ciemneniebo.pl    

model led ulicznaŚwiatła LEDowe (ang. Light Emitting Diodes – Diody emitujące światło) są efektywnie wprowadzane do zewnętrznych produktów oświetleniowych. Wysokiej jasności białe lampy LED osiągnęły szybki wzrost wydajności na przełomie kilku ostatnich lat. Demonstrowana wydajność energetyczna, połączona z potencjałem do dalszych ulepszeń zdążyła już stworzyć rynek dla tej stosunkowo nowej technologii. Wysokiej jasności białe LEDy mają coraz więcej zastosowań, a zapotrzebowanie na tego typu oświetlenie ciągle rośnie. Ostatnie zmiany w kompozycji widma dla niektórych źródeł LED może polepszyć wydajność energetyczną i jakość oświetlenia z punktu widzenia ciemnego nieba. Czy jednak każdy LED jest dobry?

 

 

LEDy oferują możliwości niespotykane w tradycyjnych lampach gazowo-ciśnieniowych. W przeciwieństwie do tradycyjnych lamp, LEDy nie zawierają rtęci, co zapobiega niebezpiecznemu składowaniu i usuwaniu materiałów. LEDy mogą być kontrolowane za pomocą przyciemniania, używane z czujnikami ruchu, pozwalają na łatwe zarządzanie światłem (godziny wyłączenia, przyciemniania, etc.), a za niedługo pozwolą na wydajną regulację spektrum. Jako zewnętrzne źródło światła, LEDy mogą przyczynić się do odtworzenia i utrzymania ciemnego nieba, jeżeli tylko jeden mankament zostanie zniwelowany: względnie wysoki poziom emisji niebieskiego światła (o krótkiej długości fali). Refrakcyjne właściwości krótkich fal świetlnych zwiększają poświatę nieba oraz  naruszają cykl życia natury oraz człowieka bardziej niż inne długości fal.

temperatura barw

 

Metoda wytwarzania białego światła za pomocą pokrywania LEDów emitujących światło niebieskie bądź fioletowe fosforami może polepszyć balans kolorów emitowanego światła, ale wytwarza światło bogate w emisję niebieskich fal. Jeszcze do 2009 roku, LEDy z wysoką koncentracją niebieskich fal, o CCT (temperaturze koloru) równej 5500K lub więcej, były jedynymi białymi LEDami o wysokiej jasności na rynku. Jednak ostatnio wytwórcy diod LEDowych, zachowując wysoką wydajność i jakość białego światła, byli w stanie zredukować emisję krótkich fal, tym samym redukując wartość CCT. Stosunek ilości światła  niebieskiego  do całego emitowanego światła jest w niektórych LEDach mniejszy niż w lampach tradycyjnych. Tradycyjne pojęcie estetyki faworyzuje światło o niższym CCT (cieplejsze). Z tego powodu producenci lamp LEDowych tworzą w tym momencie produkty o CCT równym 2600K–4100K, które są w stanie zachować wysoką wydajność, z której znane są światła LEDowe.

Wysokiej wydajnośći jasne, białe LEDy o niskim CCT są przełomem zarówno środowiskowym i ekologicznym, jak i technologicznym i pomogą zredukować wpływ światła zewnętrznego na środowisko nocne. Ich stworzenie jest ważnym technologicznym osiągnięciem. Program Ciemne Niebo - Polska, przyłącza się do globalnych starań w przekonywaniu producentów lamp LED do walki o redukcję w emisji niebieskich, krótkich fal świetlnych.

Szeroki czerwony wzrost na wykresie mówi, że LEDy poniżej 3700K emitują większy zakres częstotliwości i polepszają rozróżnianie kolorów w porównaniu do wąskiego wzrostu dla LEDów powyżej 5000K.

Podsumowując, apelujemy o zastosowanie w modernizowanych obszarach oświetlenia ulicznego z technologią LED opraw, które spełniają następujące warunki podstawowe zgodności z ochroną ciemnego nieba i redukcją zanieczyszczenia sztucznym światłem obszarów Natura2000 oraz obszarów i stref buforowych narodowych parków i rezerwatór przyrody jak i ciemnego nieba w Polsce:
- oprawy LED emitujące światło z przedziału 2600K-3700K (o niskiej wartości emisji niebieskiego światła),
- oprawy spełaniące zasadę ULOR=0%,
- oprawy wyposażone w czasowy reduktor mocy i natężenia światła zarazem w późnych godzinach nocnych / alternatywnie wyposażone w czujniki ruchu,
- płaska lub wklęsła listwa/płaszczyna osadzenia źródeł LED, umożliwiająca oświetlanie równolegle powierzchni,
- równoległe położenie listwy/płaszczyzny LED względem korpusu oprawy,
- uchwyt montażowy oprawy umożliwiający zawieszenie oprawy równolegle do oświetlanej powierzchni.

 

Źródło: IDA ; ciemneniebo.pl