ciemneniebo.pl    

W dniach 6-7 sierpnia 2016 r. w Sopotni Wielkiej odbędzie się IV Festiwal Ciemnego Nieba, czyli najbardziej kosmiczne wydarzenie tego lata w regionie i to w dokładnym tego słowa znaczeniu. Będzie bowiem okazja poobserwować „spadające gwiazdy” przy prelekcjach o astronomii i muzyce na żywo, leżąc na środku łąki…

plakat m

 

 

Czwarte wydanie Festiwalu organizowane corocznie na terenie pierwszej w Polsce miejscowości z czynną ochroną ciemnego nieba przed zanieczyszczeniem sztucznym światłem, to autorski pomysł pasjonatów ze Stowarzyszenia POLARIS – OPP, którzy w tą jedyną noc w roku łączą astronomię z muzyką. Ideą tego wydarzenia popularno-naukowego jest przybliżenie tematyki o otaczającym nas wszechświecie w warunkach plenerowej obserwacji nocnego nieba, która daje niezapomniane wrażenia nie tylko wizualne, ale i dźwiękowe. Laserowa prezentacja gwiazdozbiorów wraz z przytoczeniem ich historii przez znawców tematu, teleskopowe pokazy obiektów głębokiego kosmosu jak mgławice, galaktyki, gromady gwiazdy, łóżko polowe rozłożone na środku beskidzkiej łąki z zapachem sierpniowego siana, muzyka relaksacyjna typu ambient na żywo i co chwila przecinające ciemne niebo Perseidy – to tylko namiastka tego, z czym spotykają się uczestnicy Festiwalów Ciemnego Nieba.

 

 

W tym roku przewidziano również nietypowy program zastępczy na wypadek niepogody. Jeśli niebo tego wieczoru będzie zachmurzone, impreza zostanie przeniesiona na halę sportową do Zespołu Szkół nr 4 w Sopotni Wielkiej, gdzie zupełnie jak na polu obserwacyjnym, będzie można rRaf Commercial Agentsozłożyć koc czy karimatę i poobserwować wirtualne niebo na dużym ekranie. Do dyspozycji uczestników oprócz projektora multimedialnego i specjalnego oprogramowania do symulowania pokazów astronomicznych, dostępny będzie również jedyny w swoim rodzaju, cyfrowy teleskop autorstwa Stowarzyszenia POLARIS – OPP. Za jego pomocą uczestnicy będą mogli prowadzić dokładnie takie same obserwacje jak w rzeczywistości. Obrazy widoczne w teleskopie będą nawet nieco lepsze! Oczywiście i tą wersję imprezy astronomicznej wzbogacą występy duetu muzyków z RAF COMMERCIAL AGENTS i nie tylko. Oprócz tego na drugi dzień Festiwalu przygotowany został również szereg atrakcji związanych z szeroko pojętym kosmosem, jak możliwość zwiedzania kopuły Obserwatorium Astronomicznego, jedynego w Polsce modelu wnętrza Stacji Kosmicznej ISS czy makiety ochrony ciemnego nieba Sopotnia Wielka 2050 z zaproszeniem do udziału w akcji www.wspieram.to/sw2050 Będzie nawet okazja poszukać jak i dosłownie „dotknąć Perseidów” za sprawą kolekcji meteorytów prezentowanych podczas wykładu na ich temat.

 


IV Festiwal Ciemnego Nieba objęty jest pełną rezerwacją miejsc poprzez zarejestrowanie swojego udziału w specjalnym formularzu, za pomocą którego będzie można otrzymać pakiety materiałów, miejsce na obserwacjach, przepustki na wjazd samochodem czy też wziąć udział w konkursie!

 

przyciski2

 

Program IV Festiwalu Ciemnego Nieba:pobierz PDF
6 sierpnia 2016r. (sobota):

 

12:00 – rozpoczęcie wydawania pakietów materiałów zarejestrowanym uczestnikom w siedzibie Stowarzyszenia POLARIS-OPP.

 

18:00 – komunikat o pogodzie i publikacja informacji o wersji imprezy na stronie www.ciemneniebo.pl

 

mapka18:00 – zamknięcie drogi z Sopotni Wielkiej na Krzyżowski Groń i od strony Do Dablina dla ruchu kołowego. Rozłożenie stanowisk obserwacyjnych w wyznaczonych punktach na Miejscu Obserwacyjnym nr 20.

 

19:30 – rozpoczęcie pokazów koniunkcji Księżyca z planetą Jowisz przez teleskop z pokładu Mobilnego Obserwatorium TARPAN i innych teleskopów (tylko przez 30min.!)

 

21:00 – rozpoczęcie pokazu planety Saturn i Mars przez teleskop z pokładu TARPANA.

 

22:00 – laserowa prezentacja gwiazdozbiorów, prelekcja o zasadach prowadzenia pokazów nocnego nieba i zachowania naturalnej ciemności nocy, szkolenie z obserwacji Perseidów na podstawie otrzymanych w pakietach map nocnego nieba i inne.

 

23:00 – początek koncertu plenerowego pod gwiazdami: duet RAF COMMERCIAL AGENTS i inni (wykonywane utwory muzyczne będą przeplatały się z prelekcjami i pokazami nieba).

 

0:00 – zakończenie obserwacji teleskopowych planety Mars i Saturn.

 

1:00 – konkurs z nagrodami na rozpoznawanie prezentowanych wcześniej gwiazdozbiorów (tylko dla osób zarejestrowanych jako uczestnicy IV Festiwalu Ciemnego Nieba).

 

3:30 – zakończenie obserwacji w terenie.

 

------

 

(w przypadku zachmurzenia)

 

18:00 – przeniesienie imprezy na halę sportową Zespołu Szkół nr 4 w Sopotni Wielkiej (punkt na mapce jako "szkoła", 80m. od siedziby POLARIS-OPP). Rozłożenie stanowisk do wirtualnych obserwacji w wyznaczonych punktach na sali z ekranem projekcyjnym.

 

19:30 – rozpoczęcie wirtualnych pokazów koniunkcji Księżyca z planetą Jowisz przez cyfrowy teleskop WOCN (tylko przez 50min.!)

 

zacznij sciemniac21:00 – prezentacja o metodach ochrony ciemnego nieba przed zanieczyszczeniem światłem pt. „Zacznij ściemniać – ochrona przed light pollution w praktyce”.

 

22:00 – laserowa prezentacja wirtualnych gwiazdozbiorów, prelekcja o zasadach prowadzenia pokazów nocnego nieba i zachowania naturalnej ciemności nocy, szkolenie z obserwacji Perseidów na podstawie otrzymanych w pakietach map nocnego nieba i inne.

 

23:00 – początek koncertu: duet RAF COMMERCIAL AGENTS i inni (wykonywane utwory muzyczne będą przeplatały się z prelekcjami i pokazami wirtualnego nieba).

 

1:00 – konkurs z nagrodami na rozpoznawanie prezentowanych wcześniej gwiazdozbiorów (tylko dla osób zarejestrowanych jako uczestnicy IV Festiwalu Ciemnego Nieba).

 

3:30 – zakończenie programu.

 

 

7 sierpnia 2016r. (niedziela):

 

11:45 – rozdanie nagród laureatom konkursu na rozpoznawanie gwiazdozbiorów z nocnych obserwacji (wymagana osobista obecność!).

 

12:00 – prelekcja pt. „Kamienie z nieba i Perseidy” wraz z warsztatami poszukiwania meteorytów ćwiczebnych za pomocą detektora metalu na przygotowanym wcześniej obszarze i pokazem kolekcji okazów przez mikroskop cyfrowy z możliwością ich dotknięcia itp.

 

14:00 – zwiedzanie ogródka meteorologicznego ASTROMETEO wraz z prelekcją o meteorologii i metodach samodzielnego przewidywania pogody na obserwacje nocne.

 

15:00 – zwiedzanie kopuły Obserwatorium Astronomicznego na dachu Zespołu Szkół nr 4 w Sopotni Wielkiej (zbiórka uczestników pod siedzibą POLARIS-OPP!).

 

16:00 – zwiedzanie makiety ochrony ciemnego nieba Sopotnia Wielka 2050 w wersji oprowadzania kilkunastoosobowych grup (po ok. 15min.).

 

18:00 – zwiedzanie Młodzieżowej Stacji Kosmicznej YSS w wersji oprowadzania kilkunastoosobowych grup (po ok. 15min.).

 

22:00 – pokaz teleskopowy wieczornego nieba sprzed siedziby Stowarzyszenia POLARIS – OPP pod warunkiem sprzyjającej pogody (bezchmurnie).

 

1:00 – zakończenie pokazów.

 

 

UWAGA! Wszystkich uczestników wybierających się na IV Festiwal Ciemnego Nieba, prosimy o zarejestrowanie się poprzez poniższy formularz:

Rejestracja rozpoczęta! Potrwa do 6 sierpnia włącznie.

 przyciski2

 

Na Festiwalu będzie także okazja dowiedzieć się nieco więcej o przeciwdziałaniu zanieczyszczeniu sztucznym światłem, które dzięki staraniom środowisk naukowych i branżowych, prawdopodobnie jeszcze tej jesieni zostanie ograniczone dzięki wchodzącym w życie przepisom polskiego prawa. Do Sopotni Wielkiej na Festiwal przyjadą współautorzy zmian Rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Budownictwa, stanowiący zespół zadaniowy pracujący nad przyjętą już poprawką dla Ministerstwa. Będzie można się dowiedzieć m.in. co zrobić, gdy uciążliwa lampa świeci nam prosto w okna domu lub jak zmniejszyć zanieczyszczenie światłem wokół obserwatorów astronomicznych.

 

 

tablica oswietlenie dobre-zleNiewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że oświetlenie typu LED („zimne”) lub oprawy z wypukłym kloszem może nie tylko rozświetlać nocne niebo uniemożliwiając tym samym prowadzenie obserwacji astronomicznych, ale i powodować rozwój niektórych chorób nowotworowych czy też wpływać bezpośrednio na bezpieczeństwo na drodze lub zaburzać nocne ekosystemy roślin i zwierząt! Zjawisko to zwane powszechnie na świecie jako „light pollution” jest zmorą naszych czasów i zależy tylko od decyzji jakie podejmujemy kupując lub montując urządzenia oświetleniowe. Festiwal Ciemnego Nieba ma temu zaradzić, aby rosła świadomość problemu zanieczyszczenia sztucznym światłem w polskim społeczeństwie. Uczestnicy Festiwalu będą mogli zasięgnąć bezpłatnej porady specjalistów w zakresie prawidłowego oświetlenia przyjaznego nocnemu środowisku, pobrać ulotki z prawidłowymi i nieprawidłowymi typami oświetlenia, a nawet otrzymać pomoc w opracowaniu pisma w sprawie interwencji o uciążliwą lampę w ich otoczeniu. Sopotnia Wielka jest jednym z najlepszych tego typu przykładów w naszym kraju, gdzie powstał pierwszy w Polsce obszar ochrony ciemnego nieba we współpracy organizacji pozarządowych z Gminą Jeleśnia.

 

 

Kulminacyjnym wydarzeniem VI Festiwalu Ciemnego Nieba, będzie obserwacja astronomiczna dla szerokiego grona odbiorców, poświęcona teleskopowym obiektom głębokiego kosmosu jak i wizualne obserwacje spadających gwiazd, czyli meteorów z roju Perseidy przy "kosmicznej muzyce" na żywo. Do dyspozycji uczestników będą m.in. Mobilne Obserwatorium, teleskopy, lornetki, a nawet stanowiska do obserwacji w pozycji leżącej w postaci łóżek polowych (po wcześniejszej rezerwacji). Można także zabrać własne leżaki lub karimaty oraz koniecznie ciepłą odzież i latarki tylko ze światłem czerwonym, które mniej podrażnia nasze oczy w ciemności. Warto pamiętać, że osoby używające światła białego lub lamp błyskowych w aparatach podczas Festiwalu, będą musiały się liczyć nie tylko z wysoką opłatą za ich używanie, ale i mogą zostać usunięte z wydarzenia z uwagi na specyficzny charakter tejże imprezy popularno-naukowej!

 

DSC05668-Pano

 

 

Wydarzenia Festiwalu Ciemnego Nieba będą także kontynuowane w następny dzień po obserwacji (wymagane wcześniejsze zgłoszenie uczestnictwa). Pokazy astronomiczne będą kontynuowane przed siedzibą POLARIS-OPP w pogodne wieczory aż do 15 sierpnia, a w przypadku niesprzyjających warunków atmosferycznych będzie można wybrać się na specjalny seans nad podświetlaną makietą Sopotni Wielkiej 2050 w skali H0. Seanse odbywać się będą o godz. 22:00. Wstęp 10zł./os.

 

 

Informujemy również, iż osoby przyjeżdżające na IV Festiwal Ciemnego Nieba mogą skorzystać z bezpłatnego zakwaterowania w ośrodku ASTROTURYSTYKI w Sopotni Wielkiej prowadzonym przez Stowarzyszenie POLARIS-OPP, pod warunkiem wysłania zgłoszenia i zakwalifikowania do wsparcia udziału. Szczegóły w formularzu rejestracyjnym.

 

 

Zapraszamy!

 

Używamy plików cookie

Na naszej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są niezbędne dla funkcjonowania strony, inne pomagają nam w ulepszaniu tej strony i doświadczeń użytkownika (Tracking Cookies). Możesz sam zdecydować, czy chcesz zezwolić na pliki cookie. Należy pamiętać, że w przypadku odrzucenia, nie wszystkie funkcje strony mogą być dostępne.