Od paru lat kraje europejskie zajmują się problemem ochrony ciemnego nieba. Nawiązała się współpraca pomiędzy różnymi organizacjami zajmującymi się ochroną ciemnego nieba, dzięki której organizacje wymieniają się doświadczeniami, pomysłami, a także planują wspólne inicjatywy. Od jakiegoś czasu praktycznie co rok przedstawiciele organizacji spotykają się na sympozjach. Od zeszłego roku również przedstawiciele polskiego programu Ciemne Niebo.
W dniach 5-6 października 2007 w Bled na Słowenii odbyło się 7 Europejskie Sympozjum dotyczące ochrony ciemnego nieba i globalnego ocieplenia. W budynku Parku Narodowego Triglav zgromadziło się prawie 200 osób z całej Europy - oprócz przedstawicieli organizacji astronomicznych również projektanci oświetlenia, naukowcy i przedstawiciele władz. W pierwszej części Sympozjum - części przeznaczonej dla mediów i przedstawicieli władz - zaprezentowano materiał wprowadzający w tematykę skutków zanieczyszczenia światłem, poruszano aspekty ekologiczne (zagrożenie wyginięciem niektórych gatunków), społeczne (wpływ łuny na zdolność widzenia ludzi starszych i starzejące się społeczeństwa, czy też wpływ zbyt intensywnego oświetlenia na bezpieczeństwo na drogach i przestępstwa) oraz biologiczne (zanieczyszczenie światłem powoduje bezsenność, która to wpływa na wydzielanie melatoniny, co powoduje zagrożenie zachorowaniem na raka). Przemawiali także przedstawiciele władz - major Novigradu, miasta w Chorwacji, które wprowadziło w pełni osłonięte latarnie, mag. Radovan Tavzes nt wprowadzenia prawa dotyczącego zanieczyszczenia światłem na Słowenii oraz pan Lojze Peterle, wprowadzający temat europejskiej dyrektywy umożliwiającej przeciwdziałanie zanieczyszczeniu światłem.
Następne części, zamknięte dla mediów, dotyczyły głównie monitoringu zanieczyszczenia światłem - sposobów pomiaru oświetlenia, użytych do tego instrumentów, możliwych parametrów dobrych latarni i systemów zarządzania oświetleniem. Dużą uwagę poświęcono również projektom latarni - wielu przedstawicieli producentów lamp ulicznych opowiadało czym charakteryzują się ich produkty, jakie są systemy oświetleniowe np. dla pomników czy też obiektów zabytkowych. Istotną częścią była także prezentacja regulacji prawnych obowiązujących we Włoszech i na Słowenii - porównanie i zwrócenie uwagi na najważniejsze aspekty (np. główne założenie: dobra latarnia emituje 0 kandeli powyżej horyzontu). Na koniec zajęto się również kwestią innych europejskich inicjatyw na rzecz ochrony ciemnego nieba - podano przykład Węgier, gdzie jest tworzony Rezerwat Ciemnego Nieba Zselic oraz wspomniano o Międzynarodowej Wystawie dot. Zanieczyszczenia Światłem, która mając za zadanie dotrzeć do jak największej liczby ludzi, byłaby wystawą przenośną.
Sympozjum zostało zakończone wręczeniem nagród IDA za zasługi na rzecz ochrony ciemnego nieba - w tym roku nagrodę otrzymał Pierantonio Cinzano, zasłużony członek CieloBuio (dosłowne tłumaczenie "Ciemne Niebo") włoskiej organizacji zajmującej się zanieczyszczeniem światłem oraz apelem do uczestników, żeby nie zaprzestali walki o ciemne niebo.
22-23 sierpnia 2008 we Wiedniu odbędzie się 8 Europejskie Sympozjum dot. ochrony ciemnego nieba. Miejscem spotkania będzie Kuffner-Sternwarte (Obserwatorium Kuffnera). Planowane tematy obejmują monitoring zanieczyszczenia światłem, wpływ zanieczyszczenia światłem na środowisko, zwierzęta, zdrowie ludzi, klimat i nocne niebo. Dalsze sesje poświęcone będą wydajnym energetycznie i mało zanieczyszczającym światłem technologiom oświetleniowym, bezpieczeństwu na drogach, prawu regulującemu zanieczyszczenie światłem i finansom. Na sympozjum znajdą się goście, wśród których będą reprezentanci instytucji zajmujących się ochroną naturalnego dziedzictwa, przedstawiciele władz odpowiedzialni za oświetlenie w gminach, eksperci drogowi, eksperci ds oszczędzania energii, producenci lamp i regulatorów mocy, projektanci oświetlenia, architekci i architekci krajobrazu, biolodzy, eksperci medyczni, astronomowie i ludzie zajmujący się ochroną środowiska.
Na sympozjum będzie można również spotkać oficjalnego przedstawiciela polskiego programu Ciemne Niebo.
W przerwach pomiędzy sesjami, jak również podczas bankietu, będzie możliwość zapoznania się z innymi uczestnikami sympozjum. Ponadto, w tym czasie również będzie możliwość zwiedzenia obserwatorium Uniwersytetu Wiedeńskiego, udania się na wycieczkę do Grossmugl, wycieczkę z przewodnikiem przez Alpy Austryjackie oraz na wycieczkę z przewodnikiem po obserwatorium Kuffnera.
Żeby udać się na sympozjum należy się zarejestrować poprzez jeden z formularzy na stronie internetowej sympozjum oraz wpłacić wpisowe. Dla członków IDA (International Dark-Sky Association) wynosi ono 15 euro, dla członków innych organizacji zajmujących się ciemnym niebem 35 euro. Ludzie, którzy nie są członkami żadnej takiej organizacji muszą zapłacić 45 euro. Dla przedstawicieli władz wpisowe wynosi 65 euro (gdy mają zamiar przyjechać tylko na piątek) lub 85 euro (gdy przyjeżdżają na piątek i sobotę). Ponadto, od tego roku istnieje możliwość zostania członkiem IDA i jednoczesnego uczestniczenia w sympozjum - należy wpłacić 30 euro, wtedy 15 euro będzie wpisowe, a reszta traktowana jako roczna składka członkowska w IDA. Wszystko płatne w gotówce przy rejestracji.
Więcej informacji (w języku angielskim) na stronie sympozjum.