Zadbaj o ciemne niebo!
Zapisz się do programu redukcji zanieczyszczenia sztucznym światłem!
Bardzo często miłośnicy astronomii kupując nawet najlepszy teleskop do obserwacji nocnego nieba, wykorzystują go raptem tylko kilka razy w ciągu roku... Wielokrotnie bowiem nieprawidłowe oprawy uliczne, lampy parkowe iluminacja budynków czy halogen w sąsiedztwie, uniemożliwiają prowadzenie nocnych obserwacji astronomicznych z miejsca swojego zamieszkania. Często latarnie uliczne skierowane są prosto w okna, balkony czy werandy obserwacyjne, a coraz częściej jest to problem dotykający już nie tylko mieszkańców dużych miast czy miejscowości, ale i niewielkich wsi czy przysiółków.
Obserwatorzy zmuszeni są transportować swój sprzęt z dala od domu, w miejsca osłonięte od bezpośredniego wpływu sztucznego światła, coraz rzadziej praktykując tym samym swoją pasję. Wykonują sesje astronomiczne tylko podczas zlotów i wyjazdów do coraz dalszych miejsc, gdzie jest mniej tego typu opraw, ale problem zanieczyszczenia nocnego nieba z roku na rok wzrasta... Nasuwa się więc pytanie:
Jak długo można uciekać od zanieczyszczenia światłem?
Jeszcze 15 lat temu było widać Drogę Mleczną gołym okiem w miejscach, w których kolejne, młode pokolenie już dzisiaj jej nie dostrzeże. Każdego roku w Polsce przybywa opraw ulicznych i nawet takie miejsca jak Bieszczady czy Pojezierze Mazurskie nie są odporne na ekspansję nieprawidłowych źródeł sztucznego światła. Brakuje regulacji prawnych, istnieje ogromna nieświadomość społeczna tego problemu, a samorządy często bagatelizują ten problem lub nawet działają na przekór, utożsamiając mylnie niekontrolowany blask sztucznego światła z czymś dobrym, co pomaga mieszkańcom i jest symbolem rozwoju. Tymczasem warto uświadomić sobie jak negatywny wpływ ma złe oświetlenie i to nie tylko na astronomię...
Można działać samemu, jednak przedtem trzeba sobie zadać kilka podstawowych pytań:
Jak rozpocząć działania o zmniejszenie emisji sztucznego światła?
Czy wiem jakie pisma i gdzie złożyć?
Czy wiem, kto jest zarządcą nieprawidłowego oświetlenia?
Czy jestem w stanie stawiać się na rozmowy i spotkania z samorządowcami, przedsiębiorcami, mieszkańcami etc.?
W jaki sposób ich przekonać?
Jakie rozwiązania należy zaproponować w zastępstwie złego oświetlenia?
Które oprawy oświetleniowe na polskim rynku są właściwe?
Co zrobić, gdy spotkamy się z odmową i brakiem zrozumienia problemu?
Skąd wziąć fundusze na wymianę nieprawidłowych opraw?
Jak osiągnąć cel w pojedynkę?
Czy mam na to czas?
Na większość z tych pytań odnajdziemy odpowiedź na stronach niniejszego serwisu lub uzyskamy dodatkowe informacje za pośrednictwem poczty e-mail pisząc na adres Programu Ciemne Niebo. Każdy przypadek postaramy się przeanalizować i nigdy nie odmówimy porad jak działać w ochronie ciemnego nieba.
Można jednak działać skuteczniej razem...
Jako organizacja zajmująca się tą problematyką od 2005 roku, przeszliśmy już kilkukrotnie trudne ścieżki związane z ochroną ciemnego nieba i to nie tylko w działaniach "miękkich" jak wygaszanie zbędnego oświetlenia nocą, czy zawieranie porozumień międzysektorowych, ale i w przedsięwzięciach "twardych", jak wymiana całego oświetlenia ulicznego w miejscowości, czy ochrona miejsc obserwacyjnych miłośników astronomii.
Czas więc wykorzystać to doświadczenie i dlatego też w 2014 roku utworzyliśmy biuro Programu Ciemne Niebo, którego celem jest pomoc nie tylko miłośnikom astronomii, ale wszystkim osobom zainteresowanym zredukowaniem poziomu sztucznego światła w ich otoczeniu.
Deklaracja
Jeśli chcesz skuteczniej przeciwdziałać problemowi zanieczyszczenia światłem w naszym kraju, wyślij do nas wypełnioną deklarację i zapisz się do Programu Ciemne Niebo - Polska:
Pobierz deklarację >>> |
Możesz z nami działać bez składki wspierającej, jednak dzięki wpłatom, jesteśmy w stanie realizować działania skuteczniej, dlatego zachęcamy do przekazania choćby symbolicznej kwoty miesięcznej.
Benefity dla wspierających
Postanowiliśmy zaoferować specjalne benefity członkowskie dla osób indywidualnych, które wpłacą konkretne, następujące kwoty miesięczne bądź jednorazowe:
10zł. - w ciągu miesiąca od każdej wpłaty będziesz otrzymywać powiadomienia SMS o ciekawych zjawiskach astronomicznych na niebie, meetingach z teleskopami, relacjach on-line z kopuły Obserwatorium Astronomicznego, konkursach czy innych wydarzeniach organizowanych przez Program Ciemne Niebo w Polsce. W tytule przelewu podaj numer telefonu.
20zł. - otrzymasz link do wszystkich meetingów w programie Zoom, realizowanych podczas działań programowych oraz prelekcji gości, naukowców i zaproszonych specjalistów (zarówno podczas pogody jak i niepogody). Link będzie wysyłany zazwyczaj w tym samym dniu co meeting, przez miesiąc od dnia każdorazowej wpłaty. W tytule przelewu podaj adres e-mail.
30zł. - za to wsparcie miesięczne oprócz wszystkich ww. benefitów, dodatkowo raz na pół roku możliwe będzie obejrzenie wnętrza naszej Stacji Kosmicznej YSS. Model będzie można zwiedzić w ustalonym wcześniej terminie (prosimy o podanie dogodnych terminów w wiadomości e-mail na
40zł. - w tej kwocie miesięcznej raz na kwartał otrzymasz jedno łóżko polowe bądź leżak, który rozłożymy i będzie na Ciebie czekał na stanowisku obserwacyjnym nieopodal siedziby Stowarzyszenia POLARIS-OPP podczas jednej, wybranej nocy obserwacyjnej na terenie pierwszego w Polsce obszaru ochrony ciemnego nieba - Sopotnia Wielka. Łóżek polowych nie można przenosić w inne lokalizacje, posiadają indywidualne numery i uczestnik ponosi za nie odpowiedzialność! Po dokonaniu wpłaty należy ustalić szczegóły oraz termin obserwacji nieba (między 1 maja, a 30 listopada). W tej samej kwocie można także otrzymać użyczony teleskop amatorski Sky-Watcher 130mm. O szczegółach tej akcji można poczytać na stronie administratora Programu. W tytule przelewu podaj adres e-mail z dopiskiem "teleskop".
100zł. - w tej kwocie otrzymasz od nas wyjątkowy wisiorek lub brelok do kluczy wykonany przez młodzież - podopiecznych Stowarzyszenia POLARIS-OPP, zawierający oryginalny pył międzyplanetarny, a dokładniej fragmenty i materiał po cięciu meteorytów przypominający regolit księżycowy! Zbierz całą kolekcję wpłacając tą kwotę jako składka miesięczna - wówczas raz na kwartał będzie do odebrania nowy wzór wisiorka, breloka lub kolczyków "z fragmentami obiektów kosmicznych z ciemnego nieba"! W tytule przelewu podaj numer telefonu.
150zł. - wpłacając sto pięćdziesiąt złotych jako składka miesięczna, otrzymasz jednorazowo pakiet materiałów informacyjnych nt. zanieczyszczenia sztucznym światłem, broszurę IAU, plakat Festiwalu Ciemnego Nieba oraz... oryginalny, kilku gramowy okaz meteorytu NWA 869, jako symbolika "spadających gwiazd". W przypadku składki miesięcznej w tej kwocie, otrzymasz od nas kolejny pakiet (z nową niespodzianką z nieba) raz na kwartał. W tytule przelewu podaj numer telefonu.
350zł. - w ramach tej kwoty składki miesięcznej, zorganizujemy raz na kwartał wieczorny, 2h. pokaz nieba dla dwóch osób w kopule Obserwatorium Astronomicznego w Sopotni Wielkiej przy spokojnej muzyce płynącej z głośników, bez tłumów, zgiełku czy zbędnego gadania. Prosimy w wiadomości e-mail podać dogodne dla Państwa terminy na taki wieczór, który można zrealizować od 1 maja do 30 listopada. W tytule przelewu podaj numer telefonu.
1000zł. - w ramach tej składki miesięcznej, raz na kwartał do Twojej dyspozycji (jak i maksymalnie dwóch, dodatkowych osób tobie bliskich), będzie pokład naszego, kultowego samochodu marki TARPAN. Po zdjęciu białej nadbudowy będzie można rozłożyć koce, śpiwory i poduszki, po czym nasze Mobilne Obserwatorium zawiezie Was na obserwację terenową "spadających gwiazd" na terenie Sopotni Wielkiej. Z zainstalowanych na dachu auta urządzeń będzie można monitorować warunki pogodowe dzięki zabudowanej stacji meteorologicznej czy też wysłuchać prelekcji koordynatora prowadzącego. Obserwacja może trwać maksymalnie 3h. i będzie ją można zrealizować od maja do końca października danego roku po wcześniejszym ustaleniu terminu. W tytule przelewu podaj numer telefonu.
2000zł. - planujesz wesele, urodziny pasjonata kosmosu, a może po prostu rodzinne "garden party"? Jeśli wpłacisz na rzecz Programu Ciemne Niebo niniejszą kwotę, na jeden wieczór otrzymasz w użyczenie od nas... Księżyc. Dokładnie będzie to 3m. model naszego naturalnego satelity, utrzymywany za pomocą dmuchawy pneumatycznej. Księżyc dostarczymy w promieniu 100km od Sopotni Wielkiej. To doskonały sposób, aby również zwrócić uwagę swoim sąsiadom na problem zanieczyszczenia światłem, gdyż Księżyc możemy celowo oświetlić mocnym reflektorem od środka, co sprawi, że z pewnością zostanie zauważony. Wówczas można ukazać i wytłumaczyć, że sztuczne światło może sprawiać problemy w swoim otoczeniu. Jeśli kwotę ustalisz jako Twoja składka miesięczna, model Księżyca będzie do dyspozycji co miesiąc od wpłaty. W tytule przelewu podaj numer telefonu.
5000zł. - jeśli znajdzie się tak hojny wpłacający, to w zamian będzie mógł wybrać jedną, dowolną planetę z naszego modelu Misji po Układzie Słonecznym, którą rozłożymy przy jego domu i będzie mógł w niej wykonać opisane w naszym folderze warsztaty indywidualnie. Planetę wraz z wyposażeniem dostarczymy jednorazowo w obrębie do 100km. od Sopotni Wielkiej. Do zrealizowania w ustalone wcześniej dni (w pomieszczeniach zamkniętych). Jeśli kwotę ustalisz jako Twoja składka miesięczna, kolejna lub ta sama planeta z warsztatami będzie do dyspozycji co miesiąc od wpłaty. W tytule przelewu podaj numer telefonu oraz adres e-mail.
10 tys zł. - to propozycja dla "platynowego sponsora", który w ramach takiej wpłaty będzie mógł otrzymać od nas ekspozycję całego modelu Układu Słonecznego na jedną dobę, jako wystawy (bez warsztatów), w dowolnym miejscu kraju (obowiązują ograniczenia miejsca ekspozycji i niektórych dat) w terminie między 15 czerwca, a 15 września. W tytule przelewu podaj numer telefonu oraz adres e-mail.
"Dzielimy się tym, co mamy..."
Jak wesprzeć
Wpłaty można dokonywać najlepiej przelewem na poniższe konto:
Stowarzyszenie POLARIS - OPP
02 1160 2202 0000 0000 2853 5258
Wsparcie Programu Ciemne Niebo comiesięczną kwotą warto najpierw zgłosić na ades e-mail: