ciemneniebo.pl    

eneris logoCzasami pracując na terenie całej Polski, nie zdajemy sobie sprawy, że tuż obok nas, ktoś też po cichu działa na rzecz tzw. ochrony ciemnego nieba - takimi oto słowami działacze Programu Ciemne Niebo skomentowali ogłoszony już marcu, a trwający aż do końca kwietnia nabór wniosków, do II edycji Programu Grantowego ENERIS: „Pomysły chroniące środowisko”. Mowa tu jednak przede wszystkim o projekcie, jaki w ramach I naboru zrealizowała Szkoła Podstawowa nr 19 w Jaworznie, im. M. Kopernika, pt. "Nocne spotkania, czyli międzypokoleniowe obserwacje nieba". Dotyczył on bowiem problematyki zanieczyszczenia sztucznym światłem..., a co najważniejsze - można powtórzyć ich wyczyn, gdyż teraz właśnie jest możliwość aplikowania o podobny, mały grant na 2017 rok.

Projekt w Jaworznie zaangażował 140 osób, które czynnie włączyły się nie tylko we wspólne obserwacje nocnego nieba przez teleskop, ale i brały udział w konkursach astronomicznych oraz przede wszystkim uczestniczyły w wykładach, podczas których poruszano problem zanieczyszczenia sztucznym światłem i racjonalnego gospodarowania elektrycznością. W ten sposób zarówno młodzi jak starsi mieszkańcy Jaworzna dowiedzieli się czym tak naprawdę jest zjawisko znane na świecie pod pojęciem "light pollution". W wydanej przez grantodawcę tzw. "białej księdze" dotowanych projektów, można także znaleźć garść informacji zachęcających czytelników do zastanowienia się dlaczego nie widzimy już gwiazd mieszkając w mieście oraz co można zrobić, aby poprawić sytuację. Chwała im za to!

eneris biala ksiega

W tegorocznej, drugiej edycji Programu Grantowego ENERIS, jego autorzy wręcz zachęcają do składania wniosków z przeróżnych dziedzin związanych z ekologią, wymieniając wśród nich wprost zagadnienie zanieczyszczenia sztucznym światłem. To duży plus,  iż obok takich uciążliwości jak smog, zanieczyszczenia wody, ochrona środowiska przyrodniczego czy edukacji o OZE, wymienia się problematykę tzw. ekologii nocy i co ważne - oferuje się wsparcie na tego typu działania w Polsce! Niejeden fundusz ekologiczny mógłby się uczyć od postawy tego grantodawcy, bo nie trudno spotkać się z interpretacjami choćby krajowych/państwowych instytucji dotacyjnych, że nie ma czegoś takiego jak zanieczyszczenie światłem... Wielka szkoda, że Program Grantowy ENERIS realizowany jest tylko na wybranych gminach, do których można zaliczyć:

Gmina i miasto Tomaszów Mazowiecki

Miasto Gorzów, gminy: Lubiszyn, Deszczno i Santok

Miasto Kielce

Miasto Jaworzno

Libiąż, Chrzanów, Trzebinia

Gmina Bardo

Miasto Świdnica

Gminy: Strzegom, Świdnica, Jaworzyna Śląska, Udanin, Kostomłoty, Mietków, Marcinowice, Świebodzice

Gmina Piła

Gmina Pruszcz Gdański

mapa eneris

Dużym plusem natomiast jest fakt, iż do Programu Grantowego ENERIS mogą zgłaszać się instytucje lub organizacje społeczne o charakterze non profit, szkoły oraz grupy nieformalne (po spełnieniu odpowiednich wymagań). Być może więc znów w jednym, bądź więcej ww. z regionów i gmin, znajdą się pasjonaci ciemnego nieba, którzy postarają się wykorzystać tę szansę? Nabór wniosków w 2017 roku trwa do 30 kwietnia.

Szczegóły na stronie: www.grupa-eneris.pl