Zadbaj o ciemne niebo!
Podejmij współpracę w zakresie redukcji zanieczyszczenia sztucznym światłem!
Coraz więcej inwestorów jest zainteresowanych nie tylko ograniczaniem kosztów oświetlenia nocą, ale i stawia na estetyczne i prawidłowo uregulowane oprawy, pozwalające na nieco więcej niż tylko oświetlanie okreśłonych miejsc i obiektów nocą. Z roku na rok pojawia się coraz więcej prac dyplomowych na temat zanieczyszczenia sztucznym światłem, a pojęcie "light pollution" znane jest coraz szerszemu gronu projektantów oświetlenia, zdobywającym swoją wiedzę i doświadczenie już nie tylko poza granicami naszego kraju. Gminy stawiają na astroturystykę odkrywając niewykorzystany potencjał w nocnym niebie usłanym mnóstwem gwiazd. Niestety zarządcy oświetlenia z Bieszczadów, Izerów, Pojezierza Mazurskiego czy Parków z Wielkopolski nie potrafią ochronić nocnych krajobrazów i ciemnego nieba, gdyż okoliczne oświetlenie projektują firmy i indywidualni wykonawcy, nie zawsze znający problematykę zanieczyszczenia sztucznym światłem. Nasuwa się więc pytanie:
Jak zaprojektować i wykonać oświetlenie chroniące ciemne niebo?
Młode pokolenie osób uczących się na kierunkach związanych z oświetleniem powinno być już świadome zagrożeń, jakie niesie ze sobą nieprawidłowo zaprojektowane bądź wykonane oświetlenie:
Zanim więc przystąpimy do projektowania lub wykonania oświetlenia, zadajmy sobie następujące pytania:
Jakie oprawy wybrać, aby ograniczyć emisję niepożądanego, sztucznego światła?
Czy istnieją przepisy mówiące o ochronie ciemnego nieba?
Czy można osiągnąć kompromis między jasnymi ulicami, a ciemnym niebem?
Czy jesteśmy w stanie ocenić wpływ projektowanej infrastruktury oświetleniowej na nocne krajobrazy?
Jak zmierzyć zanieczyszczenie nocnego nieba sztucznym światłem?
Które oprawy oświetleniowe na polskim rynku są właściwe?
Czy w Polsce istnieją już takie miejsca, gdzie zmodernizowano całe oświetlenie pod kątem ochrony ciemnego nieba?
Skąd można pobrać wytyczne i wzory prawidłowym realizacji?
Kto może pomóc w ochronie ciemnego nieba?
Czy mam wystarczające informacje/materiały na ten temat?
Na większość z tych pytań odnajdą Państwo odpowiedź na stronach niniejszego serwisu lub można uzyskać dodatkowe informacje za pośrednictwem poczty e-mail pisząc na adres Programu Ciemne Niebo. Każdy przypadek postaramy się przeanalizować i nigdy nie odmówimy porad jak działać w ochronie ciemnego nieba. Mile widziane są także list od osób, które chcą zająć się tym tematem w swoich pracach dyplomowych, w planach rozwojów miejscowości/gminy, opracowaniach itp.
Można bowiem działać skuteczniej razem...
Jako organizacja zajmująca się tą problematyką od 2005 roku, przeszliśmy już kilkukrotnie trudne ścieżki związane z ochroną ciemnego nieba i to nie tylko w działaniach "miękkich" jak wygaszanie zbędnego oświetlenia nocą, czy zawieranie porozumień międzysektorowych, ale i w przedsięwzięciach "twardych", jak wymiana całego oświetlenia ulicznego w miejscowości, czy ochrona miejsc obserwacyjnych dla miłośników astronomii lub pod rozwój astroturystyki.
Czas więc wykorzystać to doświadczenie i dlatego też w 2014 roku utworzyliśmy biuro Programu Ciemne Niebo, którego celem jest pomoc nie tylko miłośnikom astronomii, ale wszystkim osobom zainteresowanym zredukowaniem poziomu sztucznego światła w ich otoczeniu.
Aktualnie proponujemy następujące poziomy współpracy dla wykonawców oświetlenia w zakresie ochrony ciemnego nieba:
Poziom podstawowy:
- otrzymywanie okresowego newslettera "Biuletynu Ciemnego Nieba" w wersji on-line,
- dostęp do bazy danych Programu nt. metod redukcji zanieczyszczenia sztucznym światłem,
- otrzymanie jednorazowej paczki (pakietu) materiałów informacyjnych i popularyzatorskich na temat redukcji zanieczyszczenia sztucznym światłem,
Jeśli są Państwo natomiast zainteresowani nawiązaniem stałej współpracy wraz ze wsparciem naszego Programu wpłatą składki miesięcznej bądź rocznej, to zapraszamy do skorzystania z dodatkowych benefitów dla naszych członków:
Poziom partnerski:
- refundacja 50% opłaty za udział w dorocznych Festiwalach Ciemnego Nieba (wymagany roczny staż),
- refundacja 20% opłaty za udział w Ogólnopolskiej Konferencji nt. Zanieczyszczenia Światłem (wymagany roczny staż),
- bezpośrednie wsparcie prawne i merytoryczne w zakresie projektowania zgodnego z ochroną ciemnego nieba, w tym wyszukiwanie odpowiednich materiałów, publikacji, analiz zagranicznych itp. (po półrocznym stażu),
- jedno szkolenie wyjazdowe na terenie zmodernizowanego obszaru ochrony ciemnego nieba CN-001 Sopotnia Wielka, wraz z wydaniem zaświadczenia o ukończeniu szkolenia z zakresu redukcji zanieczyszczenia sztucznym światłem Programu Ciemnego Niebo - Polska (po rocznym stażu członkowskim).
Firmy bądź osoby zainteresowane współpracą zarówno na poziomie podstawowym jak i na poziomie partnerskim zapraszamy do kontaktu na adres