VIII Ogólnopolska Konferencja Naukowa na temat Zanieczyszczenia Światłem
Wydział Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej oraz Fundacja Light Pollution Think Tank, a także Program Ciemne Niebo - Polska Stowarzyszenia POLARIS-OPP i inni partnerzy zapraszają do udziału w VIII Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej na temat Zanieczyszczenia Światłem, która odbędzie się w dniach 11–12 września 2025 r. w Lublinie.
Celem konferencji jest wymiana wyników badań oraz szerzenie wiedzy o problemie zanieczyszczenia sztucznym światłem, a także eksploracja jego interdyscyplinarnych aspektów, obejmujących m.in.: architekturę, ekologię, medycynę, technikę oświetleniową, geografię, planowanie przestrzenne, psychologię i wiele innych dziedzin.
Konferencja odbędzie się w trakcie Kongresu Geografii Polskiej „Geografia bez granic”, co daje uczestnikom możliwość udziału w dodatkowych wydarzeniach towarzyszących. Zgodnie z przesłanym przez organizatorów Komunikatem nr 1, możliwymi formami uczestnictwa w 2025 roku będą: wystąpienie z referatem, z posterem lub uczestnictwo jako słuchacz. Konferencja odbędzie się jednak wyłącznie w formule stacjonarnej.
Wydarzenie będzie również wspierane z Ogólnopolskiej Akcji "1,5% na astronomię", jako odpowiedź na deklarowane tytuły wpłaty odpisów podatkowych na rzecz działań związanych z ochroną ciemnego nieba w Polsce. Więcej informacji ukaże się niebawem na stronie Light Pollution Think Tank oraz UMCS. Zapraszamy do śledzenia dalszych informacji!
Na ratunek Drodze Mlecznej...
Czy jest coś złego w tym, że nasze miasta, osiedla i przydomowe ogródki są nocą bardzo oświetlone? Jak sztuczne światło wpływa na rośliny, zwierzęta, a także na ludzi? Co możemy zrobić, aby kolejne pokolenia mogły oglądać nocą gwiazdy czy Drogę Mleczną? Takie pytania zadała Dorota Setniewska w kolejnym odcinku podcastów #todziała #SPLOTwartości Kampania #todziała jest wspólną inicjatywą kilkunastu organizacji społecznych, które w 2019 roku uznały, że warto działać razem, aby szeroko pokazywać działania całego sektora. Od tego czasu, poprzez różne formy: filmy, podcasty, reportaże, a także dzięki współpracy z mediami, influencerami i influencerkami, kinami i ogromną grupą organizacji społecznych, udało się dotrzeć do niemal 10 milionów osób, które mogły przekonać się, jak organizacje zmieniają świat na lepsze (źródło: ngo.pl). Program Ciemne Niebo Stowarzyszenia POLARIS - OPP miał zaszczyt znaleźć się w gronie organizacji i tematów poruszanych w ramach ww. kampanii społecznej. Zachęcamy do wysłuchania wywiadu z koordynatorem głównym Programu Ciemne Niebo - Piotrem Nawalkowskim o problemie zanieczyszczenia sztucznym światłem i ochronie ciemnego nieba właśnie.
Letnia Szkoła LPTT.
W dniach 17-19 września 2024r. w Izerskim Parku Ciemnego Nieba (osada Orle) odbędzie się pierwsza, Letnia Szkoła Light Pollution Think Tank. To pierwsze tego typu, autorskie seminarium na temat szeroko pojętej tematyki ochrony ciemnego nieba, a dokładniej w ujęciu naturalnego środowiska nocnego w obliczu zagrożenia sztucznym światłem, którego inicjatorem jest zespół ekspertów i naukowców pracujących na co dzień w różnych uczelniach, ale skupionych pod wspólnym symbolem LPTT. Istnieje bowiem coraz pilniejsza potrzeba ograniczenia zanieczyszczenia światłem poprzez redukcję skutków ubocznych wykorzystania sztucznego oświetlenia, przy jednoczesnym zachowaniu jego zalet jako niezbędnego elementu współczesnej cywilizacji. Osiągnięcie tego celu wymaga współpracy wielu dziedzin nauki i techniki – od badań podstawowych po badania stosowane i wdrożeniowe. Wyniki badań naukowych muszą być przełożone na naszą codzienność przez odpowiednie przepisy prawne, rozwiązania techniczne i, co niezwykle ważne, podnoszenie świadomości społecznej. Istotne jest więc uwzględnienie problemu emisji sztucznego światła w ochronie przyrody. Dlatego też szkolenie jest adresowane w szczególności do osób zajmujących się środowiskiem naturalnym, leśnictwem czy rewitalizacją terenów zielonych, a także zarządców parków narodowych, krajobrazowych czy przedstawicieli JST. Lokalizacja prowadzonego szkolenia nie bez powodu została więc wybrana na terenie Gór Izerskich w schronisku Stacji Turystycznej Orle. Zgłoszenia można kierować na adres:
XII Festiwal Ciemnego Nieba - zaproszenie.
To już XII Festiwal Ciemnego Nieba. Ta edycja jest dla nas szczególna, bo pomimo niekoniecznie znaczącej cyfry z przodu, odbywać się będzie za to pod flagą obchodów 30-lecia działalności inicjatora tego wydarzenia - Stowarzyszenia POLARIS-OPP. Zapraszamy zatem do Sopotni Wielkiej w dniach 10-11 sierpnia 2024r. w szczególności osoby wspierające działalność Programu Ciemne Niebo - Polska.
Wyróżnienie dla Ciemnego Nieba z WFOŚiGW.
Mamy przyjemność poinformować, że Program Ciemne Niebo Stowarzyszenia POLARIS-OPP został uhonorowany wyróżnieniem w ramach Zielonych Czeków 2024, przyznawanych od 30 lat przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Choć nie otrzymaliśmy nagrody pieniężnej, to jednak kapituła Funduszu doceniła nasze wysiłki w kierunku edukacji i uświadamiania o problematyce zanieczyszczenia sztucznym światłem, która nadal jest bardzo niszowym zagadnieniem wśród problematyki zagrożeń dla środowiska naturalnego (tzw. ekologii nocy). Z pewnością do uzyskania wyróżnienia przyczyniło się także zeszłoroczne nadanie tytułu International Dark-Sky Community dla miejscowości Sopotnia Wielka, co było głównie wieloletnią zasługą grona osób działających pod egidą Stowarzyszenia POLARIS - OPP. Zielone czeki nadawane były z okazji Dnia Ziemi 2024, ale w szczególności za aktywność na przestrzeni 2023 roku. Wyróżnienie zostało nadane w ramach kategorii: "Programy i akcje na rzecz ochrony przyrody oraz edukacji ekologicznej", ale były również inne nominacje w trzech pozostałych tj.: "Ekologiczna osobowość roku", "Gmina Przyjazna dla czystego powietrza" oraz "Inwestycja proekologiczna roku". Przedstawiciele naszego Programu mieli więc zaszczyt odbierać dyplom i gratulacje wśród takich laureatów jak m.in. Miasto Rybnik, Miasto Świętochłowice, Gmina Pszczyna, Koło Łowieckie w Nowinach czy Beskidzki Związek Pszczelarzy „BARTNIK”. Zagadnienie poruszane przez naszą organizację jest jednak unikatowe na skalę nie tylko województwa śląskiego, ale i całego kraju, co jeszcze bardziej mobilizuje nas do działania!
Międzynarodowy Tydzień Ciemnego Nieba 2024
Międzynarodowy Tydzień Ciemnego Nieba jest corocznym wydarzeniem obchodzonym w kwietniu, mającym na celu zwrócenie uwagi na problem zanieczyszczenia nocnego nieba światłem sztucznym i jego negatywny wpływ na środowisko, zdrowie ludzi, oraz rozwój roślin i zwierząt. Zanieczyszczenie światłem prowadzi do niepotrzebnego marnotrawstwa energii, co wiąże się z dodatkowymi kosztami dla budżetów lokalnych. Inicjatywa promuje także odpowiednie projektowanie oświetlenia zewnętrznego, które powinno skupiać się na oświetleniu konkretnych obszarów bez rozpraszania światła w niepożądanych kierunkach (Nauka w Polsce).
Pomysł na Tydzień Ciemnego Nieba narodził się w 2003 roku z inicjatywy amerykańskiej licealistki Jennifer Barlow, a od 2009 roku, kiedy to świętowano Międzynarodowy Rok Astronomii, wydarzenie zyskało zasięg międzynarodowy. Organizowane jest w okresie kwietniowego nowiu Księżyca, co sprzyja obserwacji gwiazd i zachęca do refleksji nad znaczeniem ciemnego nieba dla naszej planety.
Wydarzenie to wspiera też International Dark-Sky Association, organizacja zajmująca się ochroną ciemnych niebios na całym świecie, która proponuje różnorodne sposoby działania, takie jak przyjęcie "Deklaracji Ciemnego Nieba" czy zaangażowanie w inicjatywy lokalne zmierzające do redukcji zanieczyszczenia światłem. Każdy może przyczynić się do ochrony ciemnego nieba, co jest ważne nie tylko dla miłośników astronomii, ale dla wszystkich, którzy cenią sobie naturalne piękno naszej planety (IDSW).
Strona 1 z 21