ciemneniebo.pl    

 
Sprawozdanie

12. Europejskie Sympozjum ochrony ciemnego nieba

Bielsko-Biała, 13-15.09.2012r., Polska

   

 
   
         

Sprawozdanie

W dniach 13-15 września 2012r., Program Ciemne Niebo Stowarzyszenia POLARIS-OPP oraz Instytut Astronomiczny Uniwersytetu Wrocławskiego zorganizowali 12. Europejskie Sympozjum ds. Ochrony Ciemnego Nieba w Bielsku-Białej, pod auspicjami International Dark-Sky Association.

Tematem sympozjum były różne zagadnienia związane z zanieczyszczeniem światłem - jego przyczyny, negatywne efekty oraz możliwości zapobiegania. Wydarzenie to zgromadziło działaczy organizacji walczących z zanieczyszczeniem światłem, naukowcow, przedstawicieli władz oraz przemysłu oświetleniowego. Miejscem tego niecodziennego spotkania był Parkhotel Vienna, położony w samym sercu Stolicy Podbeskidzia, dzięki czemu uczestnicy mieli łatwy dojazd zarówno publicznymi środkami transportu jak i własnymi.

Pierwszy dzień poświęcony został zwiedzaniu największych w tej części Europy targów ENERGETAB 2012, na których nie brakowało przeróżnych modeli urządzeń oświetleniowych. Na Sympozjum swoich przedstawicieli wysłało blisko 40 różnych organizacji, firm, instytutów czy innych podmiotów, co przełożyło się na prawie setkę uczestników zarejestrowanych łącznie przez wszystkie dni. Program Ciemne Niebo Polska i współgospodarze, mieli przyjemność gościć nie tylko uczestników z Polski i Europy, ale i zgłosili się działacze z USA, Japonii czy Arabii Saudyjskiej. Kilkadziesiąt dodatkowych osób przysłuchiwało się i uczestniczyło zdalnie za pośrednictwem wideokonferencji w internecie, gdyż wszystkie bloki prelekcyjne i dyskusje można było śledzić za pośrednictwem strony www.ciemneniebo.pl

 

         
     
         

 

Program Sympozjum został podzielony na bloki tematyczne związane z ochroną ciemnego nieba jak np. pomiary zanieczyszczenia światłem, działania wdrożeniowe i przykłady, edukacja czy też zagadnienia towarzyszące. Duża część wystąpień dotyczyła astronomii, ale i nie zabrakło tematyki bezpieczeństwa na drogach, ekologii, rozwoju astroturystyki czy nawet sprzętu oświetleniowego. W trakcie obrad wypracowane zostały dwa bardzo istotne porozumienia europejskiego środowiska działaczy na rzecz ciemnego nieba, nazwane roboczo „Porozumieniami Bielskimi”. Pierwsze z nich dotyczyło standaryzacji w pomiarach zanieczyszczenia światłem, natomiast drugie, to swoistego rodzaju apel, pod którym podpisało się kilkanaście osób i instytucji, mówiący o prawie człowieka do ciemności.
 

         
     
         

 

Zobacz oficjalny program 12. Sympozjum europejskiego na rzecz ochrony ciemnego nieba.

 

Sobotni wieczór został poświęcony na mały wyjazd studyjny do Sopotni Wielkiej, gdzie spora grupa uczestników mogła zobaczyć zmodernizowane oświetlenie uliczne pod obszar ciemnego nieba CN-001, zrealizowane w 2011 roku w ramach projektu PROW, oś IV LEADER. Ku zaskoczeniu wielu osób, pomimo świecących się prawie 170 latarni ulicznych, łuna nad miejscowością była w zasadzie niewidoczna, a warto dodać, że tego wieczoru niestety pogoda nie dopisała i chmury znacznie bardziej skupiały generowane zanieczyszczenie sztucznym światłem. Zagraniczni goście wykazywali bardzo duże zainteresowanie zrealizowanym przedsięwzięciem, gdyż większość z nich nie miała pojęcia, że w środku Europy powstał już obszar ochrony ciemnego nieba ze strefą buforową. Wielu działaczy zachęcało gospodarzy do utworzenia w obszarze Pilska, specjalnego rezerwatu ciemnego nieba, jako że podstawy ku temu w postaci modernizacji oświetlenia w Sopotni Wielkiej już są. Na koniec wycieczki wszyscy zwiedzili jeszcze makietę miejscowości w skali H0, usytuowanej w siedzibie Stowarzyszenia POLARIS-OPP. Także i ten model zrobił na gościach niemałe zaskoczenie, gdyż interaktywne podświetlenie makiety Sopotni Wielkiej, stanowi ich zdaniem za idealne narzędzie edukacyjne na temat ochrony ciemnego nieba.  Jak przystało na wizytę w naszych progach, spotkanie zakończyło się już grubo po godzinie 2 w nocy.

 

 

         
     
         
     
         

 

 

Ostatni dzień Sympozjum został poświęcony na podsumowania, dyskusje, plany na przyszłość, a także zapowiedź kolejnego spotkania IDA EU, które odbędzie się w 2013 roku w Hiszpanii. Obrady 12. Sympozjum w Bielsku-Białej relacjonowały lub opisały różne media jak chociażby telewizja TVP3, TVR, Gazeta Wyborcza czy Radio Bielsko. Sponsorem głównym była firma ES-System S.A., a także wydarzenie odbyło się przy dofinansowaniu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach oraz pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Śląskiego. Wsparcia udzielili również LGD Żywiecki Raj, Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich, AKSAM Sp. z o.o. Sp. kom., Astroprocent.pl i inni.
 

 

 

„Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach”