
Pierwszy dzień konferencji rozpoczął się od przedstawienia ogólnej tematyki realizowanego projektu jak i wykładów wprowadzających do obserwacji jak i ochrony ciemnego nieba. Swoje prelekcje wygłosili m.in. prof. Jerzy Kreiner na temat wpływu atmosfery ziemskiej na obserwacje astronomiczne prowadzone z powierzchni naszej planety, Julia Nawalkowska o podstawowych problemach z zanieczyszczeniem sztucznym światłem oraz Piotr Nawalkowski prezentujący pożytki wynikające z zastosowania ochrony ciemnego nieba.


Ten dzień wykładów zakończyła prezentacja dwóch małych dioram modelarskich ukazujących w efektowny sposób problematykę niewłaściwego jak i prawidłowego oświetlania ulic.
![]() |
![]() |
Piątkowe przedpołudnie zdominowane zostało przez przedstawicieli Izerskiego Parku Ciemnego Nieba oraz Nadleśnictwa Świeradów. W bardzo ciekawy sposób przybliżyli oni początki powstawania pomysłu rezerwatu jak i liczne materiały i zdjęcia autorstwa Sylwestra Kołomańskiego oraz Tomasza Mrozka - autorów dwóch prelekcji. Zbyszek Kamiński opowiedział natomiast o przyrodniczym podejściu do omawianego obszaru, a także poruszono temat wypoczynku jak i promocji w mediach polsko-czeskiego "areału ciemności". Kilka pozostałych prelekcji odwoływało się do różnych zagadnień związanych ze sztucznym światłem i ponownie ochroną ciemnego nieba, natomiast dodatkowe zainteresowanie wzbudziły wykłady o astroturystyce Piotra Nawalkowskiego oraz pokaz zdjęć uczestników zeszłorocznego konkursu "Ciemne niebo nad Polską" z komentażem Waldemara Ogłozy - jednego z jury konkursu.
Cała konferencja zakończyła się spacerem po gminie Wiśniowa i zwiedzaniem Obserwatorium Astronomicznego na Lubomirze w sobotę. Wykłady i część oficjalną zamknięto już w piątek wieczorem.