ciemneniebo.pl    

 Kolejną propozycją wakacyjnego odpoczynku połączonego z astronomią i ochroną ciemnego nieba zarazem, jest sierpniowy zjazd MULTIASTRO 2008 organizowany również w miejscowości Sopotnia Wielka, jednak tym razem o charakterze typowego obozu astronomicznego dla miłośników obserwacji nocnego nieba. Zjazd ten cechuje się różnorodną tematyką zajęć i bardzo urozmajconą ofertą wypoczynkową co w połączeniu z chronionym ciemnym niebem na tym obszarze, stanowi interesującą propozycję wakacyjną zarówno dla początkujących jak i zaawansowanych miłośników astronomii.

Idea i cel zjazdu:

MULTIASTRO 2008 to kontynuacja blisko 15-letniej tradycji zjazdów i obozów astronomicznych organizowanych w Sopotni Wielkiej. Dotychczasowe spotkania wakacyjne tego typu jak np. ASTROWAKACJE 1998, EUROASTRO 2002, ASTROMETEO 2004, ASTROTRANS 2005 czy zeszłoroczny ASTROZJAZD 2007, pozwoliły wypracować szereg ciekawych zajęć oraz modelowych form spędzania wakacyjnego czasu w połączeniu z astronomią. Podczas tych zjazdów, w których łącznie udział wzięło ponad 2 tys. osób, powstała również wyjątkowa baza wypoczynkowo-naukowa, w skład której wchodzą m.in. takie elementy jak stacja astronomiczno-meteorologiczna, mobilne obserwatorium, makieta ochrony ciemnego nieba czy też najnowsza imitacja wnętrza modułu ISS. Przez te wszystkie lata najważniejsze jednak były i są nadal grupowe obserwacje nieba w dogodnych do tego warunkach. Zespołowe wyprawy obserwacyjne w wyjątkowym towarzystwie gdzie poznają się wszyscy uczestnicy sesji astronomicznych, stwarzają niezapomnianą atmosferę i stały się flagowymi punktami w harmonogramie każdego zjazdu. MULTIASTRO 2008 łączy te wszystkie aspekty w jedną “multi” całość.

 

Miejsce organizowanego zjazdu:

 Miejscem realizacji MULTIASTRO 2008 jest miejscowość Sopotnia Wielka, będąca siedzibą Stowarzyszenia POLARIS – OPP. Położona jest w Beskidzkie Żywieckim ok. 5km od Korbielowa i granicy słowackiej w niewielkiej dolinie otoczonej owalnymi górami w większości zalesionymi lasem i z dużą ilością łąk. Wzniesienia zabierają maksymalnie do 15° sfery niebieskiej, nad horyzontalnej, ale przy wyjściu na najbliższą górę ( ok. 15 min. marszu ) ubytek jest nie większy niż od 5 do 8°.

Dzięki porozumieniu z Urzędem Gminy Jeleśnia na czas prowadzenia nocnych obserwacji astronomicznych, wyłączane są tutaj latarnie uliczne, co sprawia, że panujące warunki są bardzo dobre. Widoczność graniczna dochodzi wówczas nawet do ok. 7.0 magnitudo obserwowane gołym okiem! Obszar ten został również wpisany na listę ochrony ciemnego nieba do obserwacji astronomicznych (CN-001), co skutkować będzie od tego roku wymianą infrastruktury oświetleniowej na prawidłową.

W Sopotni Wielkiej nie ma niestety poczty i szpitala (najbliższe w miejscowości Jeleśnia ok. 6 km.), restauracji (ale obiady można wykupić w domach wczasowych), dworca kolejowego (kursują za to autobusy PKS Żywiec) oraz miejsc rozrywki jak kawiarenki internetowe, kina, puby itp. Są za to liczne szlaki turystyczne, sklepy z płytkim, ale szerokim asortymentem (najbliższy spożywczy od miejsca zakwaterowania - 30 m.), największy w Beskidach zachodnich wodospad, jaskinie, unikalna fauna i flora Żywieckiego Parku Krajobrazowego, cisza, spokój, a przede wszystkim wiejskie, czyste niebo! Czyste, a nawet ostre powietrze górskie oraz pylenia dużej ilości lasów i łąk mogą powodować stany zapalne u alergików. Warto również zwrócić uwagę na zmianę wody pitnej (naturalne ujęcie ze źródła położonego w obszarze źródeł zaopatrujących rozlewnię Żywiec Zdrój)!

 

 W pobliżu siedziby Stowarzyszenia POLARIS znajduje się również pierwsza w Polsce dydaktyczno-pomiarowa stacja astronomiczno-meteorologiczna ASTROMETEO wybudowana przez ww. organizację w 2004 roku. Jej urządzenia i całe zaplecze techniczne udostępniane jest uczestnikom zjazdów w Sopotni Wielkiej do praktyk, zajęć teoretycznych i prognozowania lokalnego mikroklimatu górskiego z przeznaczeniem na sesje astronomiczne.

 

 

 

 Do dyspozycji uczestników zjazdu szkoleniowego znajduje się również Mobilne Obserwatorium (TSA). Jest to pojazd zbudowany na bazie samochodu Honker-Tarpan przystosowany do wyjazdów w teren i posiadający na swoim pokładzie różnorodny sprzęt obserwacyjno-pomiarowy włącznie z teleskopem pokładowym 25cm Synta dobson, mobilną stacją meteorologiczną, stacją bolidową i innymi urządzeniami do organizacji pokazów czy szkoleń.

 

 

 

  W przypadku złej pogody, w małej sali projekcyjnej pod siedzibą Stowarzyszenia POLARIS, uruchamiana jest makieta miasta w skali H0 (1:87) nad którą wyświetlany jest obraz sztucznego nieba w oparciu o technologię multimedialną. Na tej podstawie prowadzone są szkolenia obserwacyjne, teoretyczne pokazy nieba oraz wzbogacana jest wiedza obserwatorów.

 

 

 

 

 Najnowszą atrakcją oddaną w zeszłym roku do użytku jest imitacja wnętrza modułu stacji kosmicznej ISS – Destiny Laboratory w skali 1:1. Pomieszczenie to umożliwia prowadzenie symulacji lotów, interaktywnych pokazów astronautycznych, warsztatów i doświadczeń fizycznych oraz służy również jako miejsce szkoleniowo-rekreacyjne (sala spotkań, pokazy filmów, organizacja wykładów, biblioteczka pokładowa wzbogacona materiałami przekazanymi przez gen. M. Hermaszewskiego itp.) Dodatkowo do oderwania się choć na chwilę od ziemi, służy znajdująca się nieopodal imitacji modułu, 4,5m. trampolina treningowa.

 

Na miejscu dostępny jest również różnorodny sprzęt optyczny i techniczny ulokowany w siedzibie Stowarzyszenia, do której wykonane są podjazdy dla osób niepełnosprawnych. Każdy z uczestników może również na czas zjazdu wypożyczyć lornetki (20x50), refraktory (70mm), a także skorzystać z większej klasy sprzętu jak refraktory o śr. 150cm, 250cm i 305cm. Dostępna jest również wypożyczalnia łóżek polowych do wizualnych obserwacji meteorów, okularów i filtrów do teleskopów, można skorzystać z internetu, faxu, ksero lub wydruków kolorowych zdjęć itp.

 

Adresaci zjazdu:

 MULTIASTRO 2008 przewidziany jest dla osób zainteresowanych astronomią oraz naukami pokrewnymi lub też chcących rozpocząć takie zamiłowania, bez względu na wiek (osoby niepełnoletnie powinny posiadać zgodę na udział od opiekunów ustawowych lub przyjechać w obecności osoby dorosłej). Doświadczenie, umiejętności, czas zainteresowania astronomią czy posiadany sprzęt optycznych (lub jego brak), nie odgrywają roli w trakcie zjazdu. Uczestnicy wzajemnie wymieniają się wiedzą jak i praktyką oraz wspomagani będą przez koordynatorów oraz zaproszonych specjalistów i gości.

 

 

 Termin zjazdu:

Czas trwania w pełnym wymiarze to okres 7 dni, z czego pierwszy i ostatni to wliczone dni podróży:

 

4 – 10 sierpnia 2008r.

Zapewniamy:

 • zakwaterowanie w pokojach 2 i 4 osobowych w budynku siedziby Stowarzyszenia wraz dostępem do głównego aneksu kuchennego,
 • pełnoprawny udział we wszelkiego rodzaju szkoleniach, obserwacjach, warsztatach, pokazach, energizerach i innych przewidzianych w programie zajęciach,
 • identyfikator, koszulkę zlotu, materiały szkoleniowe, zaświadczenie o udziale w zjeździe wystawiany przez jedyną w Polsce astronomiczną, organizację pożytku publicznego (OPP),
 • dostęp do wszelkich urządzeń dydaktycznych należących do Stowarzyszenia,
 • wypoczynek w górskich terenach Żywieckiego Parku Krajobrazowego,
 • udział w terenowych wyjazdach obserwacyjnych również za pomocą Mobilnego Obserwatorium (TSA),
 • dostęp do zaplecza technicznego dydaktyczno-pomiarowej stacji ASTROMETEO,
 • udział doświadczonych koordynatorów Polarisu, specjalistów z zakresu obserwacji nieba i popularyzacji astronomii,
 • ciekawy program w trakcie zjazdu (vide harmonogram poniżej) oraz stałą opiekę koordynatorów.
 •  

  Wymagamy:

  Osoby chętne do udziału w zjeździe muszą spełnić następujące warunki:

  • dokonać osobistego zgłoszenia przed 1 sierpnia 2008r. oraz uregulować opłatę za udział w zjeździe na podane poniżej konto bankowe,
  • przedstawić zgodę opiekuna ustawowego na uczestnictwo i wyjazd w przypadku osób niepełnoletnich,
  • przedstawić dodatkowe dokumenty w przypadku ubiegania się o zniżkę w opłacie za zjazd (część kosztów pobytu jest wówczas pokrywane przez sponsorów Stowarzyszenia POLARIS – OPP).
  •  

  Zgłoszenia:

  Zgłoszenia można dokonywać do dnia 1 sierpnia 2008r. pod niżej podane adresy:

  telefonicznie – 0-32 749-28-19 lub 0-33 863-46-93.

  e-mail – Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  listownie –

  Stowarzyszenie POLARIS - OPP

  skr. poczt. nr 1,

  34-340 Jeleśnia

  z dopiskiem “MULTIASTRO 2008”

  W zgłoszeniu prosimy podać imię i nazwisko oraz wiek uczestnika, adres zamieszkania, pesel, podstawowe informacje o zainteresowaniu oraz rozmiar koszulki zlotowej (osoby niepełnoletnie – zgoda od opiekunów ustawowych na udział w zjeździe). Dla osób ubiegających się o zniżkę na zakwaterowanie prosimy dołączyć informacje lub dokumenty o dotychczasowej działalności w sferze astronomii i/lub nauk pokrewnych lub numer aktualnej karty członkowskiej Stowarzyszenia POLARIS – OPP.

  Powiadomienie o przydzieleniu miejsca lub odmowie, nastąpi tą samą drogą. Dopiero po uzyskaniu informacji o przydzieleniu miejsca na zjeździe należy dokonać przedpłaty na konto bankowe.

   

  Koszt udziału:

  W porozumieniu z Zarządem Stowarzyszenia POLARIS – OPP oraz wyceną aktualnych kosztów uczestnictwa, ustalono następujące stawki za cały okres pobytu na zjeździe MULTIASTRO 2008. Kwoty zawierają wszystkie koszty związane z punktem “Zapewniamy” (bez wyżywienia):

 • osoby zainteresowane astronomią – 250zł.  
 • aktywni członkowie Stowarzyszenia POLARIS - OPP – 200zł.
 • Przedpłaty w wysokości 50% kwoty, należy dokonywać na rachunek bankowy:

  Beskidzki Klub Astronomiczny “POLARIS”

  Millennium Bank S.A. nr konta: 02 1160 2202 0000 0000 2853 5258

  Tytułem: “MULTIASTRO 2008” oraz imię i nazwisko uczestnika.

  Organizacja zastrzega sobie prawo pomniejszenia przedpłaty o koszty związane z etapem przygotowań oraz operacji rachunkowych w przypadku rezygnacji z udziału. Na życzenie wystawiamy rachunki.

  W kwestii wyboru formy wyżywienia podczas zjazdu prosimy o indywidualny kontakt na adres e-mail podany w opisie pt. “Zgłoszenia”.

   

  Dojazd:

  Dla osób podróżujących własnym środkiem transportu proponujemy kierować się na Żywiec, a później poprzez Świnną i Jeleśnię (zjazd obok starej karczmy w prawo), na Sopotnię Małą. Następnie na skrzyżowaniu koło ośrodka zdrowia na Sopotnię Wielką (w prawo) aż do pierwszych zabudowań. Dalej prosto aż do skrzyżowania koło piekarni (przed mostem). Na tym skrzyżowaniu w prawo drogą "do góry", aż do większego zabudowania po lewej stronie (jedyna szkoła w Sopotni Wielkiej). Za mostem szukać numeru domu 174 i jednocześnie jest to siedziba Stowarzyszenia POLARIS.

  Pomoc w samodzielnym dojeździe ułatwi również wytyczona trasa z Bielska-Białej dostępna pod adresem:

   long=19.1855865&lat=49.713 327&type=1&scale=9 

    

   Dla osób podróżujących PKP, radzimy dojechać do dworca głównego w Żywcu lub w Jeleśni, a później autobusem PKS Żywiec aż do Sopotni Wielkiej (przystanek koło piekarni, lub koło nowej szkoły). Za mostem koło szkoły szukać numeru domu 174. Polecamy sprawdzić rozkład jazdy autobusów PPKS Żywiec: http://www.pks.zywiec.pl/index.php?t=akt&id=59

   Wszystkich wyruszających w podróż prosimy jednak o telefon informacyjny w dzień przed wyjazdem na numer : 0-33 863-46-93.

    

    

    

   Proponowane punkty harmonogramu MULTIASTRO 2008:

   • spotkania zapoznawcze, integracyjne dla uczestników i energizery,

   blok obserwacyjny:

     • (wizualne i teleskopowe), meteory, Słońce, planety, nauka gwiazdozbiorów, komety, astrofotografia, ISS i inne,
     • “obserwacyjna szkoła przetrwania” – sesje astronomiczne w terenie,
     • CSO, czyli aktywne formy zapisu działań astronomicznych,
     • obsługa sprzętu optycznego i BHP obserwacji nocnych,
     • sesje astronomiczne w terenie z pomocą mobilnego obserwatorium,
     • szkolenia obserwacyjne pod kierownictwem “dowódcy sesji”.

   blok zajęć interaktywnych z astronomią:

     • samodzielne i zespołowe pomiary i prognozowanie pogody na obserwacje astronomiczne ze stacji ASTROMETEO,
     • seanse astronomiczne nad makietą w skali H0 (1:87) wraz z tematyką ochrony ciemnego nieba,
     • symulacje 24h. misji kosmicznych na pokładzie imitacji modułu stacji ISS (samodzielna obsługa panelu sterowniczego, kosmiczne potrawy, ćwiczenia, doświadczenia, budowa urządzeń itp.),
     • modelarstwo kosmiczne oraz budowa świecących makiet przedstawiających ochronę ciemnego nieba w Polsce,
     • doświadczenia z helem i pokaz zabawek fizycznych itp.

   blok szkoleniowo-edukacyjny, wykłady, warsztaty, doradztwo:

     • tematyka obserwacji meteorów – Michał Goraus (UŚ Rybnik)
     • tematyka sprzętu optycznego i astrofotografii – Krzysztof Dwornik (UŚ Katowice, Planetarium Śląskie Chorzów),
     • tematyka literatury astronomicznej – Julia Thamm (AJD, Częstochowa),
     • tematyka astro-NGO – Piotr Nawalkowski (POLARIS-OPP Sosnowiec),
     • tematyka astrofizyki obserwacyjnej – Julia Romanowska (UW, Warszawa)
     • tematyka słoneczna – Mariusz Chirowski (TOS, Bytom),
     • tematyka obserwacji komet – Michał Kusiak (UJ, Kraków),
     • tematyka astronomii w malarstwie – Weronika Myśliwiecka (gr. Artix, Dąbrowa Górnicza),
     • tematyka astronomii teoretycznej – Marcin Jonak (UW, Wrocław).
     • tematyka modelarstwa kosmicznego, meteorologii, ekologii, informatyki itp. – inni zaproszeni goście i specjaliści.

   blok wypoczynkowo-rekreacyjny:

     • wycieczki i spacery po szlakach Żywieckiego Parku Krajobrazowego oraz zbieranie runa leśnego jak np. grzyby, jagody, maliny itp.,
     • sjesta z literaturą astronomiczną na hamakach, łóżkach polowych lub kocach nad potokiem górskim,
     • zwiedzanie lokalnych atrakcji turystycznych (wodospad, jaskinie, punkty widokowe, stara karczma, itp.),
     • udostępnienie trampoliny o śr. 4,5m. do ćwiczeń i relaksu,
     • ognisko góralskie z możliwością zaproszenia lokalnej kapeli,
     • seanse filmowe, pokazy zdjęć, nocne dyskusje i gra w “astrokarty”,
     • konkurs astronomiczny oraz liczne gry związane z tym tematem,
     • słuchowisko astronomicznych audycji radiowych i muzyki,
     • możliwość skorzystania z hali sportowej oraz siłowni szkolnej (ok. 100m. od miejsca zakwaterowania),
     • profesjonalne warsztaty plastyczne z astronomią w plenerze,
     • astro-party pod gwiazdami lub na pokładzie stacji kosmicznej.

   dodatkowe propozycje podczas zjazdu:

     • problematyka ciemnego nieba w Polsce – warsztaty,
     • przegląd środków unijnych na rzecz astronomii,
     • wycieczka do Kysuckej hvezdarni (zwiedzanie obserwatorium astronomicznego w Kysuckim Nowym Mieście na Słowacji, ok. 50km od Sopotni Wielkiej),
     • wycieczka do obserwatorium astronomicznego LO im. M. Kopernika w Żywcu, ok. 15km od Sopotni Wielkiej,
     • udział w redyku regionalnym oraz hołdymasie gazdowskim (imprezy kulturalne połączone z degustacją potraw, przeglądem kapeli góralskich, obrządkami i tradycjami beskidzkimi w Węgierskiej Górce, Milówce i Jeleśni).

      

     Więcej na temat MULTIASTRO 2008 w informatorze (PDF, 393 KB).

Używamy plików cookie

Na naszej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są niezbędne dla funkcjonowania strony, inne pomagają nam w ulepszaniu tej strony i doświadczeń użytkownika (Tracking Cookies). Możesz sam zdecydować, czy chcesz zezwolić na pliki cookie. Należy pamiętać, że w przypadku odrzucenia, nie wszystkie funkcje strony mogą być dostępne.