ciemneniebo.pl    


nietoperz2Wśród zwierząt nocnych, nietoperze są jednymi z tych, na które zanieczyszczenie sztucznym światłem ma największy wpływ. Kilka dni temu, 5 czerwca, na łamach miesięcznika „Global Change Biology” opublikowano wyniki badań na ten temat. Naukowcy z instytucji takich jak University of Oxford czy University College London przyjrzeli się w jaki sposób nietoperze Pipistrellus pipistrellus przemieszczają się w obrębie miast, a ich spostrzeżenia okazują się być zatrważającym dowodem na to, że światła uliczne są w stanie w znaczącym stopniu utrudnić przemieszczanie się osobników danego gatunku na terenie całego miasta.

sciezkaRejestrowano przelot nietoperzy między koronami drzew oraz stopień oświetlenia przestrzeni, w której się poruszały. Okazuje się, że Pipistrellus pipistrellus wybierają taką trasę przelotu, aby uniknąć silnego światła, a dłuższych dystansów nie pokonują, nawet przy słabym oświetleniu. Potwierdza to obrazek obok, na którym na zielono zaznaczono korony drzew, różnymi odcieniami żółtego odwzorowano stopień oświetlenia przestrzeni, a czerwona strzałka to trasa przelotu nietoperza.

Choć badania były wykonane tylko dla jednego gatunku, jeden z naukowców zaangażowanych w badania – James Hale z University of Birmingham – napisał w emailu do Huffington Post, że podobne zachowanie prawdopodobnie wykazują inne odmiany nietoperzy.

Warto przypomnieć, że nietoperze są zwierzętami niezwykle przydatnymi dla człowieka i pełnią kluczową rolę w globalnej ekologii – zapylają rośliny, dostarczają guano, które służy jako nawóz oraz zjadają owady które roznoszą choroby, dziesiątkują nasze zbiory, czy wysysają naszą krew.

Dzięki tym badaniom poznajemy nowe metody na ochronę nietoperzy oraz otrzymujemy kolejny argument za ograniczaniem używania zbędnego oświetlenia. Gemma Davies z Lancester University mówi wprost: „kolejnym logicznym krokiem… byłoby używanie tych informacji w procesie planowania miasta, przez identyfikowanie terenów, gdzie populacja nietoperzy jest niska i strategiczne ściemnianie i osłanianie ulicznych lamp (…)”.

Dodajmy, że już wcześniej na łamach portalu ciemneniebo.pl mówiliśmy o badaniach na temat wpływu sztucznego światła na nietoperze. Wtedy, to słoweńscy naukowcy badali wpływ oświetlania otworów w budynkach, w których mieszkają nietoperze na czas ich nocnej aktywności. Również w tym badaniu potwierdzono negatywny wpływ sztucznego oświetlenia na nietoperze. Jak widać problem ten zauważany jest coraz częściej i warto zacząć mu przeciwdziałać. Również my sami mamy okazję do tego się przyczynić – stosując zasady ochrony ciemnego nieba przy oświetlaniu naszych domów.


Na podstawie:

http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/gcb.12884/full
http://www.huffingtonpost.com/2015/06/08/bats-light-bad-news_n_7521274.html?utm_hp_ref=tw