolejne grupy będą mogły skorzystać z atrakcji podczas następnego seansu po upływie 70min. W przypadku przyjazdu do siedziby POLARIS-OPP własnymi środkami transportu, prosimy o parkowanie na terenie zielonym oznakowanym jako PARKING YSS lub na poboczach niepodal szkoły.

Koszt uczestnictwa w seansach nad makietą Sopotni Wielkiej 2050 wynosi 10zł./os.

 

 

Informacje organizacyjne:

Festiwalowa obserwacja nieba w nocy z 23/24.08.2014r.
Pokazy teleskopowe oraz obserwacje meteorów na leżakach organizowane będą na drodze gminnej nr 60098S prowadzącą z Krzyżowej do Sopotni Wielkiej (tzw. Krzyżowski Groń - do Dablina). Stanowiska zostaną rozlokowane na szczycie punktu widokowego, który stanowi jednocześnie za Miejsce Obserwacyjne nr 20 w wykazie POLARIS-OPP:

mapka2fcn

Osoby wybierające się na obserwację festiwalową własnymi samochodami, mogą wyjechać na sam szczyt zarówno od strony Krzyżowej jak i Sopotni Wielkiej, przy czym sam szczyt drogi będzie nieprzejezdny! W takim przypadku na początku ww. drogi z obu stron, należy podać cel podróży obsłudze Festiwalu. Wpuszczane będą tylko samochody z uczestnikami wybierającymi się na obserwacje astronomiczne. Kierowców prosimy o zatrzymywanie swoich aut na poboczu drogi przed szczytem lub w zatoczkach. Zabrania się przejeżdżania wyżej, aniżeli wyznaczona linia fragmentu drogi całkowicie zamkniętej dla ruchu kołowego ze względu na stanowiska obserwacyjne i sprzęt rozłożony na jezdni. Zainstalowane zostaną ograniczniki.

Obserwacja ma charakter otwarty z możliwością udziału zarówno w całości jak i części pokazów. Osoby niepełnoletnie mogą wziąć udział w wydarzeniu wyłącznie za pisemną zgodą opiekunów ustawowych bądź pod ich nadzorem.  

Warunkiem uczestnictwa w obserwacji festiwalowej jest posiadanie latarki ze światłem czerwonym! Prosimy o nieużywanie w trakcie pokazów światła białego, w tym lamp błyskowych w aparatach (istnieje możliwość wykonania zdjęć po uprzednim uzyskaniu zgody od organizatorów i powiadomieniu uczestników). Osoby zainteresowane dłuższym udziałem oraz obserwacjami meteorów, zobowiązane są do zabrania ze sobą śpiworów, czapek, rękawiczek i ciepłego ubioru. Uczestnicy mogą we własnym zakresie wyposażyć się w leżaki czy karimaty (odradzamy koce), bądź wypożyczyć łóżko polowe z magazynów Stowarzyszenia POLARIS - OPP, które zostanie dowiezione na miejsce pokazów. Proponujemy zabrać ze sobą również termosy z ciepłą kawą bądź herbatą. Zabrania się natomiast wszystkim uczestnikom spożywania alkoholu w trakcie obserwacji!

 

Udział w obserwacjach nieba jest bezpłatny.
Koszt wypożyczenia stanowiska obserwacyjnego (łóżko polowe z kompletem mapek nieba) - 10zł./os.
Liczba stanowisk ograniczona! Rezerwacje wyłącznie pod e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

 

Informacje organizacyjne:

Pożegnanie lata z ASTROEVENTEM
24 sierpnia (niedziela) zostanie zorganizowany otwarty Astroevent nieopodal Urzędu Gminy Jeleśnia z okazji zbliżającego się końca wakacji, lata jak i II Festiwalu Ciemnego Nieba. Wstęp na imprezę jest bezpłatny i otwarty, a organizatorem głównym jest Urząd Gminy Jeleśnia. Stowarzyszenie POLARIS - OPP zapewni w tym wydarzeniu jedną z głównych atrakcji w postaci 6m. namiotu sferycznego pn. Eksploratorium - składnik autorskiej Bazy Marsjańskiej 2014 powstałej do celów dydaktycznych. 

Warsztaty adresowane są do cały rodzin z dziećmi. Impreza rozpoczyna się od godz. 15:00. Szczegóły imprezy: www.jelesnia.pl

 

Używamy plików cookie

Na naszej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są niezbędne dla funkcjonowania strony, inne pomagają nam w ulepszaniu tej strony i doświadczeń użytkownika (Tracking Cookies). Możesz sam zdecydować, czy chcesz zezwolić na pliki cookie. Należy pamiętać, że w przypadku odrzucenia, nie wszystkie funkcje strony mogą być dostępne.