Jak co roku pod koniec lata, tak i tym razem odbyły się targi energetyki i oświetlenia ENERGETAB organizowane na terenie zakładu ZIAD w Bielsku-Białej, gdzie swoje produkty jak i usługi prezentowało ponad 600 wystawców. Trzydniowa impreza - 15-17 września 2009r., jako jedna z największych w kraju, przyciągnęła jak zwykle nie tylko licznych inwestorów, producentów sprzętu oświetleniowego, czy też przedstawicieli koncernów energetycznych, ale także i działaczy Programu Ciemne Niebo w Polsce.

Były to już 22. Międzynarodowe Energetyczne Targi Bielskie, które tym razem zajęły obszar ponad 25 tys. m
2, jednak w porównaniu do roku ubiegłego, nie było aż tylu wystawców prezentujących swoje produkty z branży oświetlenia zewnętrznego. Wśród partnerów Programu Ciemne Niebo przedstawiciele z regionu Żywiecczyzny odnaleźli trzy znane nam już firmy, tj. ELGO, pobliskie zakłady ROSA oraz Schroeder. Niestety tylko ta ostatnia przygotowała w tym roku materiały zwracające uwagę na problematykę zanieczyszczenia światłem, oferując w swoich katalogach konkretne oprawy uliczne.

Dużą uwagę zwiedzających przyciągała także oferta ww. firmy ELGO, prezentującej również uliczne oprawy oświetleniowe, ale wybiegające już w ekologiczną przyszłość. Zintegrowany maszt czerpiący energię ze światła słonecznego i wiatru zasilał oprawę zbudowaną w oparciu o technologię LED. Choć sam model spotyka się już na niektórych drogach ekspresowych w naszym kraju, z pewnością pozostanie jeszcze w sferze finansowych marzeń dla wielu gmin i powiatów modernizujących aktualnie posiadaną infrastukturę oświetlenia ulicznego. Za to z pewnością można racjonalnie zastanowić się nad modelem oprawy z serii ACRON, która zdobyła już uznanie wśród znawców ciemnego nieba.
Palmę pierwszeństwa wśród prezentacji sprzętu związanego z tematyką ochrony gwiaździstego nieba, dzierżyła jednak naszym zdaniem firma ROSA z Tychów. Na swoim stoisku zaprezentowała nie tylko szereg opraw ulicznych i parkowych, ale i także kilka modeli spełniających kryteria IDA. Warto podkreślić, że są one obecnie najczęściej rekomendowanymi oprawami, jakie nadawałyby się do instalowania w rezerwatach ciemnego nieba w Polsce, co potwierdziła również grupa badawcza Stowarzyszenia POLARIS - OPP z Palowic koło Żor, przygotowująca własną analizę z przeznaczeniem do programu Leader+ na Żywiecczyźnie. Szerszą publikację na ten temat przedstawimy już niebawem.

Na koniec przedstawiciele Ciemnego Nieba zatrzymali się jeszcze na chwilę przy stoisku jednej z firm, prezentujących oświetlenie stadionowe. Niestety obsługa stoiska nie potrafiła odpowiedzieć jak ich modele mają się do zanieczyszczenia światłem, a przecież EURO 2012 zbliża się do nas wielkimi krokami i choć nowych stadionów na horyzoncie jeszcze nie widać, być może już teraz warto zastanowić się nad problemem prawidłowego oświetlenia infrastruktury sportowej. Potem może być za późno...