W noc maksimum meteorów z roju Perseidy, pod Centrum Nauki Kopernik odbyła się wielka obserwacja nocnego nieba i wieczorne prelekcje na temat zanieczyszczenia sztucznym światłem. Na zaproszenie Karola Wójcickiego z CNK swoje prezentacje wygłosili m.in. popularyzatorzy z Izerskiego Parku Ciemnego Nieba, Obszaru CN-001 w Sopotni Wielkiej czy Lasów Państwowych w Warszawie. Działania realizowane były pod akcją "Nie świeć, nie śmieć"...
Wieczór obserwacyjny rozpoczął się blokiem prelekcji na temat problemu zanieczyszczenia sztucznym światłem, jak i metod jego redukcji. Prezentacje wykonali m.in. dr Sylwester Kołomański z Instytutu Astronomicznego UWr oraz Piotr Nawalkowski - koordynator Programu Ciemne Niebo Stowarzyszenia POLARIS-OPP w asyście innych działaczy programowych z Polski.
Z minuty na minutę uczestników warszawskich obserwacji przybywało, a dyrekcja Centrum Nauki Kopernik przy zaangażowaniu znanego z licznych wywiadów telewizyjnych Karola Wójcickiego, zatroszczyła się o czasowe wygaszenie m.in takich obiektów jak Most Śląsko-Dąbrowski, Stadion Narodowy czy sam budynek CNK.
Pomimo tych zabiegów niebo nad Stolicą jest niestety mocno zanieczyszczone sztucznym światłem, ale miejscowo dzięki tym wygaszeniom uzyskano bardzo dobry efekt, gdyż oczom obserwatorów nie przeszkadzały żadne, bezpośrednie źródła światła (nie licząc oddalonych opraw ulicznych z pobliskiego skrzyżowania oraz... smartfonów i innych urządzeń przenośnych, którymi wielu uczestników nieświadomie robiło sobie "krzywdę").
"Wielki Wóz" nad budynkiem CNK w Warszawie...
W kulminacyjnym momencie obserwacji organizatorzy doliczali się ponad 10tys. uczestników...
Program Ciemne Niebo - Polska, rozdał blisko 2,5tys. ulotek o ochronie ciemnego nieba, a dokładnie tzw. "tablicę opraw oświetleniowych", których druk sfinansowano ze środków Ogólnopolskiej Akcji "1% na astronomię".
Na koniec informujemy również o rozstrzygnięciu konkursu okolicznościowego, który ogłosił prelegent Programu Ciemne Niebo - Piotr Nawalkowski. Zadanie dla uważnych słuchaczy polegało na odnalezieniu i sfotografowaniu prawidłowych rodzajów opraw oświetlenia zewnętrznego, chroniącego przed zanieczyszczeniem sztucznym światłem na terenie miasta Warszawy. Zdjęcia takie nadesłało nam kilkanaście osób za co serdecznie dziękujemy. Niestety większość z nich przedstawiała nieprawidłowe oprawy... Dopiero jako szóste zdjęcie dotarła do nas fotka oprawy uwieczniona niepodal Stadionu Narodowego przez Panią Justynę Pec:
Gratulujemy poprawnego odszukania dobrej lampy i uważnego słuchania o metodach redukcji zanieczyszczenia sztucznym światłem. Nagroda w postaci zaproszenia na weekendowy pobyt w ośrodku Astroturystyki na obszarze ochrony ciemnego nieba CN-001 Sopotnia Wielka, zostanie wysłana pocztą. Dziękujemy wszystkim za nadesłane maile!
Pogodnego, ciemnego nieba nad Warszawą!