ciemneniebo.pl    

Logo XXIX General Assembly IAUKończący się powoli Międzynarodowy Rok Światła 2015 chcemy jeszcze podsumować wydarzeniami zagranicznymi. W tym bowiem roku Hawaje były „centrum wszechświata", kiedy ponad 3500 astronomów z co najmniej 75 krajów spotkało się w Honolulu na XXIX Zgromadzeniu Ogólnym Międzynarodowej Unii Astronomicznej (IAU). Oczekiwano, największej, profesjonalnej konferencji astronomicznej od Wielkiego Wybuchu! W dniach 3-14 sierpnia 2015 zaplanowano tysiące prezentacji naukowych, liczne dyskusje polityczne i kilka ciekawych wydarzeń medialnych. Z sześciu sympozjów rozciągających się na kilka dni, 22 multisesyjnych spotkań dyskusyjnych, dziewięciu spotkań IAU Division, dziesiątek spotkań IAU Komisji i pierwszych w historii codziennych, ogólnych sesji plakatowych, stworzono najszerszy w historii Unii program naukowy. Nie zabrakło także tematyki "light pollution".

Spośród bogatej palety prelekcji, wybraliśmy te dotyczące problematyki zanieczyszczenia nocnego nieba sztucznym światłem oraz jego ochrony. Opublikowane niedawno abstrakty prezentacji w tłumaczeniu p. Agaty Spustek, będziemy systematycznie zamieszczać na stronie ciemneniebo.pl podając równocześnie odnośniki do oryginałów.

IAU jest międzynarodową organizacją astronomiczną, która skupia ponad 10.000 profesjonalnych astronomów z prawie 100 krajów. Jej misją jest promowanie i ochrona nauki astronomii we wszystkich jej aspektach, poprzez współpracę międzynarodową. IAU służy również jako uznany na arenie międzynarodowej organ do przypisywania nazw do ciał niebieskich i cech powierzchniowych na nich występujących. Założona w 1919 roku, IAU jest największa na świecie organizacją zawodową dla astronomów.
Na Walnym Zgromadzeniu, które odbywa się co trzy lata, astronomowie świata spotykają się, aby przejść do nauk astronomicznych w ramach współpracy międzynarodowej. Uczestnicy Walnego Zgromadzenia w Honolulu zajęli się kluczowymi tematami współczesnej astronomii i ocenili najnowsze postępy w nauce w wielu specjalistycznych dziedzinach.

Na tegorocznym spotkaniu IAU na Hawajach, był również obecny nasz kolega i jeden ze współzałożycieli Izerskiego Parku Ciemnego Nieba - dr Tomasz Mrozek, któremu składamy przy okazji podziękowania za nadesłane materiały.