Stowarzyszenie POLARIS - OPP oraz serwis ciemneniebo.pl w ramach Międzynarodowego Roku Astronomii 2009, serdecznie zapraszają do obszaru ochrony ciemnego nieba CN-001 - Sopotnia Wielka, na wspólne obserwacje astronomiczne...
Obserwacje będą prowadzone każdego dnia począwszy od 14 do 17 listopada 2009r. na terenie otwartych pól jednego z lokalnych miejsc obserwacyjnych (M/O-3) w Sopotni Wielkiej, gdzie m.in. specjalnie na tę okazję wygaszane jest oświetlenie uliczne w promieniu kilku kilometrów. Każda obserwacja rozpocznie się krótkim szkoleniem wprowadzającym w siedzbie terenowej Stowarzyszenia POLARIS - OPP (Sopotnia Wielka 174), a następnie uczestnicy około godz. 21:00 wyruszą na sesję obserwacyjną. O godz. 0:00 zgaśnie uliczne oświetlenie i pozostanie tak aż do końca całej obserwacji, czyli około godz. 4:00 rano. Warunkiem organizacji sesji obserwacyjnej jest bezchmurne niebo, na którym będzie można dostrzeć od kilkunastu do kilkuset meteorów z roju Leonidy (maksimum przypada w noc z 16 na 17 listopada br. i to właśnie wówczas będzie można podziwiać najwięcej "spadających gwiazd").
Takie sesje astronomiczne można prowadzić wyłącznie w miejscach, gdzie są do tego odpowiednie warunki obserwacyjne, tj. ciemne, czyste niebo zdala od dużych aglomeracji, otwarta przestrzeń (pola, łąki, wzgórza) oraz bezchmurna noc. To właśnie wówczas istnieje szansa aby zobaczyć najwięcej przelatujących nad nami meteorów i dlatego też nasze obserwacje prowadzić będziemy w tym czasie na terenie Sopotni Wielkiej.
Wybierając się na obserwację warto również zaopatrzyć się w odpowiedni ekwipunek. Ciepłe zimowe ubranie, wysokie buty, rękawiczki, czapka, śpiwór oraz termos z gorącą herbatą, to podstawowe wyposażenie każdego z obserwatorów. W sesji można również uczestniczyć na dwa sposoby - poglądowo, czyli chwilowy udział podczas omawiania nieba za pomocą wskaźnika laserowego lub w trakcie późniejszych obserwacji nieba teleskopem, albo też w pełnym wymiarze, czyli w wizualnych obserwacjach meteorów na łóżku polowym (!). W przypadku zachmurzonego nieba obserwacje zostaną odwołane.
Dodatkowo oprócz samych obserwacji nieba w dniach 14-17 listopada będą miały miejsce inne wydarzenia związane z tematyką ochrony ciemnego nieba jak i działaniami w ramach Międzynarodowego Roku Astronomii 2009. Pełny program zjazdu jesienno-zimowego można pobrać w wersji PDF:
Program zjazdu Leonidy 2009 |
Udział w obserwacjach należy wcześniej zgłosić pod nr tel. 33 863-46-93 (siedziba POLARIS-OPP). Pod tym numerem będzie można również sprawdzić aktualną pogodę w Sopotni Wielkiej. Organizatorzy zapewniają bezpłatny udział w obserwacjach, szkoleniu, pokazach teleskopowych oraz opiekę koordynatorów na miejscu. Wypożyczenie sprzętu do obserwacji wizualnych (łóżka polowe) oraz ewentualny nocleg, uczestnicy pokrywają we własnym zakresie (szczegóły w programie powyżej). W działaniach można uczestniczyć zarówno przez cały okres trwania zjazdu jak i w wybrane noce obserwacyjne. Osoby niepełnoletnie proszone są o udział z opiekunem lub z pisemną zgodą od rodziców/opiekunów.